Yol Hikayeleri

Dünyayı Gezen İki Gezgin Doktor

Yol Günlüğü Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 22 ülke ve 80’a yakın şehir gezen, evli, gezgin, iki doktor olan Lütfiye ve Halim (@2gezgindoktor) ile birlikteyiz. Dünyayı Gezen İki Gezgin Doktor ve sevimli çiftin gezilerine gelin hep birlikte bakalım.

Sizinde sorularınız varsa yorum kısmına bırakmayı ihmal etmeyiniz. Keyifli okumalar.

Öncelikle sizleri İnstagramda @2gezgindoktor olarak tanıyoruz.  Bizlere kendinizden birazcık bahseder misiniz?

Merhaba biz iki gezgin doktor yani Lütfiye ve Halim. Biz ikimiz de 26 yaşındayız, birbirimize aşık, aynı zamanda gezmeye aşık bir çiftiz. 2018’in ağustos ayında evlendik. İkimiz de doktoruz ve şu anda da aktif olarak mesleklerimizi yapıyoruz. Bütün fırsatları değerlendirip gezmeye, yeni yerler keşfetmeye ve hayallerimizi ertelememeye çalışıyoruz.

Gezme sevdasınız nasıl başladı desem?

Bir yerlerde bir yazı okumuştuk “seninle senin sevdiğin gibi gezmeyi seven birini bulduğunda ona sarıl kaybetme çünkü bu piyangoyu tutturmak gibi bir şey.” Gerçekten de tam olarak böyle. Kafa dengi olmak işte böyle bir şey. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, deneyimlemek bizim için bir terapi, bir tutku. Hayatımıza yön veren bir tutkumuz var o yüzden çok şanslıyız çünkü çok az insan var tutkusu olan hayali olan. Amaçsız, hayalsiz nasıl yaşanır?

Peki doktorluk kariyerinizi devam ediyor mu? Hem gezgin hem doktor olmayı nasıl başardınız?

İkimiz de aynı üniversitenin Tıp fakültesinden 2017 yılında mezun olduk ve ilk görev yerlerimizde  yaklaşık 2,5 yıldır aktif olarak doktorluk yapıyoruz. Biz hiçbir zaman hadi istifa edelim sadece gezelim, deliler gibi gezelim diye düşünenlerden olmadık, onlara da saygı duyuyoruz tabi ki. Ama bizim için her şey tezatıyla anlamlı. Mesleklerimizi de seviyoruz. Çok çalışıp çok yorulup sonra gezip dinlenmek. Çok gezince sonra tekrar iş hayatına dönmek. Şehirden sıkılınca doğaya kaçmak. Doğadan sıkılınca şehir rutinine dönmek. Hepsi tezatlarıyla güzel. O yüzden yıllık izinlerimizde, hafta sonu tatillerinde ve fırsat bulabildiğimiz her vakitte geziyoruz, keşfediyoruz. Mesela gezmeyi çok seviyoruz ama sonra eve gelip yuvana dönmüş hissi de bambaşka. O yüzden sabit bir evimizin olmasını ve evimizin dekorasyonuyla uğraşmayı seviyoruz.

Şuana kadar toplamda kaç ülke ve şehir gezdiniz?

Ülke sayıları, şehir sayıları aslında bizim için pek önemli değil, önemli olan gittiğin yerlerden zevk almak, eğlenmek, anı biriktirmek. Ama kaç ülke gezdik diye hesaplayınca insan motive oluyor daha çok gezmek istiyor. Biz şu ana kadar 22 ülke ve 80 den fazla şehir gezdik.

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti. 

Gittiğiniz ülkelerden hangisi sizde derin bir iz bıraktı? sebebi nedir?

Gittiğimiz ülkelerden bizde en çok iz bırakan açık ara Maldivler. Çünkü ilk yurtdışı deneyimimiz, rüya gibi olan balayımızı geçirdiğimiz çok özel bir yer. Bembeyaz kumları ,mavinin bütün tonları hayal gibi , çok romantik bir yer.

Türkiye’de sizleri en çok etkileyen şehir hangisi oldu? Sizce gizemi nedir?

Bir başkadır benim memleketim diyerek söze başlayalım o zaman. Ülkemizin her köşesi her yeri ayrı bir cennet, bambaşka güzel. Biz de ülkemizde çok fazla seyahat ediyoruz .En çok etkileyen yer Karadeniz bölgesi oldu, doğasıyla, havasıyla. Hatta gideli çok zaman oldu tekrar gezmek istiyoruz.

Gezileriniz esnasında konaklama işini nasıl hallediyorsunuz? Sizler için en keyif aldığınız konaklama neresi oldu?

Konaklama için bazen turlarla gidiyoruz o zaman zaten konaklama ve transferler için uğraşmıyorsunuz çoğu şeyi sizin için planlıyorlar. Ama kendimiz rota ayarlamayı da çok seviyoruz. Konsept yerlerde konaklamayı çok seviyoruz.

Peki yurtdışında karşılaştığınız zorluklar oldu mu? ve nedir?

En büyük sorunlardan birisi dil. Bizde Türkçe ve İngilizce var biraz da Almanca. Malum gittiğimiz ülkelerde turizm dili genelde İngilizce. Turistik bölgelerde genelde sorun olmuyor ama İngilizce’nin pek konuşulmadığı yerlerde yerel insanlarla iletişim kurmak çok zorlaşıyor.

En unutulmaz dediğiniz geziniz hangisi oldu? Kısaca anlatır mısınız?

En unutulmazlardan birisi otobüsle 18 gün boyunca Avrupa turu oldu ” Haydi Avrupaya” ile gitmiştik. Otobüsle Avrupa mı gezilir diyenlere kulaklarımızı tıkadık ve unutulmaz anılar biriktirdik. Bir sürü yeni arkadaş tanıdık. Birinci evlilik yıl dönümümüzü Venedik – Ljubljana arasında otobüste dans ederek kutladık. Birbirimize her ülkede her dilde seni seviyorum dedik, çok gezdik, çok gördük, çok eğlendik ve iyi ki yaptık.

Dubai, 7 tane emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en ihtişamlı, en lüks, en pahalı, en gösterişli gökdelenler şehri.

Okurlarımız merak ediyor. Gezilerinizi nasıl finanse ediyorsunuz?

Gezilerimizin maddi kaynağı tamamen kendimize ait, deli gibi çalışıyoruz ve sonra deli gibi geziyoruz. Bütün paramızı seyahate, deneyimlere harcamayı seviyoruz. ”Seyahate yaptığın yatırım, kendim için yaptığın en iyi yatırımdır” bu söz hayat mottomuz.

Gezgin olmak isteyen birçok erkek ve kadın arkadaşımız var. Fakat cesaret edemeyen bir o kadar da insan var. Bu hayali gerçekleştirmek isteyenlere ne gibi tavsiyeler de bulunabilirsiniz?

Hayatta hep bir şeylerin hayalini kuruyoruz ama sonra erteliyoruz , tabi herkesin farklı sebepleri oluyor ama hayat kaçıyor. Yaptıklarımız yanımıza kar kalıyor. O yüzden hayalleriniz için beklemeyin çünkü neyi beklediğimiz bile net değil. Erteleme hayallerini, hayatını ve yapmak istediklerini !

Son olarak www.yolgunlugu.com okurlarına söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

yolgunlugu.com sitesini çok beğeniyoruz ve sık sık okuyoruz. Yurtiçi, yurtdışı ve kamp üzerine çok güzel yerleri içeren yazılar var. Nereye gidilmeli , nereler gezilmeli diyen herkesin mutlaka siteye göz atmasını tavsiye ediyoruz çünkü sitenizde çok büyük bir emek var. Bize de sitenizde yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sağlıklı,mutlu günler ve bol keyifli seyahatler dileriz.

İki gezgin doktor, seyahatleri ve nerelere gittiğini merak ediyorsanız aşağıda ki İnstagram linkinden sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız Gezgin Kadın Teksin Fatihli İle Röportaj

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

One thought on “Dünyayı Gezen İki Gezgin Doktor

Bir Cevap Yazın