Doğu AnadoluPopülerTürkiye

Tunceli Mercan Vadisi ve Buzul Gölleri

Doğayı seviyorum, zorlu yollardan yürüyebilir, yolun sonundaki güzelliklere ulaşabilirim diyorsanız hep birlikte Dersim’in doğa harikası yerlerinden biri olan Mercan Vadisi Buzul Gölleri yazısını okuyalım. Tunceli Mercan Vadisinde bulunan Buzul Göller ve çevresi karların erimesiyle eşsiz güzellikler sunmakta. Tunceli Mercan Vadisi ve Buzul Gölleri ile kendinizi İzlanda’da hissedeceksiniz.

Mercan Vadisi Hakkında Bilgi

Kültür, tarih ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan 1500 rakımlı Ovacık‘ta, ilkbaharla yeşilin tonlarına bürünen doğa, seyrine doyumsuz manzaralar sunar. Yaban hayatı varlığı ve zengin florasının yanı sıra buzul gölleriyle de dikkati çeken ilçede, havaların iyice ısınıp doğadaki karların bir bölümünün erimesiyle ortaya çıkan Mercan Vadisi‘ndeki doğa harikası buzul göller görenleri adeta büyülemekte. Gerçekten doğa harikası, doğaya aşık olabileceğiniz bir yer Mercan Vadisi.

Vadi boyunca akarsu, dağlar, rengârenk çiçekler size eşlik edecektir. Suya çok yaklaşmamalı ve vadide yürürken dikkat etmelisiniz. Yaban hayatın içinde olacağınız için her an karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. Bazı yerlerde hâlâ kar da bulunmakta. Ayrıca Vadide 3 göl bulunmaktadır. İlk göle varmak yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Göller, muazzam güzellikte. Etrafında buzullar var. Göller etrafındaki buzullar üzerinde dolaşmamaya dikkat edin çünkü buzulun kırılması ile göle düşebilirsiniz ve bu çok tehlikeli olabilir. Havanın sıcak olduğu zamanlarda gölde yüzenler de oluyor. İkinci göl, ilk gölden sonra 15 dakika sürüyor. Üçüncü ve son göl, zirvelerin en güzel yerinde. Gölün kenarında saatlerce oturulabilir. 

Mercan Vadisi Ve Deresi Kamp Alanı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yer alan Mercan Vadisi, kartpostallara konu olacak güzellikte müthiş doğal manzaralara ev sahipliği yapan yerlerden. Mercan Vadisi özellikle trekking tutkunları için tercih edilen bir rota. Özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında doğa sporları sevenlerin uğrak yerlerinden biridir.

Yürüyüş aktivitelerinin yanında vadi boyunca çadır kampı da yapılabiliyor. Geniş vadi boyunca dilediğiniz yere çadır kurabilirsiniz. Manzara ve buzul göllerin keyfini sürebilirsiniz. Doğa ve fotoğraf tutkunları için özel bir yere sahip olan Mercan Vadisine gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız gerekir. Yaz ayları dahi olsa buzul gölleri olduğu için hava serindir. Bu sebeple kalın ve hazırlıklı olmakta fayda var.

Mercan Vadisi Ve Deresi Kamp Alanı; Wc, elektrik, Duş imkanları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi önceden yanınıza almalısınız.

Burası yeni başlayan kampçılar için uygun değildir. Profesyonel kampçılar içindir. Ayrıca yaban hayatı oldukça aktif olup yabani hayvanlarla karşılaşmanız olasıdır.

Mercan Deresi

Mercan Vadisi Nerede?

Mercan Vadisi Buzul Gölleri, Dersim bölgesinde görülmeye değer doğa harikası yerlerinden biri. Ovacık ilçemizin Şahverdi köyüne 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yürüme mesafesi kişiden kişiye değişebilir ama yaklaşık olarak 3.5 saat sürmektedir. Köyden itibaren yürümeye başlıyorsunuz. Eğer aracınız araziye uygun bir araç ise araç belirli bir yere kadar gidiyor ama vadi boyunca yürümeniz gerecek. Yürüyüş yolunda sadece bir yerde zorlanabilirsiniz, onun dışındaki yerlerde doğanın güzelliğini görerek, hissederek yolunuza devam edebilirsiniz.

Yanımızda Neler Bulundurmalıyız?

Doğa yürüyüşlerine giderken yanınızda mutlaka yiyebileceğiniz ve yürüyüş sırasında sizi zorlamayacak bir şeyler bulundurmalısınız. Mercan Vadisi‘nde, belirli yerlerde içebileceğiniz su olduğundan yanınıza çok fazla su almanıza gerek yok. Çantanızda mutlaka yağmurluk ve araziye uygun ayakkabı olmalı. Özellikle göllere yaklaştıkça ve göller bölgesinde yağmur yağma ihtimali çok yüksek.

Ayrıca Tunceli Rabat Kalesi ve Rabat Şelalesi yazımıza göz atmak için tıklayın.

Zerrin Uruk

Merhaba, ben Zerrin. Doğma büyüme Tunceliliyim. Doğada olmayı, doğanın güzelliğini hissetmeyi seviyorum. Gezip gördüğüm yerleri çekmeyi seviyorum.

Bir Cevap Yazın