AkdenizTürkiye

Patara Antik Kenti ve Patara Kum Tepeleri

2020 Patara Yılı, elde edilen istatistiki verilere göre 2019 yılında Patara Antik Kenti tam tamına 193.214 kişi gezmiş. 2020 yılının Patara Yılı ilan edilmesinde ve buranın bu kadar turist çekmesinde Patara Antik Kenti’nin eşsiz özellikleri büyük bir etken. Örneğin, Milattan önceki dönemden günümüze ulaşmayı başarabilmiş tek deniz fenerinin Patara’da olduğunu biliyor muydunuz?

Ya da Patara Plajı’nın Akdeniz kaplumbağaları olarak bilinen Caretta-Caretta‘ların çok eski zamanlardan beri yumurtalarını bıraktıkları ender sahillerden biri olduğunu daha önce hiç duymuş muydunuz? Bunun gibi birçok özelliğe sahip olan Patara Antik Kenti, Patara Kum Tepeleri ve Patara Plajına hadi bir göz atalım.

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kent’e giriş yapacağınız yer Roma Zafer Takı. M.S. 100 yılda inşa ettirilen zafer takı, bütün heybeti ile sizi karşılıyor. Biraz ilerlediğinizde mezarlıkları görüyorsunuz. Antik kent içerisinde Helenistik döneme ait tiyatro, Vespasian hamamı, Korinth tapınağı ve meclis binası gibi tarihi yapılar da mevcut. Özellikle tiyatronun üzerinde bulunduğu Kurşunlu Tepe, adeta şehri ayaklarınızın altına seriyor.

Aman dikkat sizde Patara Antik Şehri’ni gezerken buranın eşsiz manzarası ve değişik atmosferine kapılıp gidebilirsiniz.

Patara, o kadar güzel ve görkemli bir yer ki buraya hayran kalmamak neredeyse imkansız. Patara’yı gezerken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından neden 2020 yılının Patara Yılı ilan edildiğini daha iyi anlayacaksınız. Burası, herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken bir antik kent.

Noel Baba” olarak adlandırılan Saint-Nicholas  da erken Hristiyanlık Dönemi‘nde piskoposluk merkezi olan Patara’ya gelmiştir.

patara antik kenti
Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Giriş Ücreti 2020

Patara Antik Kent, haftanın her günü ziyarete açık olup yaz ve kış dönemine göre kapanış saatleri değişiklik gösteriyor. Giriş ücreti 30TL olup müze kart sahipleri ücretsiz girebilmektedir.

Yaz Dönemi                                                     Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan                                                1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 08:30                                              Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 21:00                                         Kapanış Saati: 17:30

Patara Plajı

Hem yerli hem yabancı turistlerin yaz tatili için popüler yerlerden biri olan Patara Plajı, 18 kilometre uzunluğa sahip. Bembeyaz kumları ve tertemiz denizi ile etkileyici bir güzellikte. Özellikle kumlar o kadar yumuşak ki pamukların üzerinde yürüyor hissi uyandırıyor. Maldivler ile Patara Plajı neredeyse ikiz gibi. Birbirlerine o kadar çok benziyorlar ki zaten ikisi de dünyanın en güzel plajları arasında.

Patara Plajı içerisinde duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kabinler mevcut. Aynı zamanda Patara Plajı kafeteryasından da faydalanabilirsiniz.

Patara Plajı Giriş Ücreti 2020

Patara PlajıPatara Antik Kenti‘nin içinde yer almaktadır. Bu nedenle plaja girişte müzeye giriş yapar gibi giriş yapılıyor. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında günübirlik giriş ücreti ise 24 TL.

Patara Kum Tepeleri
Patara Kum Tepeleri gün batımı

Patara Kum Tepeleri

Patara Kum Tepeleri‘nden bakıldığında hem Patara Plajı hem de antik kent manzarası görülebiliyor. Tepelerde yer alan kumlar tamamen rüzgarın durumuna göre şekilleniyor ve yalnızca ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından turistin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kum tepelerine gelen ziyaretçiler hem burada bol bol manzara fotoğrafı çekiyor hem de unutulmaz bir gün batımı manzarasının tadını çıkarıyor.

Tepeler, incecik bir kuma sahip olması ve muhteşem manzarasıyla ön plana çıkıyor. Kum tepeleri girişinde genellikle jandarma bekliyor ve saat 21:00’de orada kamp yapılmasını engellemek amacıyla boşaltılması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Özellikle bahar ve yaz mevsiminde sayısız turiste ev sahipliği yapan Patara Kum Tepeleri, pek çok filmin çöl sahnesi için de kullanılıyor. Eğer günün birinde sizin de bu eşsiz keşif rotasına yolunuz düşerse Patara Plajı‘nı ve Patara Antik Kenti‘ni de seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Patara Nerede? Nasıl Gidilir?

Patara, Antalya’da FethiyeKalkan arasında bulunuyor. Kaş ve Fethiye’ye yakın konumda olan Patara Plajı, ismini burada bulunan antik şehirden alıyor. Antalya merkezden Patara Plajı’na D330 üzerinden 2 saat 55 dakikada varabilirsiniz

Patara Plajı, Kalkan‘a 15 kilometre mesafede  bulunmaktadır. D400 karayolunu kullanarak Patara Plajı‘na ulaşabilirsiniz.

Kaş‘tan 45, Fethiye‘den 81, Antalya‘dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı‘na şahsi aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fethiye-Kaş arasında sefer yapan otobüsler ile Ovaköy mevkiinde inerek yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yürüyüş veya taksi yolculuğu ile de Patara‘ya ulaşabilirsiniz.

Antalya‘da bulunan gizli cennetlerden Tekirova Teke Koyu yazımız için tıklayınız.

2 thoughts on “Patara Antik Kenti ve Patara Kum Tepeleri

Bir Cevap Yazın