Seyahat Rehberi

Kamp Malzemeleri Listesi

İlk defa kampa gidecek olanlar için güzel bir liste hazırladım. Şehrin keşmekeşinden kurtulup doğa ile baş başa kalmak ve aktiviteler eşliğinde keyifli saatler geçirmek istiyorsanız kamp atmak en doğru seçenektir. Keyifli bir kamp için çantanızı hazırlarken eksiksiz olması önemlidir. Evde unuttuğunuz bir malzeme canınızı sıkabilir. O sebeple sizler için Kamp Malzemeleri Listesi oluşturduk. Yola çıkmadan önce listeyi kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Kamp Malzemeleri Listesi

Dört mevsimi yaşayan ülkemiz için her mevsim sizlere lazım olacak kamp malzemeleri listesini detaylı bir şekilde sizler için hazırladık. Gelin hep beraber kamp yaparken yanınızda olması gereken eşyalara hep birlikte inceleyelim.

Kamp Malzemeleri gece keyfi
Kampta romantik bir gece geçirebilirsiniz.

Mutlaka Yanınıza Almanız Gereken Kamp Ekipmanları Listesi

Kamp Çantası: Gideceğiniz kamp süresine bağlı olarak çanta tercihi yapmanız yararınıza olur. Decathlon mağazalarında her bütçeye uygun çantalar var. Genel olarak Quechua çantaları herkes tarafından tavsiye edilir. Uzun süreli kamp için 70 litre üstü, 1-2 günlük kamp için 50 litre çantalar yeterli olacaktır.

Çadır: İlk çadırınızı alırken ağırlığına ve çadırınızın üst kısmında havalandırma açıklığı olmasına dikkat edin. Sırt çantası ile gezerken hafif çadır büyük avantaj sağlar. Dört mevsim kamp yapacaksanız 4 mevsim şartlarına uygun çadır almalısınız. Sadece yaz ayları için uygun fiyata yazlık çadırlar tercih edilebilir.

Mat ve Şişme Mat: Mat En önemli kamp malzemelerindendir. Alırken mutlaka hafif, yalıtımı iyi olan ve konforlu bir mat tercih ediniz. Şişme Matlar biraz ağırlık yapabilir. Sırt çantasıyla gezenlere pek tavsiye etmem.

Uyku tulumu: Mevsimlere göre sizi üşütmeyecek uyku tulumu oldukça önemlidir. Yaz aylarında pek gerekmese de sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında gereksinim duyulmaktadır. Uyku tulumu pamuktan olmalı ve kaygan bir yapıya sahip olmamalıdır.

Kafa Lambası, El Feneri Ve Kamp Lambası – Hava karardıktan sonra aydınlatma ihtiyacınız için kullanmanız gerekecektir. Kafa lambası özellikle mağaraları ziyaret ederken çok lazım oluyor. El feneri gece ihtiyaçlarınızı karşılarken ve ya yürüyüşlerde sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

Kamp malzemeleri detaylı bilgi için video izleyiniz.

Diğer Bulunulması Gereken Kamp Malzemeleri

Katlanır Sandalye ve Masa: Arabayla kamp alanına gidiyorsanız yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerden biridir. Özellikle ıslak zeminde oturmamanız ve keyifli vakit geçirmeniz için gereklidir.

Bağlama İpleri: Bağlama ipleri doğa da her zaman gerekli olabilecek malzemelerden biridir. Farklı kalınlıklarda bağlama ipleri tercih edilebilir.

Hamak: Keyifli bir kamp için hamak olmazsa olmazlarımızdan. Hamakta keyif yapmak kamp keyfinizi ikiye katlayacaktır.

Balta ve Kürek: Kamp atacağınız alanda odun bulmakta sıkıntı yaşadığınız zamanlarda baltaya ihtiyacınız olacaktır. Lütfen yaş ve yaşayan ağaçları kesmemeye özen gösterin. Kürek ise kamp ateşi için çukur açmanıza yardımcı olacaktır.

Su Şişesi ve Matara: Yaz aylarında suyu soğuk tutmak önemli. Plastik malzeme kullanmaktan kaçının. Hem sağlık için hem doğa kirliliğini önlemek için plastik kullanmayın.

Powerbank: Doğa da elektrik bulmadığınız zamanlarda telefon şarj etmek için önemli bir malzemedir. Tercihen güneş enerjisi ile şarj olanları tercih ediniz.

Çakmak, Kibrit: Kamp ateşinizi yakmak için lazım olacaktır. Unutulmaması gereken malzemelerden biri.

Torpil: Evet yanlış okumadınız bildiğimiz torpil. Doğa da yabani hayvanlarla karşılaşma olasılığınız yüksek. Özellikle geceleri Ayı, kurt, çakal tarzı hayvanlar ile karşılaştığınızda ve tehlike sezdiğiniz durumlarda kullanılabilir.

Pusula: Doğada bazen hangi yöne gideceğinizi şaşırabilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir pusula sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Keyifli bir kamp için Kamp Malzeme listesi
Kuksa Bardak hem yıkanması kolay hem doğaya zarar vermeyen bir üründür.

İlk Yardım ve Bakım Malzemeleri

 • İlk Yardım Seti: Fazla söze gerek yok kamp esnasında ufakta olsa mutlaka yanınızda bir kamp ilk yardım çantası bulundurun. Hayati önem taşımaktadır. Sargı bezi, yara bandı, düdük, soğutma kremleri, antibiyotik, ağrı kesici, antiseptik solüsyon ve benzeri ürünlerin bulunduğu ilk yardım çantası mutlaka yanınızda bulunmalı.
 • Tuvalet Kağıdı: Doğada kişisel temizlik için yanınızda bulunsun. Lazım olur.
 • Güneş Kremi: Yaz aylarından aşırı sıcak ve güneş altında yanıklara karşı yanınızda bulunsun.
 • Havlu: El ve Yüz kurulama için lazım olacaktır.
 • Böcek Kovucu: Kampta böcek, sivrisinek ve kene benzeri böceklerden korunmak için yanınıza mutlaka bir adet böcek kovucu ilaç bulundurun. Ülkemizde kene ısırmasına karşı KKK vakaları sık görülmektedir.

Kamp Mutfak Malzemeleri

Araba ile kamp alanına gidiyorsanız yanınızda her türlü mutfak malzemesini götürmek yapacağınız yemeğe göre kolaylık sağlar. Sırt çantası ile geziyorsanız hazır kamp yemekler yemekler yük açısından sizler için ideal olur. Bu liste kişiye göre değişir. O sebeple mutlaka yanınızda almanız gereken malzemeleri yazacağım.

 • Kaşık, Bıçak, Çatal
 • Kamp Çaydanlığı
 • Kuksa Bardak
 • Mini Tencere Seti
 • Mangal ve Izgara Teli
 • Tuzluk ve Baharatlar
 • Çöp Poşeti: Doğada çöpünüzü içine atabileceğiniz bir çöp poşeti mutlaka bulunmalıdır. Doğayı kirletmeyelim, koruyalım. Doğayı sevelim.

Kamp Kıyafetleri Listesi

 • Mont: Mevsime göre yazlık ve kışlık mont almak sizi doğada ki soğuktan koruyacaktır. Hafif ve su geçirmez mont tercih etmelisiniz.
 • Outdoor Ayakkabı: Doğa da yürümek zahmetlidir. Her koşulda ayağınızın yere sağlam basması gerekmektedir. O sebeple outdoor ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayak burkulmasına karşı bileği kavrayan ayakkabılar önem taşır.
 • Yağmurluk: Doğada her zaman sığınacak bir yer olmayabilir. Yağmurlu havalarda yağmurluk sizi ıslanmaktan koruyacaktır.
 • İç Çamaşırı: Yedek iç çamaşırı yanınızda bulundurmanız faydanıza olacaktır.
 • Şapka: Yaz aylarında yakıcı güneşten korunmak için alınması gereken bir malzemedir.
 • Çorap: Terleme yapmayan ve mevsimine uygun çoraplar tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Not: Doğada böcek ve kene ısırıklarına karşı mutlaka uzun bir altlık çorabın içine sokacak şekilde giyilmeli. Ülkemizde ve dünyada KKK hastalığı vakaları görünmektedir.

Kamp Malzemeleri Liste hakkında görüşlerinizi yoruma bırakabilir, malzeme önerisinde bulunabilirsiniz. Kamp malzemeleri kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca İlk Kez Kamp Yapacaklar için tavsiye yazımız için tıklayınız.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

2 thoughts on “Kamp Malzemeleri Listesi

Bir Cevap Yazın