Makhuntseti Şelalesi ve Arched Köprüsü Batum

Doğu Karadeniz sınır komşumuz Gürcistan‘ın Batum şehrinde, şehir merkezi ve görkemli yapıları kadar doğal güzellikleri de harikulade. Bunlardan sadece biri olan Makhuntseti Şelalesi‘nden bahsedeceğim sizlere.

Makhuntseti şelalesi  Ajdarian dağlarında, Batum şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Yol boyunca size muhteşem doğa ve Çoruh nehri manzaraları eşlik ediyor. Şelaleye ulaşım oldukça kolay yolu asfalt. Aracınızdan indikten sonra 10 dk’lık kısa bir yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz.

Yaklaşık 50mt yükseklikten dökülen Makhuntseti Şelalesi, eğer hava güneşli ise havaya saçılan su damlacıkları ile size bir gökkuşağı da hediye edebilir. Döküldüğü yerde küçük bir gölet oluşturuyor yazın burada yüzülüyormuş.

Şelaleye ulaşmadan hemen önce hediyelik eşya satan tezgahlar ve çay, kahve içebileceğiniz küçük büfeler hatta ev yapımı şaraplardan tadabileceğiniz esnaflar var. Batumun şarabı ve armut gazozu çok meşhur. Buralara gelmişken mutlaka deneyin.

Makhuntseti Şelalesi ve Arcade Köprüsü Batum
Makhuntseti Şelalesi Batum

Arched Köprüsü Batum

Anayolun bir tarafında şelale diğer tarafında ise Çoruh nehrinin üzerinde çok eski tarihi bir köprü olan Arched köprüsü var.
Bu köprü hakkında söylenen bir sürü efsane var. Biri, bu köprünün XII. Yüzyılda inşa edildiğini söylüyor. Ana yapı kireç ile güçlendirilmiş taştan yapılmıştır. Maalesef zamanla köprü bozulur, bu nedenle çok sayıda onarım yapılır. Çökmüş onarım işaretleri taşlarda görülebilir. En son onarımlar 2008’de yapılmış. Köprü 28 m uzunluğunda ve 6 m yüksekliğindedir.

Burada yaz aylarında Çoruh nehri üzerinde Rafting de yapılıyor.

Arcade Köprüsü Batum
Arched Köprüsü Batum

Makhuntseti Şelalesine Nasıl Gidilir?

Makhuntseti Şelalesi‘ne Batum şehir merkezinden yaklaşık 1 saatlik bir yol katederek ulaşılıyor. (33km) Aracınız yok ise taksi ile ya da araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Makhuntseti Şelalesi Giriş Ücreti

Makhuntseti şelalesine herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Ayrıca Rize Yaylaları Gezi Rehberi yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Yazıyı kaleme alan yazarımız Bedo Bedi instagram adresini takip edebilir ve daha fazla bilgi almak için profili ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlarınız bizim için değerlidir. Batum hakkındaki düşüncelerinizi ve gözlemlerinizi aşağıdaki yorum kısmına bırakmayı unutmayınız.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir Cevap Yazın