Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler

Kimlikle Girilen Ülkeler

Son zamlardan sonra pasaport harçları hayli bir yükseldi. Vize ücretleri de pahalı olunca sizler için bu yazıyı derledik.

Sahi onca parayı harçlara yatıracağımıza bu ülkeleri gezip yemek ve konaklama ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Pasaportsuz, vizesiz sadece kimliğinizle seyahat edebileceğiniz 4 ülke derledik.

Listemizi hemen hazır ettik.

1)Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kıbrıs’ı bizden başka tanıyan bir ülke olmasa da sahilleriyle, kumarhaneleriyle ne ararsanız bulabileceğiniz şahane bir ülke. Üstelik ucuz bulmak oldukça kolay. Sık sık Kıbrıs’a ucuz bilet kampanyalar mevcut.

Tipik akdeniz iklimi görülen Kıbrıs’da bol bol güneşlenip, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kimlikle seyahat edilebilen  ülkeler arasında kimliğinizle seyahat ettiğinizde 30 gün boyunca, pasaportla 90 gün boyunca ülkeye giriş yapabilirsiniz.

2) Ukrayna

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşları yalnızca kimliklerini göstererek seyahat etme imkanı verdiler.

Bu gelişmelerden sonra Türk vatandaşları Ukrayna’ya akın akın gitmeye başladılar. Başkent Kiev, Odessa ve ucuz bir şehir olan Lviv en çok ziyaretçilerin gittiği şehirlerden. Sonuçta vize yok, pasaport yok al kimliğini git. Vizesiz gezilebilecek en güzel ülke, Ukrayna! yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’nın Başkenti Kiev ‘e Genel bakış

3) Gürcistan

Sınır komşumuz olan Gürcistan Türk vatandaşlarının kimlik seyahat edebildiği ülkelerden biri. Sıcak kanlı insanlar şehri olan Gürcistan’a mutlaka uğrayın.

Batum ve Tiflis en çok tercih edilen şehirler. Direk uçuşların olduğu bu iki kent Türk vatandaşlarının cazibe merkezi halinde.

Batum da bulunan Ali ve Nino heykeli şehrin sembolü haline gelmiş durumda.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra 1 sene boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Batum Ali ve Nino heykeli

4) Moldova

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlikle girebildiği son ülke olan Moldova’ya kimliğinizi alıp giriş yapabiliyorsunuz.

Yurtdışına Kimlikle Çıkarken Neler Yapılmalı

  • Çıkış kapasında Türk yetkiler tarafından size verilecek olan çıkış formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.
  • 15 TL yurt dışı çıkış harcını yatırmanız gerekmektedir.
  • Türkiye’den çıkışta size verilen ve doldurulan formu seyahat ettiğiniz ülkeye girişte ülke polisine gösterip, damga vurdurmanız gerekiyor. Seyahat boyunca bu formu kaybetmemeli ve yanınızda bulundurmalısınız.
  • Hepsi bu kadar, bol keyifli seyahatlar.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

3 thoughts on “Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler

Bir Cevap Yazın