KampKamp HakkındaMarmara

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı İstanbul

İstanbul‘da kamp atılacak yerler arasında en güzeli Şile‘ye bağlı Hacıllı Şelalesi Kamp alanıdır. Doğası ve ufak bir şelalesi olan Hacıllı köyü İstanbul keşmekeşinden kurtulmak isteyenler için huzur dolu bir destinasyon. İsteyenler eşsiz doğasında yürüyüş yapabilirler. Uzun zaman planladığım ve gitmek istediğim Hacıllı Şelalesi Kamp alanı için yollara düşüyoruz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı
Hacıllı şelalesine giden dere

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Şile‘nin en güzel köylerinden birisi Hacıllı Köyüdür. Müthiş bir doğa güzelliğine sahip bir köy. İstanbul‘a yakın olması sebebiyle sıkça tercih edilen bir kamp alanıdır. Dere kenarına Çadırınızı kurabilir, buz gibi suya ayaklarınız sokup serinleyebilir, doğa yürüyüşü (trekking) yapabilirsiniz. Tırmanış gerçekleştirebileceğiniz muhteşem bir yer.

Hacıllı Köyü geçiminin büyük çoğunluğunu odun kömüründen karşılamaktadır. Yol boyunca aşağıda ki manzarayla karşılaşabilirsiniz. Çadır şeklinde meşe ağaçları üst üste dizilerek, üzeri toprak ve ya yaprakla kapatılarak az oksijenli bir ortamda odunların yakılıyor. Bu işlem yaklaşık 10 gün sürmektedir.

Hacıllı Şelalesi kamp Alanı
Hacıllı köyünden manzara

Hacıllı Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir? 

İstanbul’a yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Hacıllı Köyüne toplu ulaşım maalesef yoktur. Fakat Otobüsle Şile merkeze gelip taksiyle ya da otostopla gidebilirsiniz.

Binek araçla gelenler Şile varmadan Teke köyü tabelalarını takip edip, daha sonra karşınıza Hacıllı Köyü tabelası çıkacaktır. 20 dk sonra tabelaları takip ederek köye ulaşabilirsiniz. Google maps harita bilgisi aşağıdadır.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanında Neler Yapılır?

Kamp alanı boyunca çadır kurabileceğiniz muhteşem yerler mevcut. Kamp alanına gitmeden güvenliğiniz için köy muhtarına uğrayıp kamp atacağınızı bildirmeniz yararınıza olacaktır.

1.5 -2 km parkur boyunca yürüyüş yapıp şelaleye ulaşabilirsiniz. Parkur boyunca dereyi takip edip, muhteşem su şırıltısı eşliğinde yürüyüş yaparak şelaleye varırsınız. Yanınıza şortunuzu almayı unutmayın. Çünkü şelale suları doğal bir gölet oluşturmuş. Suyu buz gibi olsa da serinlemek için muhteşem bir yer.

Şelaleye ulaştıktan sonra bir yukarıda ki şelaleye tırmanıp, Gürlek Mağarasını gezebilirsiniz. Yanınızda kafa feneri ve ya el feneri mutlaka bulundurun. Mağaranın içi yarasa dolu dikkat etmekte fayda var.

Hacıllı Şelalesi Kahvaltı
Hacıllı köyü içerisinde kadınların kurduğu kahvaltı bahçesi.

Kamp Hakkında Bilgi

  • Kamp alanında kamp atmak ücretsizdir.
  • Wc ve herhangi bir işletme bulunmamaktadır.
  • Elektrik ve çeşme yok, o sebepten yanınızda mutlaka su bulundurun.
  • Kamp alanında telefon çekmiyor. Yukarı doğru yürürseniz azda olsa bir şebeke ağı yakalayabilirsiniz.
  • Ateş yakmak serbest. Odun bulabilirsiniz fakat çok kısıtlı, ateş yakarken muhakkak daha önce ateş yakılan yerleri tercih edin. Doğayı koruyalım. 
  • Arabanızla kamp alanına kadar girebilirsiniz.
  • Hafta sonları günübirlikçiler çok olur. Sessiz bir kamp için hafta içi gitmeyi tercih edin.
  • Kamp alanında üzücü ama sağa sola çöpünü bırakan bir çok insan var. Özellikle günübirlikçiler. Mutlaka yanınızda çöp poşeti götürün. 

Kamp alanı ücretsizdir. Herkese açıktır.

Hacıllı Köyü kamp alanı hakkında merak edilen tüm sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Ayrıca Ağva da bulunanKilimli Koyu Kamp Alanı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

9 thoughts on “Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı İstanbul

Bir Cevap Yazın