Araç çubuğuna atla

İstanbul’un Cenneti Şile Gezi Rehberi

İstanbul‘un Cenneti Şile Gezi Rehberi

Seyahat için yaptığın yatırım: kendin için yaptığın en iyi yatırımdır. Matthew Karsten

Bu sözü çok severim. Bu yıl zorlu bir süreçten geçiriyoruz. Kışın evden dışarı çıkmadık. Yaz için hayaller kurduk her birimiz. Fakat bir taraftan da tedirgin ve kararsızdık bir yerlere gitmek için.

Ben İstanbul’un Anadolu yakasında yaşıyorum. Şehre yakın bir sahil kasabasına gitmeye karar verdim. Karadeniz kıyısında bulunan şirin bir ilçe olan Şile. İstanbul’a yaklaşık 60 kilometre mesafede. Ulaşım çok kolay. İsterseniz aracınızla isterseniz Üsküdar’dan kalkan otobüsler ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Şile’nin Tarihi

Şile’nin tarihi eski çağlara kadar uzanıyor. Çevrede yapılan arkeolojik çalışmalar Şile’nin Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı sonrası dönemde iskan edildiğini göstermekte.  İlk yerleşik kavmi Grekler‘dir. Şile’nin ismi de antik Miletus’lu kavimlerden ve onların güzellik ve doğa tutkularından gelir. Bu ilk yerleşimcilerin, tepelerini renklendiren ve çevreye mis gibi kokular saçan mor çiçekleri görünce, kente kendi dillerinde “Mercan köşk” adını vermişler. Antik çağda Şile, önce Pers seferinden geri dönen Xenophon kumandasında Grek orduları tarafından ele geçirilir. Ardından Roma komutanı Lucullus bu sakin balıkçı kasabasını istila eder. Hristiyanlar Roma baskısından kaçıp bu mağaralara sığınmışlar. Ocaklı Ada Mağarası, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Sofular Mağarası, Meşrutiyet Mağarası, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, Sığır Çopulu Mağarası, Gölcük İni, Yukarı Kışla Mağarası, İnkese Mağarası, Soğuksu Mağarası, Gürlek Mağarası, Gökmaslı Mağarası listenize ekleyeceğiniz ve görmeniz gereken mağaralar.

İstanbul'un Cenneti Şile Gezi Rehberi
Çizgi film karakteri Sunger Bob benzetilen Şile Kalesi

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile Feneri

Dünyanın etkin olarak görev yapan en büyük ikinci deniz feneri. 15 yıl hükümdar kaldığı sürede sahillere birçok deniz feneri yaptıran Sultan Abdülaziz tarafından,1858\1859 yılları arasında Fransızlara inşa ettirmiş. Esas görevi Kırım Savaşı sırasında İstanbul Boğazı’na girecek gemilere yol göstermek için olan fener, ışığını yaklaşık 56 kilometre uzağa gönderebiliyor. Fenerin ışığı açık havalarda İstanbul Boğazı’ndan görülebiliyor.60 mt. Yüksekliğindeki kayalıklar üzerine inşa edilmiş fener,110 cm kalınlığında örtme taş kuleye sahip. Ve 19 mt. Yüksekliğinde taş kısmını Türk mimar tasarlarken, metal aksamı ve mercek kristal sistemi de Paris’ten bir fabrikadan gelmiş. Üzerine yatay olarak boyanan siyah ve beyaz renkler, Deniz Feneri’nin gündüz vakitlerinde iyi görünebilmesi, rahatlıkla seçilebilmesi için düşünülmüş. Fener, inşa edildiği ilk yıllarda fitilli gaz yağı lambası kullanarak ışıklandırma sağlamış.1968 yılından itibaren aydınlatması 1000 W’luk elektrik lambası ile gerçekleştirilmiş.

Fenerin içerisini gezmek isterseniz yaz sezonunda pazartesi günleri hariç haftanın tüm günleri 10:00 ile 16:00 saatleri arasında müze olarak ziyarete açık. Müzede, önceden kullanılan tarihi fenerler sergilenmektedir.

Şile Feneri
Şile Feneri

Şile Kavala Parkı

Feneri geçip denize doğru yürüdüğünüzde fotoğraf çekmek ve dinlenmek için Kavala Parkı‘nı görüyorsunuz. Tarihi kalenin ve deniz fenerinin farklı açılardan fotoğraflarını, uçurum kenarında, büyüleyici bir manzaraya sahip olan Kavala Parkı’nın içerisini gezerek çekebilirsiniz. Parkın içinde bir kahve molası verin. Özellikle gün batımını burada seyredip, anın tadını çıkartmalısınız.

Şile Ağlayan Kaya

Şile Ağlayan Kaya; Bu bir aşk hikâyesidir. Her ne kadar efsane dense de yaşanmış bir hikâyenin halk arasında efsaneye dönüşmüş şeklidir. Yıl: 1730. Yer: Elbiz Uzunkum Ağlayan Kaya yöresi. Yörenin en varlıklı tüccarı ve ağası Dimitri. Nam-ı diğer Dimitri ağa. Sahip olduğu mısır buğday ve üzüm bağlarının yanı sıra iki yüz elli baş koyun ve bağındaki malikânesinde eşi ve evin tek kızı Eftelya ile hayatını sürdürmektedir. Birkaç ırgat ve anası ile yaşayan 250 baş koyundan sorumlu öksüz Mehmet‘de Dimitri’nin yanında çobanlık yapmaktadır. Haftalardır birbirlerini uzaktan kesen Dimitri’nin kızı Eftelya ve öksüz çoban Mehmet sonunda birbirlerine açılırlar. Her ikisi de birbirini çok sevmektedir.

Çoban Mehmet durumu anasına anlatır. Anası şaşkın ve çaresiz bu işin sonu olmayacağını anlatsa da nafile dinlemez Mehmet… Kaç kez istemeye gittiyse de her defasında reddedilir. Sonunda ana-oğul kovulurlar çiftlikten. Mehmet çaresiz Eftelya çaresiz. Mayıs ayının son günleridir. Gizlice son kez buluşurlar o kayanın üstünde. Yan yana otururlar uzun uzun konuşurlar. Anlarlar ki bu dünyada kavuşmalarına imkân yok. Sessizce anlaşırlar… Usulca ayağa kalkarlar yüz yüze gelip birbirlerinin gözlerin içine bakarlar. Birbirlerine sarıldıklarında gözlerinden süzülen yaşlar birbirine karışır… Hiçbir şey söylemeden öylece dururlar bir müddet. Sessizce anlaşmışlardır onlar. El ele tutuşup gözlerini kapatarak atlarlar denize kendilerini dalgalara bırakırlar çaresiz… Kaybolurlar. Bu dramatik hadiseye tanıklık eden kaya da dayanamaz o bile ağlar… O günden bu yana kayanın gözyaşları hiç dinmemiştir sürekli akar akar…

Burası taşlar arasından çıkan bir su kaynağı aslında. İsmini, akış biçiminin ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetilmesinden ötürü almış.

Mutlaka bu hikâyeyi heybenize alıp gitmelisiniz derim.

Kavala Parkı
Şile Kavala Parkı

Şile’de Alışveriş

Şile’de Alışveriş denilince ilk akla gelen Şile Bezidir. El tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile’ye özgü bir bezdir. İlçenin her yerinde kıyafet ve farklı tekstil ürünleri olarak bulabilirsiniz Şile bezlerini.

Şile Nerede Kalınır?

Şile Gezi Rehberi, konaklama açısından geniş bir yelpazesi var. Lüks otellerden pansiyonlara ve camping alanlarına kadar pek çok farklı konaklama imkânınız bulunuyor. Benim gibi butik otelci iseniz Şile Liman’da bulunan Lotus Restorant Home tercih edebilirsiniz.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye Nasıl Gidilir? Aracınız ile 1. Ve 2. Köprüden “Şile” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. TEM’den gidecekseniz eğer Sarıgazi – Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. Aracınız yoksa çok basit 😊 Harem’den kalkan 139 numaralı İETT otobüsleri veya Şile-Ağva Turizm otobüsleri ile de ulaşmak mümkün. 

Şile’de yazın denize girebilir, sonbahar da uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Şile yüzde seksenini kaplayan ormanlar ve tertemiz deniziyle tam bir doğal cennet. Doğal güzelliğin yanı sıra tarihsel bir geçmişe sahip olan Şile bulunmaz bir yer. Yerli halkı ve balıkçılarının tavsiyeleri üzerine su altı mağaraları ve orman mağaralarını bulmak ta Şile tatili için ayrı bir alternatif.

Eylül ayı benim en sevdiğim aydır. Doğanın ve sahilin tadını çıkarın derim. İstanbul’un Cenneti Şile Gezi Rehberi yazımızı beğendiyseniz ayrıca Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sağlıklı günler sevgi ile kalın..

Esra

Merhaba ben Esra.İstanbul’da yaşıyorum.”Geziyorum.yaziyorum” olarak yola çıktım.Gördüğümü,ve gezdiğim yerleri sizler ile paylaşıyor olacağım. Emile Zola’nın “Hiç bir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez”sözünü anımsayarak yola devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın