Araç çubuğuna atla

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu gezilecek yerlerin başında Safranbolu Kalesi, Cinci Hanı Hamamı, Tarihi Saat Kulesi, Hıdırlık Tepesi, Lonca Çarşısı vb gibi birbirinden güzel yerler var. Evleri ile ünlü olan Safranbolu, 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yer alır ve turistler tarafından da çok ilgi çeker.

Safranbolu’nun Tarihi

Bir çok medeniyetin geçtiği bu toprakların tarihi MÖ 4000lere kadar uzanmaktaymış. İlyada destanında Paflagonya olarak bilinen bölgede yer alır. Sırasıyla; Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Pondlar, Romalılar, Selçuklular(1196), Çobanoğulları, Candaroğulları ve en son olarak da 1423 yılı itibariyle Osmanlılar tarafından alınmış.

Bunların çok çok öncesinde Safranbolu’nun bulunduğu yerin bir iç deniz ya da göl olma durumu söz konusu çünkü kayalıklardaki izler ancak suyun aşınması ile olabilen izlermiş. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda deniz canlıları kalıntıları da bulunmuş.

Safranbolu Gezilecek Yerler Eski çarşı

Safranbolu gezilecek yerler

Safranbolu Eski çarşı

Asıl Safranbolu olarak bilinen bölge.

 1. Cinci Hanı ve hamamı : 17yy dan kalma bir han ve hamam; şu an da aktif olarak hizmet vermekte. Avlusuna girip gezebilir ve hatta çay kahve içerek keyif yapabilirsiniz. İpek yolu üzerinde olan bir yer olduğu için, Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan han, bu bölgeyi her açıdan zenginleştirmiş.
 2. Safranbolu Kalesi / Hükümet Konağı / Kent Tarihi Müzesi : 1800lerin sonlarına doğru yapılmış olan Safranbolu Kalesi, uzun yıllar hükümet Konağı olarak kullanılmış. 1976 yılında çıkan bir yangından sonra bir süre o şekilde kalmış ve 2004 yılında müze olarak açılmış.
 3. Tarihi Saat Kulesi : 1700lü yıllarda yapılmış ve çalışır durumda olan en eski saat kulesidir. Tepesine çıkıp, nasıl çalıştığına dair ve tarihçesini dinleyebileceğiniz turlar var.
 4. Lonca Çarşısı / Yemeniciler Arastası : Öncelikle “yemeni” kelimesi “ayakkabı” anlamında kullanılmaktaymış; savaş dönemlerinde askerlere burada ayakkabı yapılmış. Buradaki mini ahşap dükkanlara bayılacak ve her şeyden almak isteyecekseniz. Safranbolu lokumu, damla sakızı ve şerbet ile servis edilen közde kahve içmeden oradan çıkmayın.
 5. Demirciler Çarşısı/Arastası : Şu an hala aktif olan; sıcak ve soğuk demircilik, el sanatları yapan tek çarşıymış.
 6. Kaymakamlar Gezi Evi : 18yy’dan kalma, müze olarak ziyaret edebileceğiniz harika bir Tarihi Safranbolu Evi.
 7. Hıdırlık Tepesi : Eski Çarşıya tepen bakıp, manzaranın keyfini sürmek isterseniz gelmeniz gereken yer burası. Bu tepede 2 adet namazgah, Hızır Paşa‘nın makamını, Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa Türbesi‘ni ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Dr. Ali Yaver Ataman‘ın anıt mezarı da burada bulunmakta. Eski zamanlarda bu tepede hıdrellez eğlenceleri yapılırmış.
 8. Güneş Saati : Mehmet Paşa Cami’sinin avlusunda bulunan güneş saati; mermere çakılı pirinç saçtan bir üçgen üzerinde, yansıyan güneş ışığının gölge düşümüne göre okunur.
Tarihi Safranbolu Evleri

Safranbolu Gezilecek diğer yakın yerler

 1. Bulak (Mencilis) Mağarası : Merkeze sadece 8km uzaklıkta, dağda bulunan bu mağaranın uzunluğu 6 km’ye varan mağaranın sadece ilk 400m ziyarete açık.
 2. İncekaya Su Kemeri : Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılan bu kemer, merkeze 7.5 km uzaklıkta. 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli ve 110-220 cm genişliklerinde bir yapı.
 3. Kristal Teras/ Cam Seyir Terası : İncekaya Su Kemeri’nin yakınında bulunuyor. 75 ton ağırlığı taşıyabilen bir teras ve içerisinde manzaraya karşı oturabileceğiniz bir de kafesi bulunuyor.
 4. Yörük köyü : Safranbolu merkeze 12 km uzaklıktaki bu köy bu çevredeki en eski yerleşim yerlerinden biri. Evleri, çamaşırhaneyi ve sokakları ile müze köy denilebilir.
 5. Taş Teras / Sırçalı Kanyonu : Safranbolu merkeze 12 km uzaklıktaki bu kanyon özellikle gezginler ve kampçıların en çok uğradığı yerlerden biri.

Safranbolu Gezilecek Yerler hakkında sorularını varsa aşağıda yorum kısmına bırakabilirsiniz.
Ayrıca Safranbolu Gezilecek Yerler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.
Mardin’de Gezilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kurtluyuzbiz- Sennur

Merhaba ben Sennur. Aslında ben bir biyoloğum ama 10 yıllık kurumsal hayatımı bırakıp kendimi gezilere ve gezi yazarlığına adadım. Yola çıkmadan önce biletlerimi alıp aylarca ders çalışarak gittiğim geziler çoktur çünkü bir yere gittiğimde görmediğim bilmediğim bir şey kalsın istemem. Uçaktan indiğim an itibariyle ne nerede elimle koymuş gibi bulur, anın keyfini çıkarmaya başlarım. Bol bol fotoğraf çeker ve yazılarımla birlikte internet sitemde sizlere sunarım. Umarım yazılarımda sizlere de aynı heyecanı ve tutkuyu yaşatabilirim..

5 thoughts on “Safranbolu Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın