Petra Antik Kenti Gezi Rehberi

Petra Antik Kenti Gezi Rehberi Ürdün, gezi rotalarımdan biri dünyanın 7 harikasından biri olan gizemli kent Petra Antik Kenti oldu.  Petra oldukça geniş bir alan. Farklı yürüme rotaları mevcut. Bir günde tüm rotaları gezmek mümkün değil. Ben de Manastır’a kadar dinlene dinlene yürüyebildim. Hem gezip hem fotoğraflamam 6 saatimi aldı. Şehrin gün için değişen tonlarını görmek, mum ışıklarıyla aydınlatılmış bedevi çadırlarında çöl keyfi yapmak, Kızıldeniz‘in berrak sularında ve Lut Gölünde yüzmek için mutlaka gidilmesi gereken ülkelerden biridir Ürdün.

Petra Antik Kenti Nerede?

Ürdün’ün Lut gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kent.

Petra antik kenti, bugünkü Ürdün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ürdün’ün güneyinde yer alan Petra, Ürdün‘ün başkenti Amman‘a yaklaşık 235 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Ürdün Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımızı da okumalısınız.

Petra I love

Petra Antik Kenti Hakkında Bilgi

Petra, Ürdün’de antik bir kenttir ve dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Kaya oyma yapıları, güzel doğal manzaraları ve zengin tarihiyle ünlüdür. Petra, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınmıştır.

Petra, 6. yüzyıla kadar bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Antik Roma İmparatorluğu döneminde, Petra, kervan yollarının kesiştiği bir yer olduğu için önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Kent, ticaretin yanı sıra, inşa edilen muhteşem yapılarla da ünlüdür.

Petra’nın en ünlü yapılarından biri “The Treasury” (Hazine) adı verilen yapıdır. Bu yapı, Petra’nın en çok ziyaret edilen ve en ikonik yapılarından biridir. The Treasury, Kral Aretas tarafından MÖ 1. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının önünde bulunan geniş meydan, turistlerin bol bol fotoğraf çektiği bir noktadır.

Petra’da ayrıca, “The Monastery” (Manastır) adı verilen bir yapı daha bulunmaktadır. Bu yapı, Petra’nın en büyük yapılarından biridir ve kaya oyma mimarisiyle yapılmıştır. The Monastery, “The Treasury” kadar ünlü olmasa da, turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Petra, tarihi ve kültürel mirasıyla birlikte doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Petra’da yürüyüş yolları, yürüyüş parkurları ve dağ yürüyüşü rotaları gibi birçok aktivite mevcuttur. Ayrıca Petra’da, yerel halk tarafından yapılan hediyelik eşya satan mağazalar ve restoranlar da bulunmaktadır.

Petra

Petra’yı ziyaret etmek için en uygun zaman, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz ayları oldukça sıcak geçebilir, kış ayları ise oldukça soğuk olabilir.

Sonuç olarak, Petra antik kenti tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir yerdir. Ünlü yapısı The Treasury ve büyük yapılarından The Monastery turistlerin ilgi odağıdır. Petra’yı ziyaret etmek, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla birlikte doğal güzelliklerini de keşfetmek için harika bir fırsattır.

Petra By Night

Bazı günlerde Petra ‘da By Night isminde etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerde genelde Bedevinin çaldığı üflemeli enstrüman çalıyor. Daha sonra ise mumların ortasından yürüyen birisi şiirsel bir dille Petra hakkında hikayeler anlatılıyor.

1500’den fazla mum yakılarak Petra Antik kenti girişten hazine odasına kadar aydınlatılıyor. By Night sadece haftanın üç günü (Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe) gerçekleşiyor.

Jordan Pass’a ilave olarak bilet almanız gerekiyor. Bilet 17 Jod.

Hazine odasının önüne mumların arasına halılar seriliyor içerisine oturabiliyorsunuz. Ücretsiz çay ikramı da yapılıyor.

Petra By Night

Petra Antik Kenti Giriş Ücretleri

Ürdün para birimi Ürdün dinarı yani JOD’dur. 1 Jod yaklaşık 27 TL ediyor. Yani vereceğim rakamları 27 ile çarparsanız TL karşılığı elde ederseniz.

Sadece Petra giriş ücreti 50 jod (ürdün dinarı). Fakat  Jordan Pass alırsanız Petra dışında bir çok yerde kullanabilirsiniz. daha avantajlı.

Jordan Pass fiyatı 78 Jod.

Petra’nın meşhur manzarası Hazine Odası’nın önünde deveye binmek ve deve ile fotoğraf çekinmek isterseniz 10Jod. Ürdün’de pazarlık yapmayı unutmayın.

Ayrıca Hazine Odasını sol çaprazdan gören tepeye çıkıp fotoğraflamak isterseniz oraya çıkmak ücretli. Adeta aşağıda haraç düzeneği öyle bir kurulmuş ki ağızlarını 5 jod’dan açıyorlar. Güç bela pazarlık ile 3Jod’a anlaştık.

Petra Antik Kenti Giriş Saatleri

Ürdün Petra giriş saatleri sabah 06:00, akşam 16:00

Hem kalabalık hem de hava sıcaklığını düşünerek erken gelmekte yarar var.

Yol Günlüğü

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın