İç Anadolu BölgesiTürkiye

Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede – Giriş Ücreti – Kamp

Sevgili gezginler bu yazımızda Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede – Giriş Ücreti – Kamp gibi bilgiler vereceğiz. Başlıca söyleyecek olursak Kapuzbaşı Şelalesi Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek ikinci şelaleleri olma özelliğini taşıyor. Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içinde yer alan kaynak şelalelerden oluşmaktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri Hakkında Bilgi

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliği taşıyan Kapuzbaşı Kayseri ili Yahyalı İlçesi Kapuzbaşı Köyünde yer almaktadır. Şelaleler Aladağ Milli Parkı sınırları içinde kalmakta ve toplam 5 büyük 2 si küçük 7 adet şelaleden oluşmakta. ve ayrıca Adana iline de oldukça yakın konumda. Şelalenin aktığı yerin yüksekliği 700 rakımdır. Aladağ da eriyen kar suları Aladağ ve Aksu çaylarından gelen sular 7 ayrı noktadan 50-76 metre yükseklikten dökülmekte.

Suyu serin ve gür akmakla birlikte i̇laveten tül şeklinde akan şelale büyüleyici bir görsel oluşturmakta. Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir. Şelale, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biri. Adana-Kayseri arasındaki Aladağlar geçişini 5 günde tamamlayan gruplar, 4. gün Kapuzbaşı Şelalelerinin yanı başında çadır kurup konaklamaktadır.

Kayseri Kapuzbaşı Şelalesi

Şelale çevresinde bu büyüleyici manzaraya karşı birşeyler yiyebileceğiniz çay – kahve içebileceğiniz bungalov tarzı yerler bulunmaktadır. İsterseniz bu işletmelerde çay – kahve içip konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi Giriş Ücreti

Kapuzbaşı Şelaleleri giriş ücreti 2023, Şelale Milli Park içinde bulunduğu için girişte milli park giriş ücreti ödenmektedir. 2023 fiyat tarifesi aşağıda ki gibidir.

  • Şahıs : 11 TL
  • İndirimli Şahıs: 5,5 TL
  • Bisiklet: 11 TL
  • Motosiklet ve ATV : 22 TL
  • Otomobil ve Kamyonet: 33 TL
  • Minibüs: 99 TL
  • Midibüs: 165 TL
  • Otobüs: 330 TL

Ayrıca dikkat güncel fiyat tarifesi için milli parklar sitesine göz atabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi Konaklama ve Kamp

Şelaleleri detaylı gezmek isterseniz 1 gün size yetmeyecektir. Bölgede konaklama için bir çok otel ve pansiyon mevcut. Doğa ile iç içe konaklamak isterseniz bungalov tarzı konaklamalarda mevcut. Kamp severler içinde kamp alanlar var. Doğa için harika bir kamp sizleri bekliyor olacak.

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Kapuzbaşı Köyü sınırlarında bulunan şelale, Aladağ Milli Parklar sınırı içinde yer almakta.

Şelale Kayseri’ye 145 km uzaklıkta, Yahyalı’ya ve Adana Aladağ ilçesine 55 Km uzaklıkta.

Kayseri, Erciyes, develi yoluyla Yahyalı’ya vardıktan sonra şelalelere ulaşmak için 2 alternatif var.

Yollardan birincisi Yahyalı – Dikme – Camlıca – Ulupınar ve ikincisi ise Yahyalı – Dikme – Deli Ali Uşağı – Yeşilköy – Balcıçakır yoludur. İlk yol yaklaşık 55 km, ikinci yol yaklaşık 65 km sürmektedir. Yahyalı’dan sonra yaklaşık 1.5 saat sürmekte olup yolları tamamen asfalttır.

Sevgili gezginler bu yazımızda Kapuzbaşı takım şelalelerini anlattık. İzlenimlerinizi ve yazı hakkında görüşlerinizi aşağıya yorum kısmına bırakmayı unutmayın.

Ayrıca Aladağda bulunan ve yakın lokasyonda olan Aladağ Küp Şelalesi yazımızıda okuyabilirsiniz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın