KaradenizTürkiye

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede

Güzelcehisar Lav Sütunları Bartın il merkezine 17 km uzaklıkta olan tarih ve doğanın iç içe geçtiği Güzelcehisar ilçesinde yer almakta. Güzelcehisar sahilinde bulunan ve 80 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri ve adeta görsel bir şölen sunmakta. Dünyada İskoçya, Kuzey İrlanda ve Kaliforniya‘da Türkiye‘de ise Bartın‘ın Güzelcehisar sahilinde bulunmakta. Diğer ülkelerdeki lav sütunları sadece yatay ama buradaki lav sütunları diğerlerinden farklı olarak hem dikey hem yatay. Gelin birlikte Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede ? Nasıl Gidilir? sorularına beraber bakalım.

Lav Sütunları Nasıl Oluşur

Bartın Güzelcehisar sahilinde bulunan volkanik bazalt sütunlar, volkan patlamaları sonucu volkandan akan lavların soğuması ve kristalleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Yaklaşık 80 Milyon yıl önce oluştukları tahmin ediliyor. Dünya da bulunanların aksine ülkemizde ki lav sütunları hem dikey hem yatay konumdadır.

Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” kapsamında hazırlanan projeyle geçen yıl turizme kazandırıldı. Ahşap yürüyüş yolları, iskele, ve seyir terası inşa edilerek turizme kazandırıldığından beri yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmektedir.

Görseller @__snbr kişisine aittir.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti: Lav sütunları giriş ücreti bulunmamaktadır. Ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri: Açık bir alan ve herhangi bir ziyaret saati kısıtlaması yok.

Bartın Güzelcehisar Lav Sütunları Kamp

Sahilde kamp yapmak için işletmeler ve kafe restoranlar var. Bu bölge kamp için güzel bir yer. Özellikle geceleri sadece dalga sesleri ve yıldızları seyrederek kamp yapmak ayrı bir keyif. Şüphesiz lav sütunları manzarasına karşı harika bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Denizcioğulları Beach Club, Doğa Kamping, Ferhat’ın Yeri, Resif Kamping ücretli kamp yapabileceğiniz yerler.

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede?

Lav Sütunları Nerede? Şimdi buna bakalım. Burası Bartın’ın Güzelcehisar ilçesi’nde, uzun bir plajın sonunda, deniz kenarında yer almakta. Bartın il merkezine uzaklığı 17 km uzaklıktadır.

Güzelcehisar Lav Sütunları Nasıl Gidilir?

Bartın’ın Güzelcehisar sahilinde yer alıyor. Amasra’ya yakın konumda. İstanbul, Kocaeli, Bolu, Sakarya tarafından gidecekseniz Mengen yolundan takip etmeniz gerekiyor. Ankara tarafından gidecekseniz ise Karabük üzerinden devam edip ulaşabilirsiniz.

Ankara – Güzelcehisar arası 281 kilometre ve yaklaşık 3,5 saat sürüyor.

Zonguldak – Güzelcehisar arası 78 kilometre ve yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

İstanbul – Güzelcehisar arası 432 kilometre ve yaklaşık 5 saat sürüyor.

Adres: 74110 Arıönü/Bartın Merkez/Bartın

Ayrıca Dünyanın En Derin İkinci Kanyonu Valla Kanyonu yazımıza göz atabilirsiniz.

Yol Günlüğü

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın