EgeTürkiye

Olukbaşı, Acıpayam Kanyonu Denizli

Olukbaşı, Acıpayam Kanyonu Denizli‘nin Acıpayam ilçesinde bulunan kanyonun ismi Olukbaşı Kanyonu ya da Benlik Kanyonu olarak da biliniyor. 1980’li yıllarda Olukbaşı ve Benlik mahalleleri kanyon ismi yüzünden birbirine düşmüş. Hatta mahkemelik olmuşlar. Yıllar süren bu uzlaşmazlık Acıpayam belediyesinin devreye girmesi ile son buldu. Son olarak da Acıpayam Kanyonu ismi verilerek neyse ki bu sorun tatlıya bağlanmış. Acıpayam’a bağlı Benlik Mahallesi’nde yer alan  kanyon, yıllardır gizli kalarak eşsiz güzelliğini korumayı başarmış. Acıpayam’a 40 kilometre mesafedeki mahallede, tarihi değirmenlerin  bulunduğu kanyon, yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip dev kayalıkların arasından akan tertemiz suyu ile dikkat çekiyor. Kimi bölgelerde birikintiler oluşturan su, masmavi görünümüyle eşsiz bir güzellik sunmakta. Suyun kireç oranı oldukça yoğun olduğu için bu rengi aldığı söyleniyor. Yıllarca saklı kalmış bu güzel Kanyonun şimdilerde turizme kazandırılmak amacıyla içerisinde düzenlemeler yapılmakta.

Acıpayam Kanyonu

Giriş bölümüne yöresel ürünlerin satılabileceği küçük ahşap dükkanlar var. Ayrıca kafeler, seyir terasları ve ahşap yürüyüş parkuru hala tam anlamıyla bitmiş değil. Bu sebeple henüz açılışı yapılmamış gittiğinizde girişte iş makinaları ve giriş yasaktır tabelaları görebilirsiniz. Üzülüp geri dönmeyin çünkü geleni kimse geri çevirmiyor ahşap parkur boyunca gezebilirsiniz. Ben Haziran sonu ziyaret ettim belki içerideki çalışmalar bitme noktası gelmiştir. Ahşap parkurun bittiği noktadan daha  ilerisine kanyonun soğuk suyunun içinden ilerleyerek gidilmesi mümkün ancak tehlikeli. Sonunda bir şelale olduğunu duydum ama şahsen gidip görmedim. Aldığım duyumlara göre buraya Fethiye Saklı Kanyon‘da olduğu gibi tırmanış halatları yapılacaktır. Profesyonel rehberlerle birlikte şelaleye doğru zorlu bir yürüyüş/tırmanış parkuru daha inşa edilerek faaliyete geçmiş olacak.

Acıpayam Kanyonunda Neler Yapılır?

Doğa yürüyüşü, kampçılık, fotoğrafçılık, manzara keyfi, Cafe ve Restoran (yapım aşamasında), nehir kenarı yürüyüş imkanları var. Ahşap masalarda piknikte yapabilirsiniz.

Acıpayam Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Acıpayam ilçesine 40 km mesafedeki Kanyona Benlik köyü üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz yolu gayet düzgün. Toplu taşıma ile gidecekseniz Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Acıpayam araçlarına binerek oradan da Acıpayam Otogarından Benlik minibüslerine binerek kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıya google maps haritası bırakıyorum.

Acıpayam Kanyonu Giriş Ücreti

Acıpayam Kanyonun resmi açılışı henüz yapılmadığı için herhangi bir giriş ücreti yok. Ayrıca Clandras Köprüsü yazımız için tıklayınız.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir Cevap Yazın