KampMarmara

Taraklı Karagöl Yaylası Sakarya

Türkiye’de kamp atmak için öyle güzel yerler var ki; bunlardan biride Sakarya da bulunan Taraklı Karagöl Yaylası. Ülkemizin güzelliklerini gez gez bitmez. Daha önce sadece fotoğraflarını gördüğüm Sakarya Taraklı‘da bulunan Karagöl Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Muhteşem doğası, sessizliğiyle yıldızları seyrederek uyuyacağınız, sabah mis gibi göl manzaralı kahvaltı yapabileceğiniz çok güzel bir kamp alanıdır.

Taraklı Karagöl Yaylası Hakkında Bilgi

Burası Sakarya’nın en muhteşem yerlerinden bir tanesi. Eşsiz manzarası ve el değmemiş doğası ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir.

Yayla oldukça geniş olmasına rağmen yürüyerek bir ucundan diğer ucuna yaklaşık bir saatte gidilebilmektedir.

Kuzeyinde, Akyazı ve köylerine ait yaylalar yer almaktadır. Yaylanın etrafı tamamen çam, kayın, koknar ve meşe ağaçları ile sarılıdır.

Karagöl Yaylasına yılın her ayında gelip farklı havasını soluyup farklı manzaralarını ve bu güzel oluşumları görebilirsiniz

Sakarya Taraklı Karagöl Yaylası Kamp alanında çadır kurduğumuz alan.

Taraklı Karagöl Yaylası Kamp Hakkında Bilgiler

 • Gelirken bütün alışverişlerinizi tamamlamanızı öneririm çünkü yaylaya yakın köylerde bakkal bulunmuyor. Ayrıca yakıtınızı doldurup gelmelisiniz yol üzerinde son 30 – 40 km petrol istasyonu bulunmuyor.
 • Alana girerken araç başı 10 lira alınıyor. İster kalın ister günübirlik gelin fark etmiyor.
 • Alan içerisinde tuvalet ve çeşme bulunuyor ama buraya yakın kamp atmanızı önermiyorum çok kalabalık ve tuvalet kokusu geliyor.
 • Odun bulmak oldukça kolay. Ormanlık alan kuru odunlar ile dolu.
 • Alanda telefon çekmiyor fakat 4 5 km aşağıda belli bölgelerde çekiyor.
 • Kamp alanında elektrik bulunmuyor.
 • Göl çevresi tel örgülerle çevrilidir. Yabani hayvan tehlikesi bulunmuyor. Ailecek gelebileceğiniz bir yerdir.
 • Çadır kurmak isteyenler gölün dibinde olmak istiyorsa güneşin altında kalacaklardır; ormanlık alanda kalmak isteyenler ise düzlük alan bulmakta zorlanabilirler.
 • Geceleri binlerce yıldızın altında ateş yakıp çay-kahve içmek paha biçilemez.
 • Önemli Uyarı: Kafa dinlemek istiyorsanız bayram tatili ve hafta sonları gelmeyin.
 • Not: Bir daha gelmek ister miyim ? Kesinlikle EVET

Taraklı Karagöl Yaylasına Nerede, Nasıl Gidilir?

Ulaşım için iki yol kullanılabilir bunlardandır ilki Akyazı üzerinden olup yollar pek iyi değildir. İkinci ve iyi olan yol ise Geyve üzerindendir. Navigasyon olarak Yandex kullanılmasını öneriyorum çünkü google haritası çok farklı ve kötü yollara yönlendiriyor. Her araç ile ulaşım sağlanabilir fakat bence gelmek veya dönmek için gece yolculuğu yapmamalısınız. Yollar aşırı derecede viraj içeriyor ve bazı noktalarda uyarıcı levhalar bulunmuyor.

Not: Otostop ile ulaşımın sadece tatil günlerinde kolay olacağını düşünüyorum.

Taraklı Karagöl Yaylası Trekking (Yürüyüş) Rotaları

Zor olmayan güzel parkurlardan oluşan yürüş rotaları mevcut. Yaylar arasında yürüş yapacağınız için su sıkıntısı yaşamazsınız. Parkurun bir kısmı yol, bir kısmı ise ormanlık alandır. Parkur biraz uzun olabilir, kamp atarak bir kaç günde tamamlayabilirsiniz.

Powered by Wikiloc

Bu yazı hakkında sorularınız varsa aşağıda yorum kısmına bırakmayı unutmayınız.
Ayrıca Sülüklü Göl ve Davlumbaz Yaylası Kamp yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Yazarın İnstagram Adresi

View this post on Instagram

🏕 Karagöl Yaylası kamp ve mesire alanı Sakarya’nın Taraklı ilçesinde yer almaktadır 🏕 Ulaşım için iki yol kullanılabilir bunlardandır ilki Akyazı üzerinden olup yollar pek iyi değildir. İkinci ve iyi olan yol ise Geyve üzerindendir. 🏕 Navigasyon olarak Yandex kullanılmasını öneriyorum çünkü google haritası çok farklı ve kötü yollara yönlendiriyor. 🏕 Her araç ile ulaşım sağlanabilir fakat bence gelmek veya dönmek için gece yolculuğu yapmamalısınız. Yollar aşırı derecede viraj içeriyor ve bazı noktalarda uyarıcı levhalar bulunmuyor 🏕 Gelirken bütün alışverişlerinizi tamamlamanızı öneririm çünkü yaylaya yakın köylerde bakkal bulunmuyor. Ayrıca yakıtınızı doldurup gelmelisiniz yol üzerinde petrol bulunmuyor (son 30 40 km) 🏕 Otostop ile ulaşımın sadece tatil günlerinde kolay olacağını düşünüyorum 🏕 Alana girerken araç başı 10 lira alınıyor. İster kalın ister günübirlik gelin fark etmiyor 🏕 Alan içerisinde tuvalet ve çeşme bulunuyor ama buraya yakın kamp atmanızı önermiyorum çok kalabalık ve tuvalet kokusu geliyor 🏕 Odun bulmak oldukça kolay. Ormanlık alan kuru odunlar ile dolu 🏕 Alanda telefon çekmiyor fakat 4 5 km aşağıda belli bölgelerde çekiyor 🏕 Hava karardıktan sonra magandalar sürekli atış yapıyorlar 🏕 Çadır kurmak isteyenler gölün dibinde olmak istiyorsa güneşin altında kalacaklardır; ormanlık alanda kalmak isteyenler ise düzlük alan bulmakta zorlanabilirler 🏕 Geceleri binlerce yıldızın altında ateş yakıp çay-kahve içmek paha biçilemez 🏕 Önemli Uyarı: Kafa dinlemek istiyorsanız bayram tatili ve hafta sonları gelmeyin 🏕 Not: Bir daha gelmek ister miyim ? Kesinlikle EVET . . . . . #karagöl #karagölyaylası #kamp #kampvedogahayati #kampateşi #kamping #kampingturkiye #kamprail #interrailturkiye #kampyeri #kampturkiye #çadırkampı #gencgezginler #camprail #cokgezenlerkulubu #kamphayatı #doğadakiinsan #kampciyiz #çadır #gezirehberi #ig_sakarya

A post shared by Mert Yıldız (@renklicorapli.gezgin) on

Mert Yıldız

Merhabalar ben Mert. Gezgin dostlarım bana kısaca renkli çoraplı derler :) Doğada olmayı, onu hissetmeyi çok seviyorum ve fırsat buldukça kendimi doğa ananın ellerine bırakıyorum. Gittiğim yerlerde kalmak, ağaçların sesini dinlemek ve ateş yakıp başında kahve içmek en sevdiğim hobilerim arasında. Şimdiye kadar Batı Karadeniz ve Doğu Marmara civarını elimden geldiğince keşfetme şansı buldum. Bundan sonraki yaşantımda ise Amasya’da yaşayacağım için Karadeniz odaklı olacağım diye tahmin ediyor ve doğa ile kalın diyorum

2 thoughts on “Taraklı Karagöl Yaylası Sakarya

Bir Cevap Yazın