AkdenizTürkiye

Kurşunlu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ülkemizin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın merkezinde yer almakta. Akarsunun oluşturduğu ana şelale ile birlikte daha küçük hacimli şelalecikler ve bunların döküldüğü gölcükler hem yöre insanına hem de dışarıdan gelen ziyaretçilere muazzam bir göz zevki sunuyor. Kurşunlu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir? sorularını aşağıda yanıtlayacağız.

1986 yılında keşfedilen Şelale, bu tarihten sonra Antalya turizmine katkıda bulundurulması amacıyla tabiat parkı haline getirilmiş. Bu proje kapsamında  şelale ve gölet alanını çevreleyen alanlarda piknik yerleri, manzara izleme platformları, oyun parkları, gezinti kolaylığı sağlayan yürüyüş yolları yapılmış. Ana şelale 18 metrelik yükseklikten dökülmekte. Yaz kış almakta olan şelalenin en yoğun zamanı tabii ki bahar ayları. Nispeten daha küçük  şelaleciklerle birlikte meydana gelmiş 7 adet gölet, kurşunlu şelalesinin bütünlüğünü oluşturmakta. Gölcükler yaklaşık 6 metre derinliğinde olup 1600 metrekarelik alanı kaplıyor.

Yemyeşil görüntüsü ile kendinizi cennette gibi hissedeceğiniz bu muhteşem tabiat parkında sizlere en büyük tavsiyem; buraya geldiğinizde ne yazık ki bir çok insanın yaptığı gibi sadece şelaleyi görüp bir iki fotoğraf çektirip dönmeyin. Buraya en az 2 saatinizi muhakkak ayırın ve tabiat parkını mutlaka gezin. Zengin bitki örtüsü ve her adımınızda karşınıza çıkan büyüleyici manzaralara, tüm bölgeyi kaplayan mis gibi kızıl çam kokusuna hayran kalacaksınız. Doğal yapının korunması amacıyla şelale sınırları içerisinde herhangi bir konaklama tesisi bulunmamakta. Ancak tabiat parkı içerisinde gezdikten sonra dinlenebileceğiniz, enfes manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis mevcut.

Kurşunlu Şelalesi tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bir çok şelalenin aksine Kurşunlu ulaşımı son derece kolay Antalya merkezden sırasıyla Aspendos bulvarı ve Serik caddesi  takip edilerek  Antalya-Isparta yoluna girilir. Bu yolda 5 Km kadar ilerledikten sonra şelale tabelası görülür. Hafif sağa kıvrılarak, Kurşunlu belediyesi yolu takip edilerek Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkına ulaşabilirsiniz. (Alanda otopark mevcut) Toplu taşıma ile gidecekseniz,  Antalya’nın merkezinden her saat başı bölgeye otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmekte. 524, 524 A, 519 numaralı belediye otobüsleri ile 230 ve 231 numaralı minibüs hatları kullanılarak şelaleye ulaşabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Giriş Ücreti

Haftanın 7 günü açık olan Tabiat Parkı girişi ücretlidir.

Kişi Başı
Yetişkin 12 TL
Öğrenci 6 TL
‘dir.

Ayrıca Antalya görülmesi gereken Gazipaşa Delik Deniz Kral Koyu Antalya yazımıza da göz atınız.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir Cevap Yazın