Yurtdışı

Notre Dame Katedrali

Şehre vardığımızda adeta kendine doğru çeken Katedrale doğru yol aldık . Havanın da soğuk olmasıyla biraz titreyerek gezdiğimiz doğrudur  ve maalesef ki burayı görmek tur programındaki aksaklık nedeni ile  akşam saatlerinde nasip oldu. Sanırım iyi ki de öyle oldu. Işıl ışıl sokakları hep daha çok sevmişimdir. Eski ahşap evleri, dar Arnavut kaldırımlı sokaklar her sokakta ki kulağınızın pasını silecek sokak sanatçılarının müzikleri beyninizde ki tüm ağırlığı alarak gezmenizi sağlayacak. Katedralin olduğu bölgede restorantlar çok pahalı olduğu için daha arka sokaklarda ki restorantlarda yemek yemeye karar verdik ancak menüdeki her şeyin domuz etli olduğunu görünce hemen bir Mc Donalds bulduk ve soluğu orada aldık. Aşağıda size şehir ve katedral hakkında bilgiler vereceğim.

Fransa“nın nüfus yoğunluğu bakımından 7.kenti olan Strasbourg Alsace Bölgesinin başkentidir. 1988  yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine dahil edilmiştir. Cenevre ve New York’tan sonra uluslar arası kurumlara ev sahipliği yapan üç şehirden biri olma özelliğine sahiptir.

Strasbourg, Roma İmparatoru Augustus tarafından kurulmuştur. Sürekli Fransız ve Almanlar tarafından işgal edilen bölge de Birinci Dünya Savaşından sonra tamamen Fransa“ya dahil olmuştur.Tarih boyunca bir çok önemli olaylar burada yaşanmış Fransa Mili Marşı olan Le Marseillaise bestelenmiş, Gutenberg matbaayı burada icat etmiş, ünlü Alman yazar Goethe de hayatının bir kısmını burada geçirmiş ve öğrencilik yapmış.

Şehre girişimizde bir başka dikkatimi çeken Atlı Karınca oldu hangimiz sevmez ki hepimiz bir parça çocukluğumuzu hatırlarız. Bu atlı karınca matbaanın kurucusu olan Gutenberg’in adını taşıyan Gutenberg Meydanın da 1990 yılından kalmış. O eski tarih kokan evimize aldığımız oyuncak atlı karıncaların aynısını görmüş olacaksınız.

NOTRE DAME KATEDRALİ, STRAZBURG

Victor Hugo“nun tabiri ile Dev ve narin harika olarak belirtilen Katedralin 329 basamağını çıkanlar için harika bir manzara bekliyormuş biz maalesef çıkamadık. Gotik mimarin en güzel eseri olan katedral 142 m. İle dünyanın en yüksek altıncı kilisesidir. Bir türlü kadraja sığdıramadığımız bu dev yapıyı farklı ülkeden gelen ve bizim çabalarımızı görüp yardım etmek isteyen bir grup gezgin kişi tarafından resimlemeyi başardık. Devasal yapı neymiş heybet neymiş görmek isteyen tam meydandan başını göğe kaldırsın. Dakikalarca gözümü alamadım. Notre Dam 1015 yılında Werner de Habsbourg tarafından konulan ilk taşla başladı. Bir çok yangın ve tahribat gören Katedral 1176 da yeniden inşa edilmeye başlansa da 1439 yılında tamamlanmıştır.2015 senesinde 1000.yaşını kutlamıştır.Fransa da en fazla turist alan ikinci yapıdır.1574 yılında yapılan astrolojik saat Rönesans dönemi sanatçıları, matematikçi ve teknisyenler arasındaki işbirliğin ürünüdür. Sonrasında İsviçreli saatçiler, heykeltıraşlar, ressamlar ve tasarımcıların birlikte çalışarak son halini verdikleri saat hala çalışıyor (1842)

Katedralin ön cephesinde sol tarafta çok eski ahşap bir eve rastladık meğer bu ev nelere maruz kalmış da yıkılmamış zarar görmemiş ve hala o muhteşem işlemesiyle gözünüzü boyayacak (Maison Kammerzell Evi). Zamanında esnaflar bu evin altında mallarını satarlarmış.

Katedralin ön cephesine bakan karşı kısmında şehre ait harita alabileceğiniz turizm ofisi var ayrıca buradan tramvay bileti de alabilirsiniz. Katedralin etrafında çeşitli hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut. En çok da leylek ve peluş desenli oyuncakları meşhur. Diğer şehre ait meşhur seramik, tabak v.b eşyalarda bulabilirsiniz. Yemek olarak ilk başta yazdığım gibi ara sokaklara bakmanızı tavsiye ederim hiçbir şey yoksa MC Donalds var kurtarıcı.

Bölgeyi önemli kılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi gibi kurumlar burada yer almaktadır.

Gamze Demir

Gamze DEMİR, 18.09.1988 Aydın doğumluyum. Adnan Menderes Üniversitesi Muhasebe bölümü mezunuyum, 2007 Şuana kadar 14 ülke görmek nasip oldu ve Türkiye'nin dört bir yanını gezdim. Umarım sizlere de bu keyfi yaşatarak biz nebze de olsa teşvik de bulunuruz.

6 thoughts on “Notre Dame Katedrali

Bir Cevap Yazın