KampMarmara

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanı

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Sakarya‘nın Adapazarı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Poyrazlar Gölü büyük bir göl ve etrafında genişçe bir alana sahip yemyeşil bitki örtüsü, sahip olduğu göl manzarası hem piknik, hem kamp hemde karavan kampı için oldukça elverişli bir yerdir. Yaklaşık 154 kuş türüne ev sahipliği yapan göl aynı zamanda kuş gözlemciliği için önemli bir cazibe merkezidir. Ailenizle doğada güzel vakit geçirebileceğiniz Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı‘nı gelin birlikte inceleyelim.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Faunası Hakkında Bilgi

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı; bozulmamış doğası, ev sahipliği yaptığı yaban hayatı, kuş türleri ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunmaktadır. Göl etrafında piknik, kamp, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği ve çeşitli spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayrıca göl etrafında bisiklet yolu bulunmaktadır.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı olmasından dolayı çeşitli yaban hayatına ev sahipliği yapar. Yaklaşık 154 çeşit kara ve su kuşu bu alanda görülebilmektedir. Kuş gözlemciliğine merakı olanlar burayı tercih edebilir. Ayrıca alanda çakal, tilki, yaban domuzu, gelincik, kaplumbağa, kirpi, tavşan, sincap, köstebek, su kurbağaları ve semender çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Yılan türlerinin de mevcut olduğu söyleniyor. Göl de ise bir çok balık türü yaşamaktadır.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Piknik
Poyrazlar Gölü etrafında göl manzaralı bir çok piknik masası bulunmaktadır.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı en çok piknik yapmak isteyenlerin uğradığı bir yer. Göl etrafında oldukça fazla piknik masaları var. Alanda piknik dışında bir çok aktivite yapmak mümkün.

Bisiklet Turu: Göl etrafında bulunan bisiklet yolunda ister bisikletinizle, ister işletmeden bisiklet kiralayarak doğa içinde, harika göl manzarasına karşı özgürlüğe pedal çevirebilirsiniz.

Atv Safari: Bisiklet turu kesmeyenler için ayrıca atv ile göl etrafında orman içinde enfes bir atv turu yapabilirsiniz. Göl manzarası eşliğinde sağlı sollu ormanda bu keyfe hayır diyecek az insan vardır.

Kuş Gözlemciliği: Sizde eğer ki kuşlara meraklıysanız, ya da bilimsel olarak kuş gözlemciliği yapıyorsanız sırt çantanıza dürbünü atıp Poyraz Gölüne gelebilirsiniz. Barındırdığı 154 aşkın kuş türüyle yeni yeni kuşlar gözlemleyebilirsiniz.

Paintball: Doğanın her türlü rengini barındıran bu yerde sevdiklerinizle paintball eğlencesinin tadına varabilirsiniz. Kuracağınız takımlarla strateji ve savaş oyunu olan paintball birde doğada deneyimlemenizi öneririz. Haydi herkes tarafını seçsin…

Fotoğrafçılık: Doğa ananı bizlere sunduğu güzellikleri ve muhteşem manzaraları fotoğraflamak isteyenler için poyrazlar gölü tam sizler için biçilmiş kaftan. Gökyüzü, orman, gölün maviliğinin buluştuğu noktada denklaşörünüze basıp harika kareler yakalayabilirsiniz. Anı ölümsüzleştirmek isteyenler için, doğada kuş türleri yanında orman içinde çeşitli hayvan türlerini kadrajınıza alma imkanı sunuyor.

Olta Balıkçılığı: Oltacılığa merakı olanlar için gölde çeşitli balık türleri mevcut. Oltanızı atıp balık avlayabilirsiniz. Göl etrafında bulunan cafe de çay, kahvenizi yudumlayıp doğanın keyfini sürebilirsiniz.

At Biniciliği: Alanda ayrıca at çiftliği bulunmaktadır. Çocuklarınız ve ya sizler at biniciliği yapıp göl etrafında turlar atabilirsiniz. Bu sevimli dostlarımızı yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Doğada Yürüyüş: Doğada yürüyüş yapmak isteyenler için orman içinde yürüş parkurları bulunmaktadır. Bu parkurları kullanarak yürüyüş yapabilir, ciğerlerinize bol miktarda oksijen çekebilirsiniz.

Poyrazlar Gölünde çocuklar için lunapark ve at çiftliği mevcuttur. At ile göz etrafında turlayabilirsiniz. Poyrazlar gölü hafta sonu kalabalık olabiliyor kafa dinlemek için gidecekseniz hafta içi gitmenizde fayda var.

Poyrazlar Gölü aktvite
Kamp ateşi için odun doğrama

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanı

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında Kamp yapabilirsiniz. Karavan kampı içinde uygun bir alandır. Hafta sonları kalabalık oluyor. Kafa dinlemek isteyenler gölden uzakta orman içerisine kamp yapabilir. ya da hafta içi gitmeniz yararınıza olacaktır.

 • Alanda kamp ateşinizi yakabilirsiniz. Odun bulmak için ormanın içlerine ilerlemek gerekiyor.
 • Bir çok noktada çeşme vardır. Su sıkıntısı yoktur.
 • Tuvaletler pek temiz olmasa da bir çok kamp alanına göre daha temizdir.
 • Poyrazlar gölü etrafı piknikçiler gelmesine rağmen bir çok yere göre gayet temiz bir alandır. Etrafta pek çöp yoktur. Bunda işletmenin payı büyük.
 • Geceleri hava buz gibi oluyor. Yanınıza kalın kıyafet almanızda fayda var.
 • Yaban hayatının çok olduğu bir yerdir. O sebeple geceleri çakallar, tilkilerin sesi duyabilirsiniz. Bu sizi korkutmasın gayet güvenli bir alandır. İşletmenin köpekleri etrafda geziyor sık sık.
 • Çoğu yerde telefonlar çekiyor. İnternet sıkıntısı yaşanmıyor.
 • Geceleri kurbağalar sizlere güzel bir resital çekmektedir.
 • Ulaşımı oldukça kolay olduğu için kamp için ideal bir yer.
 • Yeşili sevelim, doğayı koruyalım.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2020 yılı için aşağıda ki gibidir.

 • Şahıs : 7 TL
 • İndirimli Öğrenci: 3.5 TL
 • Bisiklet: 7 TL
 • Motorsiklet: 14 TL
 • Otomobil: 21 TL
 • Minibüs: 63 TL
 • Midibüs: 112 TL
 • Otobüs: 189 TL

Ayrıca kamp için çadır başına 25 TL ücret ödemeniz gerekir.

Poyrazlar Gölü kampa teşi
Kamp ateşi etrafında keyifli saatler

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Sakarya Poyrazlar Gölü Nerede; Poyrazlar Gölü Sakarya kent merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunur. Ulaşımı oldukça kolay ve asfalt yoldur. Toplu ulaşım imkanı vardır.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?; Adapazarı üzerinden gelecekler Adapazarı – Karasu yolunu kullanmaları gerekir. Bu yolda ilerledikten sonra Poyrazlar Köyü tabelasına ulaşacaksınız. Daha sonra Poyrazlar köyü iç yolunu kullanarak Poyrazlar Gölüne ulaşabilirsiniz.

İstanbul istikametinden geleceksiniz eğer Sakarya – Bilecik – Antalya çıkışını kullanarak gelebilirsiniz. Otoyol çıkışından hemen sonra 2.5 km ileride bulunan köprülü kavşaktan Hendek – Düzce – Ankara yönü takip edilmelidir. Daha sonra 2 km ileride kavşaktan Erenler – Kaynarca – Karasu istikametinde ilerlemelisiniz. Karasu istikametinde 13 km ilerledikten sonra Poyrazlar Gölü tabelasını göreceksiniz. Tabelayı gördükten sonra Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı‘na yaklaşık 600 metre sonra ulaşabilirsiniz.

Toplu Ulaşım ile gelecekler şehir merkezinde poyrazlar köyü dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

İletişim:
Adres: Poyrazlar, Poyrazlar Köyü İç Yolu, 54100 Adapazarı/Sakarya

Telefon: (0312) 207 50 00

Sakarya da bulunan diğer kamp alanları yazılarımız
Sakarya Reisler Okçular Gölü
Sakarya Taraklı Karagöl Yaylası

Mert Yıldız

Merhabalar ben Mert. Gezgin dostlarım bana kısaca renkli çoraplı derler :) Doğada olmayı, onu hissetmeyi çok seviyorum ve fırsat buldukça kendimi doğa ananın ellerine bırakıyorum. Gittiğim yerlerde kalmak, ağaçların sesini dinlemek ve ateş yakıp başında kahve içmek en sevdiğim hobilerim arasında. Şimdiye kadar Batı Karadeniz ve Doğu Marmara civarını elimden geldiğince keşfetme şansı buldum. Bundan sonraki yaşantımda ise Amasya’da yaşayacağım için Karadeniz odaklı olacağım diye tahmin ediyor ve doğa ile kalın diyorum

Bir Cevap Yazın