İç Anadolu BölgesiPopülerTürkiye

Gizli Cennet Göksu Şelalesi Konya

Burası gerçek mi? Nasıl güzel, nasıl büyülü bir yer anlatabilmeme imkan yok. Suyun turkuazlığı, yosunların, bitkilerin fosforlu yeşilimsi hal. İstesem de hayal edemeyeceğim güzellikte bir tablo. Gizli Cennet Göksu Şelalesi Konya il sınırları içinde yemyeşil doğasıyla görenleri büyülüyor adeta. Göksu Şelalesinin diğer bir adı Yerköprü Şelalesi. Not: Mersin Mut ilçesinde de Yerköprü Şelalesi isminde bir şelale var. Karıştırmamak gerekir.

Göksu Yerköprü Şelalesi Hakkında Bilgi

Hadim ilçesine 23 km uzaklıktaki şelalenin ilginç bir jeolojik yapısı var.. Anadolu topraklarındaki önemli nehirlerden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine giriyor ve burada kayboluyor. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor ve Göksu Nehri’nin üzerine akar.  İki akarsuyun birleşmesinden sonra ortaya muhteşem güzelliğe sahip bir gölet çıkıyor ve birleşen iki nehir Akdeniz’e dökülmek üzere coşkuyla akmaya devam ediyor.

Gizli Cennet Göksu Şelalesi
Göksu Yerköprü Şelalesi Konya

Göksu Yerköprü Şelalesi Neler Yapılır?

Yerköprü Göksu Şelalesi; turistik açıdan çok gelişim gösteren bir mekan olmaması sebebiyle maalesef yakınlarında bir konaklama imkanı yok. Bu nedenle Göksu Şelalesi yakınlarında konaklamak isteyenlerin ilk tercihi Hadim ilçesi sınırlarında bulunan otellerden bir tanesini tercih etmek olacaktır.

Yasak olmasına rağmen çok güzel bir yüzme ortamı var. Akarsuda yüzmeyi sevenler için buz gibi ve tertemiz bir su.

  • Piknik alanları temiz.
  • Lavabo ve su imkanı yok.
  • Çardak sayıları yeterli ve ücretsiz.
  • Lokanta tarzı hizmet veren mekan mevcut

Göksu Yerköprü Şelalesi Giriş Ücreti

Göksu Şelalesi girişlerinde ücret alınmamaktadır. Ziyaretçiler bölgeyi ücretsiz olarak gezebilmektedirler. Ücretsiz olması ayrıca doğal güzelliklere sahip olması sebebi ile Göksu Şelalesi çok fazla ziyaretçi almaktadır.

Göksu Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Göksu Şelalesi Konya ilinin Hadim ilçesinde bir yer. Burası Konya‘ya 110 km uzaklıkta bulunan bir bölgedir.

Göksu şelalesine Konya Karaman yolu üzerinden gidilmektedir. Buradan Güneysınır istikametinden dümdüz gitmek gerekir. Daha sonra Bozkır ilçesine doğru düz devam edilmelidir.. Gürağaç kasabasını da geçtikten sonra soldan şelale yoluna girebilirsiniz. Habiller köyünden yaklaşık 7-8 km sonra şelaleye ulaşmış olursunuz.

Göksu Şelalesi Ziyaret Saatleri

Göksu Şelalesi 07:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçileri kabul etmektedir.

Ülkü yüksel

Merhaba Ülkü ben Süleyman Demirel üniversitesi hemşirelik mezunuyum. Halen Alanya da hemşire olarak çalışıyorum Dogma büyüme Gazipaşa , iş Alanya olunca tam bir Akdeniz liyiz Doğa , yayla ve deniz bizim vazgeçilmezlerimiz. Ben ve oğlum Melih Birlikte gezerek keşfederek ve doya doya yaşayarak tadını çıkarıyoruz. En güzel an'larımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

3 thoughts on “Gizli Cennet Göksu Şelalesi Konya

Bir Cevap Yazın