KampMarmara

Pürenli Yaylası Kamp Alanı

Uzun zamandır Pürenli Yaylası Kamp Alanı gitme istediğim vardır. En sonunda bu doğa harikası güzelliğe gitme fırsatı bulabildim. Pürenli Yaylasını merak edenleri, sizi buraya alalım. Düzce Gölyaka ilçesine bağlı küçük ama cennetten bir köşe. Yayla yoluna girdiğinizde kıvrılarak ilerleyen harika bir orman sizi karşılıyor. Yaylaya vardığınız ise büyüleyici bir manzara sizi içine çekiyor. Çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili ortasında küçük ama şirin ve bir o kadar güzel manzarası olan bir gölet yer alıyor. Burada sadece bu bölgede yetişen dünyada başka yerde yetişmeyen (endemik) bitkiler bulunuyor. İsmini ise mis gibi kokan pembe, mor renkli Püren Çiçeğinden alıyor. Püren Çiçeği arılar nektar kaynağı olup püren balı elde ediliyor. Gelin birlikte bu güzel yaylayı detaylı inceleyelim.

Pürenli Yaylasına Nasıl Gidilir?

Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı Düzce‘ye yaklaşık 30 km, İstanbul‘a ise 230 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pürenli Yaylasına giden iki farklı yol var. Birincisi Düzce otoyolu üzerinden ayrılan turizm yolu adı verilen asfalt yoldur. Bu yol oldukça düzgün olup aracını sevenler için tavsiye edeceğim yoldur. Orman içerisinde ilerleyerek yaylaya kadar varabiliyorsunuz.

İkinci yol ise Gölyaka tarafından gelinen Güzeldere Şelalesi önünden geçen toprak yoldur. Oldukça zorlu bir yol olup Güzeldere Şelalesi‘nden sonra ki 14 km boyunca topraklı yoldan oluşuyor. Binek araçların arıza verebileceği meşakkatli bir yol. Yağmurlu havalarda ise normal araçların gitmesi çok çok daha zordur. Tavsiyem arazi aracınız yoksa diğer yolu kullanmanız. Her iki yolunda google map konumunu aşağıya bırakıyorum.

Pürenli yaylası evleri
Pürenli Yaylası ahşap evlerinde bahar ve yaz aylarında yaşam var.

Pürenli Yaylasında Ne Var, Ne Yok?

Doğu Karadenizin tüm güzelliklerini barındıran Pürenli Yaylası Kamp Alanı kamp severler için en doğru adreslerden birisidir. Bol oksijen ve doğal güzellikleri barındıran bu alanda kamp deneyimi bilgilerimizi sizler için aşağıda sıraladım.

 • İşletme, otel ve ya benzeri bir tesis bulunmamaktadır.
 • İstediğiniz yerde çadır kurup kamp atabilirsiniz.
 • Çok güzel yürüyüş rotaları var. Güzel bir yürüyüş rotası oluşturabilirsiniz.
 • İşletme bulunmadığından dolayı Tuvalet wc yok.
 • Elektrik yok. Doğal bir ortamda kamp yapacağınız için elektrik bulunmamaktadır. Kafa lambası, fener, kamp ışıldağı yanınıza almanızda fayda var.
 • Telefon çekmiyor. Bazı operatörler azda olsa çekiyor. Balıklı Yaylası yolu ortalarında telefonlar çekmektedir.
 • Market, cafe, büfe yok. Yiyeceklerinizi geleceğiniz yerden ve ya Gölyaka köyünden temin etmenizde fayda var.
 • Pürenli Yaylasında çeşme var. Gölün hemen yanında ortalık alanda çeşme bulunmaktadır.
 • Yaban Hayatı var. Tilki, geyik, yaban domuzu gibi hayvanların olduğu söyleniyor. Fakat biz kamp boyunca karşılaşmadık. Bunlar sizi ürkütmesin yaban hayatı insanın olduğu bölgelere pek gelmezler. Fakat yinede tedbiri elden bırakmayın. Kalan yiyeceklerinizi çadırdan uzak bir yere asınız.
 • Odun rahatlıkla çevreden temin edebilirsiniz.
 • Rakımı 1400 metre olduğu için yazın bile soğuk oluyor. Gelirken mutlaka hazırlıklı gelin. Kalın kıyafetler alın yanınıza.
 • Göl çevresinde yayla evleri var. Buralarda yaşam var. Kışın kimse gelmese yaz ayları başı gibi buralara insanlar gelip, bu evlerde yaşıyorlar.
Pürenli yaylası drone çekimi
Düzce Pürenli Yaylasında doğa ile iç içe huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Pürenli Yaylasında Neler Yapılabilir?

 • Gezi rotası oluşturup 3 km mesafede bulunan Balıklı Yaylasına gidebilirsiniz. Birbirine benzeyen evler İsviçre evlerini andıran hayran kalacağınız bir yayla. Balıklı Yaylasında birbirinden güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.
 • Pürenli Yaylası üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölünü ziyaret edip farklı yerler görebilirsiniz.
 • İsteyenler bu doğal güzellik içerisinde göl manzarasına karşı kitabını, kahvesini alıp kafa dinleyebilir.
 • Doğanın tüm güzelliklerine sahip bu bakir yaylada çok güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Doğal yapısı bozulmamış çam ve köknar ağaçların hakim olduğu, endemik türleri barındıran, ortasında şirin bir gölü olan Pürenli Yaylası Kamp Alanını sizler için derledik. Soru ve görüşlerinizi aşağıda ki yorum kısmına bırakmayı unutmayınız. Başka rotalarda görüşmek dileğiyle.

Güzeldere Şelalesi yolundan gelecekseniz ve buraya da uğramak istiyorsanız Güzeldere Şelalesi yazımızın linkini bırakıyorum tıklayınız.
Ayrıca fotoğrafları bizlerle paylaşan ve fotoğraf sahibi @serdar_atak hocamıza teşekkürümüzü borç biliriz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

2 thoughts on “Pürenli Yaylası Kamp Alanı

Bir Cevap Yazın