Kamp

Sardala Koyu Kamp Alanı ve Cennet Havuzu

Sardala Koyu Kocaeli Kandıra ilçesinde bulunmaktadır. Ağva ve Kandıra sınırları arasında bulunup İstanbul Ağva ilçesine oldukça yakındır. Türkiye’nin Phuket Adası (Tayland) olarak ün salan ve haberlere konu alan Sardala Koyu Adacıklarıyla, Koyları, Kayalarıyla, Mağaralarıyla, İç gölleriyle bu tabiri fazlasıyla hak eden doğa harikası bir yer. Gelin birlikte Sardala Koyu Kamp Alanı, Sardala Koyu Nerede? Sardala Koyunda Hakkında Bilgi gibi soruları cevaplayalım.

Sardala Koyu Hakkında Bilgi

Sardala Koyu Kocaeli Kandıra ilçesine bağlıdır. Fakat Ağva ile Kefken tam arasında yer alan Bağırganlı Köyüne yakın cenneten bir köşe. Koy etrafında herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bu sebeple tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza alarak gelmeniz gerekiyor. En yakın market koya 6 km uzaklıkta yer almaktadır.

Doğası ve suyunun güzelliğiyle kampçılar ve günübirlikçiler tarafından çokça tercih edilen bir yer. Ayrıca bölgede denizin içinde bulunan, sandalların geçebildiği Malkaya olarak bilinen kayalıklar ise oldukça ilgi çekici. Kandıra’da ki birçok plajdan daha sakin olan bu koyu kamp yapmak için tercih etmenizi öneririm. Ayrıca Şile kamp alanları sayfasından yakındaki kamp alanlarına da göz atabilirsiniz. 

Bölgede duş wc bulunmuyor.

Sardala-Koyu

Bu Koy 100-200metre uzunluğunda 2 tane kumsalı bulunmaktadır. Sahil kısmı kumsaldan oluşuyor. Denize ilk girdiğiniz yer taşlıktır. Su sığdır ve birden derinleşmiyor. Karadeniz kıyısı olduğu için su biraz soğuk.

Karadenizin eşsiz doğal güzelliklerine sahip Sardala Koyu. El değmemiş doğası ve müthiş manzaralarıyla sizi adeta büyüleyecek bir yer. Koyun en büyük çekiciliği sahilin hemen ilerisinde kayalardan oluşan adacıklarıdır. Bu adacıklarda doğal mağara oluşumları var. Hatta bu mağaralarda biriken sular sayesinde yüzebiliyorsunuz. Bu eşsiz doğayı sizden keşfetmeyi unutmayın.

yolgunluğu.com olarak buraya gelenlerin çöplerini yanlarına almalarını rica ediyoruz. Bölgede sağa sola rastgele atılan çöpler yüzünden güzelim doğamız kirletmeyelim.

Buraya kadar gelmişken Sardalaya 10 km uzaklıkta yer alan Ağva’da kesinlikle gezmeyi unutmayın. Ayrıca Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sardala-Koyu-Kamp

Sardala Koyu Kamp Alanı

Sardala Koyu Kamp Alanı, burada kamp yapmak müthiş bir duygu. Kesinlikle hiç bir yapay ışığın bulunmadığı bu koyda milyonlarca yıldızı izleme imkanınız var.
Sardala Koyu Kamp Alanı Hakkında Bilgi;

 • Herhangi bir işletme yok. Tüm ihtiyaçlarınızı kamp alanına varmadan getirmelisiniz. En yakın market 6 km uzaklıkta.
 • Elektrik, çeşme yok.
 • wc,duş imkanı yok
 • Kamp ateşinizi güvenli bir şekilde yakabilirsiniz.
 • İster sahile ister kayalar üzerine çadırınızı kurabilirsiniz.
 • Etrafı açık olduğu için bazen rüzgarlı olabiliyor. hazırlıklı olmakta fayda var.
 • Sinek sorunu yok.
 • Şebekeler çok iyi çekmiyor. Bazı noktalar da zayıfta olsa şebeke var.

Sardala Cennet Havuzu (Gizli Havuz)

Sardala’nın arkasında ki ormanın içinde bulunan “Cennet Havuzu”na ulaşmak için yaklaşık 1 km bir yürüyüş yapmak gerekiyor. Zorlu parkurdan sonra ulaşılan bu gizli kalmış havuz görsel ziyafet sunmakta.

Deniz suyunun mağaraya dolmasını sağlayan kayaların arasındaki yarık, adeta Karadeniz’e bakan doğal bir pencere. Yaz sıcağından bunalanlar, havuzun turkuaz renkli sularında yüzmenin keyfini yaşıyor.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ortada bulunan taşın üzerine çıkıp bol bol İnstagram‘lık fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sardala Koyu Cennet havuzu
Sardala Koyu Cennet Havuzu

Sardala Koyu’nda Neler Yapılır?

Koyda neler yapılır madde madde açıklamak gerekirse.

 • Sardala koyunda treeking yapılabilir, patika yollardan civar köylere yürüyüş yapılarak ulaşılabilir.
 • Koyda denize girebilir, adacıkları keşfe çıkabilirsiniz.
 • Koyda doğa, gün batımı, gün doğumu ve cennet havuzunda birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Mangal yakabilir, semaverde çay demleyebilirsiniz.
 • Kamp yapabilirsiniz.
 • Kamp ateşinizi yakabilirsiniz.
 • Huzur içinde kafa dinleyebilirsiniz.

Sardala Koyu’na Nasıl Gidilir?

Sardala Koyu İstanbul‘a yaklaşık 110 km mesafede. Kandıra‘ya ise 25 km’dir. Sardala Koyuna 2 güzergah mevcut.

İstanbu – Şile – Ağva güzergahı; öncelikle Ağva’ya gelmelisiniz. Ağva’ya geldikten sonra Bağırganlı güzergahında ilerlemeli, Bağırganlıya 10 km kala Sardala Koyu tabelasını göreceksiniz. Buradan girdikten sonra 2-3 km toprak yol sizleri bekliyor olacak. Yol İstanbul’dan 2 saat 30 dk sürüyor.

Kocaeli – Kandıra- Kefken Güzergahı; Bağırganlı köyüne yakın konumdadır. Kandıradan gelecek kamp severler için kamp alanı 25 km uzaklıktadır.

Toplu Ulaşım, koya direk toplu ulaşım maalesef bulunmamakta. Fakat otobüslerle Kocaeli Kandıra ilçesine kadar ulaşıp, oradan taksi ile koya ulaşabilirsiniz. Ya da Kandıra’dan hareket eden Çalköy minibüslerine binip koya yakın bir yere kadar gidebilirsiniz. geri kalan yolu yürümek zorundasınız.

Sardala Koyu Yol Tarifi

Sardala Koyu yol tarifi isteyenler için yol haritası aşağıda ki gibidir.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın