KaradenizTürkiye

Valla Kanyonu Dünyanın En Derin İkinci Kanyonu

Valla Kanyonu Dünyanın En Derin İkinci Kanyonu; Bazı yerler vardır gördüğünüz güzelliği hiç bir fotoğraf karesine, hiç bir kadraja sığdıramazsınız. Gördükleriniz karşısında büyülenirsiniz ama bunu bir başkasına göstermeniz pek mümkün olmaz mutlaka bizzat gidilip görülmesi, hissedilmesi gerekir. İşte Kastamonu Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyünde olan Kanyonu’da tam da böyle bir lokasyon. Öyle büyük, öyle derin, öyle baş döndürücü ki ne yaptıysam asla kadraja sığdıramadım.

Valla Kanyonu Hakkında Bilgi

Valla kanyonu hakkında bilgi verecek olursak; derinliği yer yer bin 100 metreyi bulan ve pek çok risk barındırması nedeniyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösterilen bölge “dünyanın en derin ikinci kanyonu” olarak değerlendiriliyor.
1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide köyünden çıkmaları sonucu buraya “vahşi cennet” olarak tanımlanmasına sebep olmuştur.Barındırdığı riskler nedeni ile kanyon içinde yanınızda profosyonel rehber olmadan yürüyüşe izin verilmiyor.

Valla kanyonu seyir terası
Kanyonun enfes bir manzarası var

Kanyonda akla gelmeyecek çok sayıda doğal tuzakla karşılaşıyorsunuz. Küçüklü büyüklü 40’ı aşkın şelale var. Kayalar arasında girdaplar bulunuyor. Bunlar insanı vakumlayarak içine çekebiliyor hayati açıdan ciddi riskleri var. Profesyonel ekipler bile Valla Kanyonu’nu ancak 2 günde geçebiliyor.


Peki biz nasıl göreceğiz bu doğal güzelliği derseniz bizler için harika bir seyir kulesi inşa edilmiş buradan bu muhteşem oluşumu izleyebilmek mümkün. Kanyonun enfes manzarası Kastamonu’nun yemyeşil doğası ve tertemiz havası ile birleşince tepeden tırnağa huzurla doluyorsunuz.

Valla Kanyonu’nun Oluşumu?

Kanyon Kastamonu’daki Küre Dağları’nın Devrekani Çayı tarafından parçalanmasıyla meydana gelmiştir. Küre Dağları’nı oluşturan kireç taşlarının akarsuları aşındırmasıyla bu oluşum gerçekleşmiştir. Kanyondaki çay Loç Vadisi’ne akmaktadır.

Valla kanyonu hakkında bilgi

Valla Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Hangi Bölgede?

Valla Kanyonu Nerede? Kanyon Kastamonu iline Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı köyünde yer almaktadır. Kanyon uzunluğu Cide köyüne kadar devam etmektedir. Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır.

Muratbaşı köyünde bulunan Valla Kanyonu bulunduğu ilçeye 25 km uzaklıktadır. Köydeki Valla mahallesinden kanyona kadar giden bir yol bulunmaktadır. Aracınız yoksa Valla mahallesine ulaşabilmek için şehir merkezinden toplu taşıma ya da araç kiralama imkanlarını deneyebilirsiniz. Valla mahallesinden sonra orman içindeki yemyeşil yoldan ilerleyerek Kanyonu’na ve seyir terasına ulaşabilirsiniz.

Valla Kanyonu Giriş Ücreti (2020)

Kanyona tur ve rehberler eşliğinde giriş yapılmaktadır. Kanyona giriş yapılmayacaksa seyir terasından bireysel olarak manzaraya bakmak mümkündür. Yollarının engebeli olmasından dolayı önceki yıllarda bir giriş ücreti talep edilmemekteydi. Ancak kanyona giden yollara düzenleme getirildiği için artık cüzi de olsa giriş ücreti talep edilmektedir. Kanyona girişte 2020 yılı için normal ücret 5 TL iken indirimli ücret 3 TL olarak belirlenmiştir.

Ziyaret Saatleri

Kanyonu ziyaret edebilmek için izin alınması gerekmektedir. Bunun sebebi Kanyonun tehlikeli olması ve teçhizatsız geçmenin mümkün olmaması. Ancak seyir terasından kanyonu izleyebilmek için izin alınmasına gerek yoktur. Kanyonun seyir terasından haftanın her günü güneşin battığı saate kadar izleyebilmek mümkün.
Yolunuz Kastamonu’ya düşerse buraya uğramadan asla dönmeyin pişman olmazsınız.

Yazar Bedo Bedi
Yazarın Hattuşaş Antik Kenti yazısına göz atabilirsiniz.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir Cevap Yazın