Kamp

İotape (Aytap) Antik Kenti Alanya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İotape (Aytap) Antik Kenti hakkında bilgiler vereceğiz.

İotape (Aytap) Antik Kenti Hakkında Bilgi

Alanya ile Gazipaşa ilçesi arasında bulunan eşsiz koylardan birinde yer alan kamp alanı, Alanya’ya 33 km, Gazipaşa’ya ise 10 km uzaklıkta. Hem denizin hem tarihin birleştiği, herhangi bir giriş ücreti ödenmeyen nadir yerlerden biri. Birçok tarihi kalıntı bulunan antik kent, eşsiz bir doğal güzelliğin tam merkezinde.. Antik kentin kalıntıları arasında hamam ve kentin tapınak duvarları yer alıyor. Tapınağın tam karşısında bulunan ve 3 adet maldandan oluşan düz bölümler arasında çadır kurmaya müsait alanlar mevcut.

Tapınak manzarası ile güne merhaba diyebileceğiniz. Kamp alanının etrafında bir de mağara var. Iotape Antik kenti adını, Kommagane kralı 4. Antiochus‘un (İ.S.38-72) karısı İotape’den almıştır. İmparator Traianus’tan Valerianus‘a kadar kent kendi adına sikke bastırmıştır. Kalıntılar Roma ve Bizans Dönemi özelliklerini taşımaktadır. Denize doğru uzanan yüksekçe bir burun, kentin akropolü durumundadır. Surlar bu bölüme kale görünümü vermektedir. Yapılar oldukça tahrip olmuştur.

İotape (Aytap) Antik Kent

İotape (Aytap) Antik Kenti Kamp Alanı

  • Bölgeye yakın işletmeler bulunsa da, kamp yapacakların donanımlı gelmelerinde fayda var.
  • Bölgede tatlı su kaynağı bulunmamaktadır.
  • Elektrik, su ve tuvalet yoktur.
  • Yakacak odun bulma açısından çok elverişli değildir.
  • Bölgede kamp yapanlar tüp tercih etmekte.
  • Gitmeden önce yanınıza her şeyi almanızı tavsiye ediyoruz.

İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

İotape Antik Kenti Alanya, Gazipaşa eski (sahil) karayolu üzerinde yer alır. Bu yol antik kentin içinden, ortasından geçmektedir. Alanya‘ya uzaklığı 34 km, Gazipaşa uzaklığı ise 10 km dir.

Alanya dan 26 km sonra Yeşilöz Köyü sahil kesiminde yeni yoldan değil sahil kısmına eski yola girmek gerekiyor. Bu kavşakdan yaklaşık 8,5 km sonra yol üstünde yer alan antik kente varılıyor. Kente giriş yeri, gişe bulunmuyor . Yolun üst kısmında yapılar olmakla birlikte ağırlıklı olarak yapılar deniz tarafında yer almaktadır. Google maps haritası aşağıdadır.

İotape Antik Kenti Giriş Ücreti

Antik kentin girişi ücretsizdir. Liman kalıntılarının bulunduğu alanda kamp yapmak mümkün. Denize girebilir ve sessiz sakin bir zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıca Sagalassos Antik Kenti ve Antoninler Çeşmesi yazımız için tıklayınız.

Ülkü yüksel

Merhaba Ülkü ben Süleyman Demirel üniversitesi hemşirelik mezunuyum. Halen Alanya da hemşire olarak çalışıyorum Dogma büyüme Gazipaşa , iş Alanya olunca tam bir Akdeniz liyiz Doğa , yayla ve deniz bizim vazgeçilmezlerimiz. Ben ve oğlum Melih Birlikte gezerek keşfederek ve doya doya yaşayarak tadını çıkarıyoruz. En güzel an'larımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bir Cevap Yazın