KaradenizTürkiye

Hoynat Adası / Ordu’nun Kuş Cenneti

Doğu Karadeniz‘in en güzel illerinden biri olan Ordu‘nun saymakla bitmeyecek güzelliklerinden sadece biri Hoynat Adası. Yeşille mavinin enfes görsel şöleni.

Hoynat Adası Perşembe İlçesinde, Ramazan Köyü sınırları içerisinde Hoynat tünelinin hemen yanında bulunmaktadır. Ulaşımı gayet rahat ve kolay. Perşembe ilçesinin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek çevre düzenlemesi yapılmış.

Eski çağlarda gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilmektedir. Hoynat Adası üzerinde tarihi kale ve sarnıç kalıntıları bulunduğundan II. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak 2004 yılında Samsun KTVKK tarafından tescillenmiş. 

Martı ve Karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli Karabatakların Türkiye’de tek yuva yaptığı ve üredikleri yer olma özelliğine sahip olduğu için ayrıca koruma altında ve bu yüzden adaya çıkış yasak. Ada kuş gözlemcileri için bulunmaz bir alan. 

Hoynat Tünelinin hemen yanında bir seyir terası yapılmış buradan manzara şahane görünüyor. Merdivenlerle aşağı indiğinizde tamamen taşlık bir plajı var ve denize girilebiliyor ama taşlar oldukça iri ve deniz ayakkabısı şart. Plajı çevreleyen kaya oluşumları öyle büyüleyici bir manzara sunuyor ki insanın başını döndürüyor. Plajın son tarafına doğru yürürseniz yine şahane bir Hoynat Adası manzarası çıkıyor karşınıza.

Hoynat Adası

Kısacası Ordu‘ya yolunuz düşerse kesinlikle görmeden dönülmemesi gereken bir lokasyon.

Hoynat Adası Nerede?

Ada Ordu ilinin Perşembe İlçesinde, Ramazan Köyü sınırları içerisinde Hoynat tünelinin hemen yanında bulunmaktadır.

Hoynat Adası Nasıl Gidilir?

Hoynat Adası‘na gitmeyi planlayanlar eski yol olarak bilinen Perşembe yolundan giriş ve çıkış olmak üzere iki değişik seçenekten ulaşım sağlayabilmektedir. Samsun ilinden Adaya gelecekler Fatsa çıkışından sonra Perşembe sahil yoluna giriş yapabilirler. Ordu ilinin merkezinden girişler ise merkezin çıkış noktasında bulunan Perşembe yolunu takip ederek yaklaşık 10 ya da 15 dakikalık bir sürüş mesafesindedir. 

Her hangi bir giriş ücreti yok.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Giresun’da Gezilecek Yerler yazıma da göz atmayı unutmayınız.
Yazımız ve Ordu gezilecek yerler hakkında bilgi ve görüşlerinizi aşağıya yorum kısmına yorumlarınızı bırakarak bizlere destek olmayı unutmayınız.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir Cevap Yazın