MarmaraPopülerTürkiye

Şahinderesi Kanyonu Nerede, 2023 Giriş Ücreti

Hazır yaz yaklaşıyorken sıcaklardan bunalıp serin kanyonlar arayanlara harika bir önerim var. Anadolu coğrafyasının en özel konumlarından biri olan Kaz Dağlarında, masmavi buz gibi suları, yemyeşil doğası ile Şahinderesi Kanyonu mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir lokasyon.

Şahinderesi Kanyonu Hakkında Bilgi

Balıkesir şehir merkezinden yaklaşık 115 km uzaklıkta bulunan Şahinderesi Kanyonu, Ege denizinin hemen kenarında bulunması, ve doğal yaşam alanı olmasından dolayı pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla 800 den fazla bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem kanyonun, bitki çeşitliliğine en önemli katkıda bulunan ve bölgenin gelir kaynaklarından da biri olan zeytin ağaçları, 26 km boyunca uzanan kanyonda sağlı sollu yerleşimiyle güzelliğine güzellik katıyor. Dünyada oksijen bakımından en zengin bölgeler arasında yer alan Şahinderesi ; ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan kanyonlarından oldukça farklı. Yürüyüş yollarının bulunmadığı ve alanın oldukça geniş olduğu kanyonda kaybolma ihtimaliniz oldukça yüksek. Tedbirli olmakta fayda var. Görsel açıdan harika bir manzara ortaya çıkaran şelalenin yanı başında yüzebilir ve sıcak havanın etkisini bir nebze olsun atlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgenin tam anlamıyla orman özelliklerini yansıtması sayesinde Instagram profilinizi harika bir şekilde süsleyecek fotoğraflar da çekilebilirsiniz.

Şahinderesi kanyonu

Altınoluk Şahinderesi Kanyonu Piknik Alanı

Milli parka giriş yaptıktan sonra Şahinderesi‘nin buz gibi sularına kurulmuş piknik masalarında piknik yapabilirsiniz. Sonrasında dere içinden yaklaşık 500 mt kadar yürüyerek şelaleye ve doğal havuzlara ulaşabilirsiniz. Yürüyüş parkuru dere içinden olduğu için yanınızda bir deniz ayakkabısı ya da sağlam bir terlik bulundurmanızı öneririm. Kanyonda piknik yapanların ikinci amacı doğa yürüyüşü yapmak oluyor. Vadinin üst kısımlarına doğru çok güzel yürüyüş rotaları bulunuyor. Bununla birlikte, ara ara kamp yerleri mevcut.

Şahinderesi Kanyonu Kamp Alanı

Kamp yapmak için oldukça güzel bir bölge. Dere yatağının sağlı sollu kenarlarında çadır kurulabilecek geniş düzlükler var. Alanda ateş ve mangal yakmak kesinlikle yasak. Bu sebeple tedarikli gelmenizde fayda var. Akşamları tesis kapalı olduğu için ihtiyaçlarınızı karşılamak için 2 -3 km öteye gitmeniz gerekir. Ayrıca bu bölgede yaban domuzları yaşıyor. Geceleri yiyeceklerinizi çadırınızdan uzak tutun.

Ayrıca İstanbul Kamp Alanları / İstanbul En İyi Kamp Alanları listemiz için tıklayın.

Şahinderesi Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kanyon Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk’a 2 km gibi yakın bir mesafede yer alıyor. Yol tarifi verecek olursak; Altınoluk merkezinden geçen Edremit Çanakkale yolu üzerinde bankamatiklerin bulunduğu trafik ışıklarından sağa girin. Biraz ileride bulunan Yapı Kredi Bankası’ndan tekrar sağa dönün. Bundan sonra dümdüz yolunuza devam ettiğinizde kanyona ulaşırsınız. Yolun bir kısmı, zeytin ağaçlarından oluşan bahçeler arasındaki toprak yollardan oluşuyor.

Şahinderesi Giriş Ücreti

Yerel işletme, Şahinderesi kanyonu piknik alanı giriş ücreti olarak kişi başı 5 TL alıyor.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Şahinderesi Kanyonu Nerede, 2023 Giriş Ücreti

Bir Cevap Yazın