AkdenizTürkiye

Sapadere Kanyonu Alanya, Sapadere Kanyonu Oluşumu

Sevgili okurlar bu yazımızda Sapadere Kanyonu Alanya, Sapadere Kanyonu Oluşumu hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle kanyon Antalya‘nın sıcaklarından bunalıp serinlemek isteyenler için mükemmel bir lokasyon. Antalya ili Alanya ilçesine bağlı Sapadere köyünde bulunan kanyon karstik bir yapıya sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikası. Ayrıca Alanya şehir merkezine sadece 45,1 km uzaklıkta olan kanyonun yolu da en az kanyon kadar etkileyici manzaralar barındırıyor bu da yolu sıkıcı olmaktan çıkarıyor. Sizler için Sapadere Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? gibi konuları ele aldık.

Sapadere Kanyonu Hakkında

Antalya Alanya ilçesinde bulunan Sapadere Kanyonu yaklaşık 750m. Uzunluğunda ve 400m. yüksekliğindedir. Kanyon Kireçtaşı bloklarının zamanla erimesi ve ayrışması ile meydana geldiği düşünülüyor. Sapadere Çayı‘nın çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilen mesire yeri, kır gazinosu gibi yatırımlar ile böylelikle kanyon görülmeye değer bir turizm cennettine dönüştürülmüş.

sapadere antalya alanya

Herşeyden önce kanyonun içerisinde irili ufaklı bir çok şelale ve bu şelalelerin oluşturduğu küçük havuzlar bulunmakta bu havuzlarda eğer suyun soğukluğuna dayanabilirseniz yüzebilirsiniz. Şahsen ben dayanamadım. Su sıcaklığı yıl boyunca 0° ile 12° arası değişiyormuş sanırım ben girdiğimde 0° idi.

Doğayla bütünleşmeyi ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak yeri olan bu mükemmel kanyonu Alanya’ya yolunuz düşerse ziyaret etmeden dönmeyin. Doğanın sesine, suyun rengine, kanyon duvarlarının ihtişamına bayılacaksınız.

Kanyonunda Neler Yapılır?

Yürüş yapmak dışında mangal ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca kanyonunda; yürüş parkuru, doğal havuzlar, küçük şelaleler ve 2 adet gölet bulunuyor. Ayrıca kanyonun üst kısmında tesis var. Yeme – içme – hediyelik eşya gibi ihtiyaçlarınızı burada karşılayabilirsiniz. Kesinlikle buraya gelmişken yanınıza mayo,şort almanızı tavsiye ederim.

NOT: Ayrıca kanyonda kamp yapmak yasaktır.

Sapadere Ziyaret Saatleri

Antalya Alanya ilçesinde bulunan Sapadere haftanın her günü 08.00 19.00 saatleri arası ziyaret açık olup, ücrete tabidir.

Sapadere kanyonu Alanya

Sapadere Kanyonu Giriş Ücreti 2021

Kanyona giriş ücretlidir. Güncel fiyat listesi aşağıda yer almaktadır.

  • Yetişkinler için 10 TL
  • Öğrenciler için 5 TL
  • 0-6 yaş ücretsizdir.
  • Müzekart geçmiyor.

Okumalısın: Finike Mağaralı Koy

Sapadere Kanyonu Nasıl Gidilir?

Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan bu kanyona gitmek için; Alanya-Gazipaşa karayolundan ilerlerken Sapadere Kanyonu tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan döndükten sonra yaklaşık 20 km’lik yol boyunca ilerledikten sonra kanyona varacaksınız. Yolun son 2 km’si toprak yoldur.

Herhangi bir toplu ulaşım aracı gitmiyor. Şahsi araç ve ya tur aracılığıyla gidebilirsiniz.
Gazipaşa Sapadere Arası 30 km,
Sapadere Alanya arası 40 km,
Sapadere Antalya arası 175 km uzaklıktadır.

Kanyon girişinde araç park etmek için otopark mevcut.

Adres: Sapadere Mevkii, Alanya / Antalya

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

2 thoughts on “Sapadere Kanyonu Alanya, Sapadere Kanyonu Oluşumu

Bir Cevap Yazın