İç Anadolu BölgesiPopülerTürkiye

Güzel Atlar Diyarı Kapadokya Gezilecek Yerler

Hayallerin ötesinde bir kaçamak yaşamak istiyorsanız hadi ne duruyorsunuz. Kapadokya‘yı gördükten sonra daha önce neden gelmemişim diyeceksiniz. Kapadokya adının anlamı gibi “Güzel Atlar Diyarı” Tarihi milattan öncelere dayanıyor. Hem tarih ,hem coğrafik oluşumlar hem mistik bir hayat, hem aktivite dolu anlar görüp yaşamak isteyenler hadi buyurun.
Bölgeyi bir üçgen gibi düşünün. Yollar hep birbirine çıkıyor. Tam anlamıyla bölgeyi yaşamak istiyorsanız 3 günlük tempolu bir gezi sizi tatmin edecektir. Güzel Atlar Diyarı Kapadokya Gezilecek Yerler ve yapılmadan dönülmemesi gereken aktiviteleri aşağıda sıralayacağım.

Bölgedeki dağların püskürttüğü lav ve küllerin oluştuğu tabakaların yıllar boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan doğal oluşumlardır. Büyüleyici atmosferiyle öne çıkan Kapadokya seyahat listenizde bulunması gereken özel yerlerden biri. Bölgeyi tanımak için ya rehberli bir gezi alın ya da önceden okuyup gelin. Koca bir tarih ve coğrafya yatıyor.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, m.s 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun şekilde manastır hayatına ev sahipliği yapmış bir yerdir. Kayaların içi oyularak ilim ve manastır üssü haline getirilen en özel yerlerden biridir. Hemen hemen her kaya bloğunun oyularak yaşam merkezi haline getirişmiş Gçreme Açık Hava Müzesi 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Göreme vadisi manastır hayatının ilk başladığı yer olarak bilinir. Kapadokya gelip görmeden eksik kalacağı Göreme Açık Hava Müzesi’nde Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise‘si ni gezebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzasi
Görseller için @gezgin_gezegenim instagram adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Zelve ve Paşabağları Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya’da Göreme Tarihi Milli Park sınırları içinde yer alan, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri. Adını bulunduğu vadiden alan Zelve Göreme – Avanos karayolu üzerinde yer alıyor. Doğa anıtı olarak adlandırılan Peribacalarının en yoğun olduğu yeri desek yanlış olmaz.

Zelve Açık Hava Müzesi 1950’li yıllara kadar yaşam alanı olarak kullanılıyordu. Kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri, manastırları, tünelleri, güvercinlikleri, cami ve köy meydanı bulunan Zelve günümüzde açık hava müzesi olarak ziyarete açık.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinde 36 tane yer altı şehri var. Bunlar içerisinde en büyüğü Derinkuyu Yeraltı Şehri‘dir. Hepsini gezmeye kalmak mantıksız bunun yerini Derinkuyu Yeraltı Şehri ve ya Kaymaklı Yeraltı Şehri‘ni gezmenizi öneririm. Biz en büyük yer altı şehri olan Derinkuyu Yeraltı Şehrini anlatacağız.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir – Niğde karayolu üzerinde bulunan ve Nevşehir’e 30 km uzaklıkta yer alan Derinkuyu ilçesi sınırlarında yer alıyor. Derinkuyu ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar dayanıyor. İnsanların savaş zamanında Roma zulmünden kaçmak için bu yer altı şehirlerini inşa etmişler. Birbirine dar koridorlarla bağlanan yer altı şehirlerinde halkın uzun süre dışarı çıkmadan yaşayabilecekleri erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve yaşam odaları barındırır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri ziyaret saatleri

yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-17.00;
kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-17.00
Yeraltı şehirleri Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açıktır.

Kapadokya Balon turu

Uçhisar Kalesi – Nevşehir

Kapadokya manzarasını en iyi izleyeceğiniz yerler başında Uçhisar Kalesi gelir. Nevşehire 5 km uzaklıkta yer alan bu kale tüm kapadokya’ya kuş bakışı bakmanızı sağlar. Zirveye çıkmak için yüzlerce basamak çıkmak zorunda kalsanız da buna değecektir. Özelikle günbatımı orada izlemenizi tavsiye ederim. Bütün Kapadokya manzarası karşısında kızıl bir günbatımı ile kim seyretmek istemez ki.

Uçhisar Kalesi‘ne ulaşım Nevşehir’den her yarım saate bir otobüsler kalmaktadır.

Giriş ücreti alınmakta fakat müze kart ile giriş yapabilirsiniz.

Avanos Gezilecek Yerler

 • Mutlaka dünyanın en ilginç müzelerinden seçilen  Galip Körükçü tarafından açılmış AVANOS SAÇ MÜZESİ‘ni görün.
 • Avanos Sallanan Köprü de yürümeyi ihmal etmeyin
 • Kızılırmakta Jet teknesine binip tur atın.
 • Çanak çömlek atölyelerinin birinde çanak çömlek yapımını deneyin. Bunu göreme bölgesinde de yapabilirsiniz.
 • Şairler sokağında gezmeyi ihmal etmeyin.
 • Aksam İNCİ KUMSAL ya da SUR BALIK‘ta rakı balık yapabilirsiniz.
 • ve lütfen dikkat aşırı ama aşırı tavsiyedir: Avanos’ta EVRANOS yada URANOS Restorant‘ta her şey dahil konseptli Türk Gecesine katılmanız şiddetle tavsiyedir. İzleyeceğiniz dans ve yöresel oyunlardan sonra ödeyeceğiniz paraya asla pişman olmayacaksınız.
Peribacaları Kapadokya

Göreme Güray Müzesi

Güray Müzesi Nevşehir ilinin Avanos ilçesinde yer almaktadır. Dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesidir. Müzede ki eserler sayesinde ilk çağlardan günümüze kadar çömlek çalışmalarının nasıl şekillendiğini, ve nasıl farklılaştığını gözler önüne sermektedir. Müze Antik eserler salonu, Modern eserler salonu, kafeterya ve sanal müze bölümlerinden oluşmakta.

Güray Müzesi Giriş Ücreti, Giriş Ücreti 2022 yılı itibarıyla 25 TL’dir. Müze kart geçmiyor.

Devrent Vadisi – Hayal Vadisi

Kapadokya’nın Avanos bölgesinde yer alan Devrent Vadisi veya diğer ismiyle Hayal Vadisi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yeryüzü cennetidir. Burada bulunan peribacaları sanki canlı varlıklar gibi görünmektedir. Milyonlarca yıl önce rüzgarların etkisiyle şekillenen peribacaları bu bölgede güvercin, insan yüzü, deve gibi ilginç hayvan şekilleri ortaya çıkmıştır. Burayı görmeden Kapadokya’dan ayrılmayınız.

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Devrent Vadisi

Üç Güzeller Peribacaları

Türkiye’nin yurt dışı tanıtımlarında en çok kullanılan fotoğraflardan biri de Üç Güzeller bölgesidir. Buraya kadar gelmişken fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Üç Güzeller ile ilgili bir çok efsane var. Biz en çok bilineni yazalım.
“Kapadokya kralının kızı bir çobana âşık olur ancak babası evlenmelerine müsaade etmediği gibi doğan torununun peşine de askerlerini gönderir. Efsaneye göre, ölmemek için bir mucize dileyen prenses, çoban ve çocukları birer taşa çevrilir. En önde duranın çoban, aradakinin çocuk, en arkada yer alanın ise prenses olduğuna inanılmış.”

Asmalı Konak Kapadokya

2000’li yılların başında çekilen Asmalı Konak dizisini izlemeyenimiz yoktur. Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay gibi isimlerin oynadığı dizinin çekildiği ve ismini aldığı konaktır Asmalı Konak. Bu dizi sayesinde bilinirliği ve popülerliği artan konak günümüzde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir.

Nevşehir’e 20 km uzaklıkta Ürgüp ilçesinde bulunan konak günün her saatinde ziyaret etmek mümkündür. 1887 yılında inşa edilen konak günümüzde otel olarak kullanılmaktadır. Ayrıca konakta yöresel lezzetlerde tatmak için restoran var.

Kızılçukur Vadisi Günbatımı burada bir başka

Kızılçukur Vadisi Kapadokya Gezilecek Yerler listemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Sebebi ise sahip olduğu eşsiz günbatımı. Şarabınızı alıp en güzel kıyafetlerinizi giyip KIZILCUKUR da gün batımı izlemeye gidin ama az erken gidin sezonda yer bulmak zor. Cüzi bir miktar giriş ücretiyle giriş yapıp ücretsiz alanlar bulabileceksiniz. Yerinizi alın şaraplarınızı kadehlere doldurun ve belki dünyanın en güzel gün batımını izlemeye hazır olun ve bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Dipnot1: Ürgüp merkezi gezin ama aksam gitmenizi tavsiye ederim. Burada peribacaları yok, burası gece hayati ile meşhur. Minik, cozy, şirin barlar var.

Dipnot2: Bölgenin meşhur testi kebabını kesinlikle yiyin. (Türk gecesine gidecekseniz menüde de var.)

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Bu yazacaklarımı yapınca iyi ki bu yazıyı okumuşum diyeceksiniz.

 • Gün batımı ATV turu; en güzel vadileri gezdiriyorlar. Aralarda molalar verip bölgeyi gezip fotoğraf çekiyorsunuz. Aşıklar Vadisine kadar götürüyorlar.
  (not: üzerinizde ki kıyafetler hep toz olacak ona göre gidin, mutlaka gözlük, baf ve su alin yanınıza)
 • İster balona binin ister binmeyin ama mutlaka 1 gün sabahınızdan fedakarlık yapıp balonları izlemeye gidin. Hayatınızın fotoğraflarını çekeceksiniz. Arkadaşlarınız kıskançlıktan çatlayacak. Balonlar hava şartlarına göre kalkıyor. Otelinizden kalkıp kalkmayacağını ögrenip ona göre çıkın. Sabah 5’te hazır olmanız lazım. En güzel noktalar Göreme‘de O AGACIN ALTI diye bir mekan var onun yanındaki alan ücretsiz. Panorama Camping alanının terası şahane. Rica ederseniz alırlar. Bir çok otelin terası da uygun oluyor.
 • Sıcakta yorulmam diyorsanız At yada Deve  safarisini de tavsiye ederim. Farklı bir deneyim.
 • Şarap evlerine uğrayın (TURASAN en meşhuru)
 • Mutlaka 1 gece de olsa Cave Otel yani mağara otelde konaklayın. Muazzam bir deneyim. Daha önce deneyimlediğim bir kaç cave otel var ama içlerinden hem fiyat olarak uygun hem konsepti güzel ANGEL CAVE‘i tavsiye ederim. Çünkü dilerseniz hamamlı oda ya da jakuzili oda veya standart oda alabilirsiniz. Jakuzili oda muhteşemdi. Cam pencere karşısında siz dışarıyı direkt görüyorsunuz, dışardan içeri görünmüyor. Müthiş bir keyif.
 • Sosyal Medyada son zamanlarda popüler olan Halı Müzelerinde fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.
 • Ürgüp’te otantik bir aksam yemeği için ZIGY CAFE&RESTORANT‘ı deneyimleyebilirsiniz.
 • Eğlence ve gece hayatı için SESS, CURCUNA, MÜZEYYEN,ONE WAY bölgenin popüler mekanları.

Güzel Atlar Diyarı Kapadokya Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Kapadokya yakında duygu düşünce ve eklemek istediklerinizi yorum kısmına bırakmayı unutmayın.

Ayrıca Konya Göksu Şelalesi hakkında bilgi almak için tıklayın.

gezgin_gezegenim

İngilizce ögretmeniyim. Mesleğimi çok seviyorum. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak beni çok iyi hissettiriyor. Deneyimlediğim her yeni yerde yeni bir ben oluyorum. Yaşayarak, görerek öğrenmenin gücüne inanıyorum. Gezdiğim yerleri, gördüğüm kültürleri, keşfettiğim yolları paylaşmak beni mutlu ediyor. Bu aşkı öğrencilerime de aşılamaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın