AkdenizTürkiye

Side Antik Kenti Antalya

Side Antik Kenti Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı tarihi bir kenttir. Yarım ada üzerine kurulu bu şehir Pamfilya bölgesinin en önemli liman şehriydi. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Side Antik Kenti‘ni sizler için derledik.

Side Antik Kenti Hakkında Bilgi

Birçok farklı hükümdarlığın ele aldığı Side antik kenti, bu yüzden çok önemli bir tarihe ve kültüre sahip yerlerden biridir. Günümüzde ise turistik açıdan en çok ziyaret edilen ve yerli yabancı turist akınına uğrayan en büyük tarihi dokular arasında yer aldığını söylemek mümkün.
Buram buram tarih kokan Pamfilya Bölgesi‘nde bulunan Side antik kenti, tarihi açıdan önemli yapılar içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgesel açıdan dönemin en kritik merkezi yerlerinden biri olarak da öne çıkıyor. Hala arkeolojik çalışmaların yapıldığı bu önemli tarihi doku, dünyanın her yerinden turist çekmeye devam etmektedir.

Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslıların yaşadıkları şehir muhteşem . Tarihi M.Ö. 7. yy dayanıyor. Batı Anadolu’da yaşayan Kymerliler Side’yi kurmuşlar. Antik şehir o dönemlerde Pamfilya’nın en önemli liman kentiymiş.

Antik tiyatro, Apollon Tapınağı, Şehir Kapısı, Hamam, Surlar, Liman, Nekropol, Devlet Agora ve Vespasianus Çesmesi şehrin önemli tarihi yapıları. Yaklaşık 15.000 kişi kapasitesi olan antik tiyatro tam bir sanat eseri.

Side Antik Kenti

Antik Tiyatro

Side Antik Tiyatrosu M.S 2. yüzyılda 9.000 kişi kapasiteli olarak inşa edilmiş. Tiyatro Roma mimarisi özelliklerini taşıyor. Tiyatronun sahne binası 3 kattan oluşuyor. Tiyatronun 1. katında görülen Şarap Tanrısı Dionysos’un hayatının işlendiği friz, ince işçiliği ve detayları günümüze kadar ulaşmıştır.

Apollon Tapınağı ve Athena Tapınağı


Side Apollon Tapınağı Roma Barışı (Pax Romana) diye tabir edilen dönemde inşa edilmiştir. Tapınak üzerinde korint başlıklı sütunlar var.. Athena Tapınağı’ndan günümüze çok az kalıntı ulaşmış ama Apollon Tapınağı’nın görkemli sütunları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Gün batımı saatlerinde harika bir manzarası olan antik kant bu sebeple adeta yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Side Antik Kenti tiyatrosu

Şehir Kapısı

Kente kuzeyden giriş sağlayan ana kapı Helenistik dönemde yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Vespasianus Çesmesi

Roma İmparatoru Titus Flavius Vespasianus adına yaptırılan bu anıt, kente giriş kemerinin olduğu yerde yer alıyor.

Liman Hamamı

Yaklaşık 10 odası bulunan hamamda apoditerium (soyunma odası), frigidarium (soğukluk), tepidarium (ılıklık), caldarium (sıcaklık) bölümleri var.

Devlet Agorası

M.S 2. yüzyılda yapılan Devlet Agorası, kentin yönetim merkeziydi. Dörtgen şeklinde yapılan agoranın merkezi salonu imparator heykelleri ile süslenirdi.

Side Antik Kenti Nymphaeum Anıtsal Çeşme

Halk arasında 9 çeşme olarak da bilinen Nymphaeum Anıtsal çeşme M.S2. yy inşa edildi. Çeşme Anadolu ve Pamfilya bölgesinin en büyük çeşmesidir. Ayrıca çeşmede şuan  restorasyon ve onarım işlemleri yapılmaktadır.

Side Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Antik Kent Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side’ de yer almaktadır. Antik Kente toplu ulaşımla Antalya otogarı ve Manavgat çarşı içinde minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Bu yüzden ulaşımı oldukça rahat.

Side’de bir noktadan belediyenin tren benzeri bir aracıyla 2,5 lira vererek ulaşabilir ya da yaya gidebilirsiniz.

Side Antik Kenti Giriş Ücreti

Yaklaşık 800 m. Antik kente varınca müze kart ile Antik tiyatroyu gezebilirsiniz. Ayrıca Müze kartla ya da ücret karşılığı Side Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Geriye kalan Apollon Tapınağı ve diğer yerler ücretsiz gezilebiliyor.

Antik kent içinde günlük hayat devam ediyor. Çünkü dükkanlar, mağazalar, kafeler, bankamatikler ne ararsanız var.
Dolayısıyla Antik kent güzel, yarımadaya arabasız giriş çok iyi ve rahat gezi imkanı sağlıyor.

Side Antik kenti Ziyaret Saatleri

Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 16:30

Otopark problemi yok.

Side Antik Kenti her gün ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Diğer gezilecek tarihi alanlar yol boyunda olduğu için sadece çevrili alanlar dışında görebiliyorsunuz.

Ayrıca Likya’nın Başkenti Myra Antik Kenti yazımızı okumalısınız.

Ülkü yüksel

Merhaba Ülkü ben Süleyman Demirel üniversitesi hemşirelik mezunuyum. Halen Alanya da hemşire olarak çalışıyorum Dogma büyüme Gazipaşa , iş Alanya olunca tam bir Akdeniz liyiz Doğa , yayla ve deniz bizim vazgeçilmezlerimiz. Ben ve oğlum Melih Birlikte gezerek keşfederek ve doya doya yaşayarak tadını çıkarıyoruz. En güzel an'larımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

One thought on “Side Antik Kenti Antalya

Bir Cevap Yazın