Araç çubuğuna atla

Mardinde Gezilecek Yerler

Mardinde Gezilecek Yerler; Medeniyetler ve Kültürlerin başkenti Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve bölgenin en gözde şehirlerinden biri. Mardin Mezopotamya (Dicle-Fırat nehirleri arasında kalan verimli topraklara verilen  isim) topraklarında yer alan tarihi binlerce yıl öncesine dayanan açık hava müzesi bir şehirdir.

Türkiye de görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alır. Mardin’i gezerken kendinizi tarihte yolculuk etmiş hissine kapılırsınız. Misafirperver insanlarıyla, hoş görü şehri Mardin’de farklı dinlere ait izler, farklı dillerin ve insanların bir arada yaşadığı, hoşgörünün hakim olduğu bir şehri keşfedeceksiniz.  

İlginç ama eski Mardin’de sokaklar çok dar olduğu için çöpler çöp arabasıyla toplanamıyor. Bu yüzden çöp toplamak için eşekler kullanılıyor ve bu eşekler belli bir yaştan sonra ömür boyu emekli olmaya hak kazanıyor ve belediye bunlara bakıyor. Çok güzel bir uygulama

Sizi daha fazla meraklandırmadan Mardin’de Gezilecek Yerler listemize göz atalım.

1)Mardin Taş Evleri ve Sokakları

Mardin’e giderken dar sokaklarına gezmeyi ihmal etmeyin. Taştan evlerin oluşturduğu o dar ve tünelleriyle Mardin sokakları büyüleyici bir iz bırakır hafızalarda. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Taş evlerin Mardin mimarisinde bu denli önem arz etmesinin temel sebebi bölgenin oldukça sıcak ve kurak bir iklime sahip olmasından kaynaklıdır. Taş evler inşa ederek insanlar yazın evlerin içini serin tutmayı başarmış, doğal klimalarını icat etmişlerdir. Kışın ise hava geçirmez özellikleri ile evlerin için sıcak oluyor. Bu sebepten insanlar taş evleri tercih etmiştir. Bunları inşa ederken taşları işlemeyi ve çeşitli figürlerle süslemeyi unutmamışlardır. Çok az sayıda taş ustası kalmış şehirde.

Mardin sokakları
Mardin Sokakları

2)Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti Mardin’den 30 km uzaklıkta Oğuz köyünde yer almaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde Dara, İmparator Anastasius‘un (491-518) girişimleriyle 505 yılında askeri garnizon olarak inşa edilmiştir. Doğu Roma İmparatorluğunun Sasani’lere karşı savunma amacıyla askeri üs olarak kurulmuştur.

Kaya içi oyularak inşa edilen Dara Kenti Mezopotamya’nın Efesi olarak anılmaktadır. Kentin içinde Klise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülmektedir.

Dara Antik Kentine girişler ücretsizdir. Fakat baz bölümler ziyaretçilere kapalıdır.  Mardin’de tarihi atmosfere sahip antik kenti mutlaka görmelisiniz.

3)Zinciriye Medresesi

1385 yılında dönemin hükümdarı Sultan İsa tarafından yapılmış. Bu yüzden Sultan İsa Medresesi olarak da bilinmekte.

Medrese eyvan sistemiyle inşa edilmiş. Bu mimari yapısıyla eyvandan akan su iki derslik arasında seslerin karışmasını engelliyor. Simetrik bir yapı şeklinde inşa edilmiş ve manası ise bu dünya da ne  ekersen, ahirette de onu biçersin manasındadır.

Elverişli konumu nedeniyle geçmişte rasathane olarak kullanılan tarihi yapının içerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer alıyor.

Mardin Zinciriye Medresesi
Mardin Zinciriye Medresesi

4) Beyaz Su

Mardin Nusaybin ilçesi sınırları içinde bulunan bu doğa harikası yer, sıcaktan bunalanların uğrak yerlerinden biridir. Gürül gürül dağdan gelen buz gibi suyun üzerinde yapılmış platformda otururken suya ayaklarınızı sokup serinleyebilirsiniz. Bu arada Mardin yemeklerinin tadına varabilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz.

5)Deyrulzafarân Manastırı

Mardinde gezilecek yerler listemizde diğer bir yer ise Deyrülzafarân Manastırı; Mardin’in 3 km doğusunda yer almaktadır. Süryani topluluğunun önemli bir merkezi halindedir. Süryaniler nadir olarak yaşadığı yerlerden biride Mardindir. Halen aktif olan manastır hem ibadet merkezi hem de Süryani din adamlarının yetiştirildiği eğitim merkezi konumunda.

Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı manastırın önemli yapılarını oluşturur.

Manastır ziyaretçilere açıktır ve küçük gruplar halinde, rehber eşliğinde ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

6) Kasımiye Medresesi

Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Kasımiye Medresesi inşasına Artuklu döneminde başlanmıştır. Bina tipik Artuklu mimarisiyle inşa edilmiştir. Zamanında Medrese din eğitiminin yanı sıra tıp eğitimleri de vermekteydi. Mezopotamya ovasına bakan  manzarasıyla tarihe meydan okuyur.

Medresenin avlusundaki havuzda akan su tasavvufi bir betimlemeyi simgeliyor.  Çeşmeden çıkan su doğumu, döküldüğü yer gençliği, ince uzun oluk olgunluğu ve suların bir havuzda toplanması ölümü temsil ettiği belirtiliyor. Daha sonra bu su kanallarla toprağa aktarılır ve buda topraktan tekrar can buluyormuş. Kasımiye Medresesi değişik bir mimari ile tasarlanmış, gün doğduktan sonra güneş batana kadar cephe önemli olmaksızın tüm derslikler güneş ışığından faydalanabiliyor.

Mardin’e yolunuz düşerse mutlaka uğrayın ve avluda ki suyun mantığını inceleyin.

7) Mardin Ulu Cami

Mardin’in simgesi halinde olan Ulu Cami ; Cam-i Kebir olarak da anılmaktadır. Yapım tarihi net olarak bilinmesede   caminin kapısında 1190 tarihinde yapıldığı yazmaktadır. Artuklu döneminde çift minerali olarak inşa edilmiştir. Fakat günümüzde sadece bir minaresi ayaktadır. Kimi Süryani kaynaklarına  göre cami önceden klise olarak hizmet verdiği ve daha sonra camiye çevrildiği söyleniyor. 

8) Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur Manastırı)

Manastır Midyat ilçesinden 23 km uzakta, şehir hayatından izole olarak faaliyet vermektedir. Süryani Ortodoks cemaatinin ünlü ve büyük yapıtlarından biridir. Meşe ağaçlarıyla kaplı büyük bir tepeye kurulmuştur. Süryani din adamlarının eğitim aldığı bir merkezdir. Manastır 397 yılında Zerdüşt tapınağı üzerine inşa edilmiştir.

Hristiyan dünyasının en önemli merkezlerinden biridir. 1600 yıllık tarihiyle Süryani cemaatinin ilim merkezi olmuştur. Bünyesinde bulundurduğu kütüphane bölgenin en önemli kütüphanelerinden biriydi. Çok sayıda el yazmasının bulunduğu kütüphane savaş dönemlerinde yağmalanarak maalesef bir çoğu yok olmuş ve ya kayıp olmuştur.

Manastırda bir önemli yapı daha Azizler evidir. Manastırın altında bulunan 15 tane nişin içine farklı dönemlerde ölmüş rahiplerin kemikleri gömülüdür. Bölgede ki anıt mezarların en büyüklerindendir.

9) Mardin Müzeleri

Mardin’in tarihi sürecini takip etmek isteyen ve günümüze kadar ki kültürel hayatını bulabileceğiniz yerler başında Mardin Müzesi ve Sabancı Mardin Kent Müzesi gelmektedir.

Buralara uğramayı da ihmal etmeyin.

Gördüğünüz gibi kısa kısa değinmeme rağmen Mardin’i anlat anlat bitmiyor. Daha çok anlatılacak yer ve mekan var. Lakin liste uzar gider. Yemekleri ise ayrı bir yazı konusu olarak sizlere sunacağım. Gezilecek yerlerden bir kaçının daha ismini vereyim sizlere;

* Surur Hanı

*Midyat Gülüşka hanı

*Mor Behnam (Kırklar )Klisesi

*Mardin Kalesi

*Altunboğa Medresesi

*Şehidiye Cami

*Midyat Konuk Evi (Sıla Konağı)

Vaktiniz varsa buraları da görmenizi tavsiye ederim. Mardin beni kendine hayran bırakan bir şehir, sizleri de hayran bırakacağından eminim.

Mardinde gezilecek yerler hakkında sorularınızı aşağıda ki yorum kısmına bırakmayı unutmayınız.

Safranbolu Gezilecek Yerler listemize göz atmak için tıklayınız.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

8 thoughts on “Mardinde Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın