Yurtdışı

Vizesiz gezilebilecek en güzel ülke, Ukrayna!

Merhabalar Ukrayna serisinin ilk yazısına hoş geldiniz! Maalesef yeşil pasaportu olmayan ben, genellikle kendimi hep vizesiz ülke arayışında bulurum. 2 sene önce yaptığım ve araştırmalar sonucu ilk kez gitmeye karar verdiğim Ukrayna, benim için çoğu Avrupa ülkesini geçerek favoriler koltuğuna oturdu. Bu yazımda daha kültürel gezi noktalarına, yemek önerilerine ve gezi rotası oluşturmaya başlamadan önce Ukrayna seyahatine karar verme ve uçak bileti almak hakkında deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

İlk olarak Ukrayna’da gezmeyi tercih edebileceğiniz şehirler başkent Kiev, Lviv, Odessa ve Harkov. Ben ilk seyahatimi Lviv’e sonraki iki seyahatimi ise Kiev’e yaptım. Siz nereye gideceğinizi seçerken gitme amacınıza ve gittiğiniz tarihe göre seçim yapmanızı öneririm. Lviv’i gezmek istiyorsanız kış aylarını değil yaz aylarını tercih etmelisiniz. Aynı zamanda Lviv için birazcık daha kültürel bir gezi planınız varsa daha çok keyif alabilirsiniz. Lviv butik bir şehir, daha sevimli ve sıcak. Kiev için ise mevsim açıkcası pek fark etmez. Ben Kiev’e hep kışın gittim ve her seferinde asla kışın Ukrayna’ya gelinmez diyerek döndüm. Fakat bu işin şakası, Kiev başkent olmasından kaynaklı Lviv’e göre fazlaca gelişmiş ve lüks. Kiev’i hem kültürel hem de, eğlence ve gece hayatı için tercih edebilirsiniz. Mevsime göre hazırlıklı giderseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Odessa ve Harkov hakkında ise gidip deneyimlemediğim sadece dinlediğim kadarıyla, Odessa deniz tatili için tercih edilebilir, Harkov ise öğrenci şehri olduğu için pek canlı değilmiş açıkçası.

Ukrayna’ya Uçakla Seyahat Etmek

Nereye gideceğimizi seçtiysek sıra uçak biletine geldi. Türkiye’de birçok şehirden Kiev, Lviv ve Odessa’ya direk uçuşlar mevcut. Ankara’dan Kiev’e direk uçabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana’dan uçuşlar düzenleniyor. Bu üç seyahatimde farklı uçuş firmaları tercih ettim. Uçak biletini almak için aşırı acele etmenize gerek yok, fiyatlar o kadar fazla ve ani oynamıyor. Ben Pegasus Havayollarından 2020 Şubat ayı için aldığım Ankara-Kiev uçuşum için gidiş dönüş 500₺ ödedim. Daha önce ise Ukrayna Havayollarını tercih etmiştim fakat bence fiyat farkı çok fazla olmadığı sürece tercih edilmemesi lazım. Hem bagaj için o gördüğünüz bilet parasına ekstra ödeme yapmanız gerekiyor ve biniş kartınızı kendiniz bastırıp check-in yaparak uçağa gelmeniz isteniyor. Lviv için ise ben Ankara’da yaşadığım için İstanbul-Lviv uçuşunu Türk Havayollarından aktarmalı almıştım. Ankara-İstanbul ve İstanbul- Lviv uçak biletleri toplamı gidiş dönüş 650₺ tutmuştu fakat 2 sene önceydi, şimdi fiyatlar çok olmasa da maalesef artmış. Ukrayna uçak bileti konusunda en rahat ve düşünmeden ucuza uçak bileti alabildiğim yer oldu denebilir.

TC Kimlik Kartıyla Ukrayna Giriş İşlemleri

Uçak biletinizde hazırsa şimdi sıra vize ve hazırlık işlemlerinde. Daha doğrusu böyle bir işlem yok. Ukrayna’ya TC yeni kimlik kartınızla ile giriş yapabiliyorsunuz . Daha önce yazdığımız Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler yazımıza göz atabilirsiniz. Size üstüne basarak verebileceğim en iyi tavsiye, dönüş uçak biletinizi ve konaklama bilgilerinizi bastırmayı sakın unutmayın veya telefonunuzda açıp gösterebileceğiniz şekilde hazırlayın. Uçaktan indikten sonra kimlik kartı ile giriş yapmak isteyen vatandaşlar bir form doldurarak giriş yapıyor bu formda konaklama adresinizi yazmanız bekleniyor. Pasaport için ise sadece görevli memur konaklama ve uçak bilgisi sorabilir. Genellikle sorgu olarak bir odaya götürülüyor ve bilgileriniz ve yanınızda ne kadar para getirdiğinizi soruyorlar, siz hazırlıklı olursanız endişe edilecek bir durum değil.

Ve kontrolden geçtikten sonra şimdi başlasın Ukrayna tatili!!

Bana ve gezi tecrübeleri ve önerilerine daha fazla ulaşmak isterseniz ;

Ece Sude Kılıç

Merhabalar! Ben Ece, 21 yaşındayım doğma büyüme Ankaralıyım. Ankara’da üçüncü sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. 10 yaşımdan beri ailem sponsorluğunda yurt içi ve yurt dışı geziler yapmaktayım. İlk yurt dışı yolculuğum 23 Nisan hediyem olan Paris- Disneyland ile başladı ve şimdiye kadar 18 ülke yaklaşık 35 tane şehir gezdim. Benim seyahat anlayışım ise öğrenci olmamdan kaynaklı olarak minimum bütçe ile maksimum yer gezmek ve deneyim kazanmak! Gördüğüm şehirlerdeki önemli tarihsel yapıları görmek ve aynı zamanda tarihsel geçmişlerine bakarak o ruhu hissetmek ve bunu yaşayarak gezmek her zaman tercihim olmuştur. Aynı zamanda yemek yapmaktan ve yemekten çok keyif aldığım için gittiğim her yerin yöresel mutfağını denemeye çalışırım. Dünyanın geri kalan şehirlerini keşfetmek için çok heyecanlıyım, aynı zamanda benimle aynı gezgin ruhunu paylaşan insanlara ulaşmak öneri almak, öneri vermek içinde. Beraber gezip, öğrenebileceğimiz deneyimlerde görüşmek üzere!

One thought on “Vizesiz gezilebilecek en güzel ülke, Ukrayna!

Bir Cevap Yazın