EgeTürkiye

Sarsala Koyu / Muğla’nın Mavi Cenneti

Muğla’nın mavi cenneti; Küçük iskelesi, korunaklı yapısı ve dingin sularıyla Muğla’nın Dalaman ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor, bozulmamış doğası ve masmavi deniziyle cenneti andıran bir görünüme sahip. Denizin sakinliği ve huzur verici bir doğaya sahip olan koy insana huzur veriyor. Muğla’da çok fazla bilinmeyen bakir kalmış koylardan biri. Bu yazımda Sarsala Koyu ve Plajı  hakkında ki tüm detayları bulabilirsiniz.

Sarsala Koyu ve Plajı Hakkında Bilgi

Göcek 12 Adaların koruması altında olan Sarsala Koyu çok sakin bir denize sahip. Sahip olduğu doğası ve denizin sakinliği burayı eşsiz kılıyor. Mavi ve yeşilin huzur verdiği bir lokasyon. Sarsala Plajı denizi taşlı olsa da dalgasız ve çarşaf gibi bir denize sahip. Sarsala hem yerli hem yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmiş ve rağbet gösterdikleri bir yer.

Caretta carettaların yaşam alanı olan Sarsala’nın suyu soğuk olmadığından, havaların ısınması ile birlikte, bahar aylarında denize girilmesi mümkün. Şubat ayında dahi denize girilebiliyor.

Koy Dalaman Havalimanına oldukça yakın. Koy Muğla ili Dalaman ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Yolları biraz virajlı ve kötü olsa da yolun sonunda buna değecek bir güzellikle karşılaşacaksınız.

Muğla’nın Mavi Cenneti Sarsala’da kamp Yapılır mı?

Koy bakir bir koy olduğu için kamp yapmak, çadır kurmak ve ya karavan kampı yasaktır. Zaten herhangi bir işletmede bulunmuyor. Gizli ya da kaçak olarak çadır kuranlar var fakat böyle bir riske girmeye gerek yok.

Ayrıca Okumalısın: Köyceğiz Toparlar Şelalesi Nerede & Nasıl Gidilir

Fotoğraf Ediz Verdioğlu‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Sarsala Koyu ve Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Sarsala Koyu ve Plajı Nerede? Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Kapukargın Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Dalaman merkeze sadece 17 km uzaklıkta yer alır. Koy Dalaman Havalimanına oldukça yakın. Havalimanından araç kiralayarak ve ya taksi ile koya ulaşabilirsiniz.

Yaz aylarında Dalaman merkezde belediye otobüsleri ve dolmuş seferleri bulunmaktadır. Dolmuşlar genelde sabah 10:00- 18:00 arasında çalışmaktadır.

Aşağıda Sarsala ile diğer merkezler arası mesafeler yer almakta.

  • Dalaman – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 17 km
  • Dalaman Havalimanı – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 16 km
  • Fethiye – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 55 km
  • Göcek – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 28 km
  • Marmaris – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 105 km
  • Muğla Merkez – Sarsala Koyu ve Plajı arası yaklaşık 105 km

Google konumu için tıklayınız.

Sarsala Koyu ve Plajı Giriş Ücreti

Sarsala Koyu ve Plajı Giriş Ücreti; Dalaman belediyesine ait işletmeye giriş ücreti 2023 yılı için 20 TL’dir. Fiyata Şezlong + şemsiye dahil değildir. Fakat Şezlong şemsiye isterseniz 40 TL gibi uygun bir fiyata kiralayabilirsiniz.

Koy için otopark mevcut fakat yaz aylarında yoğunluk olursa arabalar gelişigüzel park edebiliyor. Ayrıca belediyeye ait küçük bir işletme var. Fiyatlar ise gayet makul. Siz yine de hazırlıklı gelin.

Sevgili seyyahlar bu yazımda sizlere Sarsala hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Düşüncelerinizi ve ya sarsala hakkında eklemek istediklerinizi yorum kısmına bırakır ve destek olursanız musmutlu olurum.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın