KaradenizPopülerTürkiye

Giresun’da Gezilecek Yerler – Giresun Gezi Rehberi

Giresun’da Gezilecek Yerler – Giresun Gezi Rehberi; Fındığın başkenti aynı zamanda eşimin memleketi olan güzel şehrimiz Giresun‘da gezilecek, görülecek çok güzel doğa harikası yerler var.

Biz bir günde 4 farklı ve birbirinden güzel lokasyon gezdik. Bizim gibi kısıtlı zamanı olanlar için de tavsiye olarak sabahtan akşama bir günde nereleri gezebilirsiniz detaylı kaleme almak istedim.

Hazırsanız başlıyoruz.

Giresun Deliklitaş Plajı

Eğer yaz mevsiminde gittiyseniz bu Plajı görmeden ve burada yüzmeden Giresun’dan dönmeyin.

Adını Karaburun sahilinde bulunan falezdeki delikli kayadan alan Deliklitaş Plajı, 6-7 metre genişliğinde, 70-80 metre kadar uzunlukta çakıllı bir plaj. Görele ilçesinde bulunan bu harika plajın özel bir tabelası ya da girişi yok. Görele Karaburun sahil yolundan devam ederken Karaburun Plajı tabelasından sağa dönüyorsunuz aracınızı park edip Karaburun plajını yürüyerek devam ettiğinizde tüm görkemiyle karşınızda beliriyor.

Plaja giriş ücretsiz tesis yok kamp atılabilir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olduğunu duydum ancak Ağustos başı ziyaret etmemize rağmen bizden başka kimse yoktu. Bolca fotoğraf çekip şahane sularda yüzmenin keyfini çıkardık. Bu arada denizi tek kelimeyle mükemmeldi. Şahsen benim için Ege ve Akdeniz sahillerinden açık ara öne geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Burada yüzme keyfinden sonra ikinci durağımız

Deliklitaş Plajı
Deliklitaş Plajı Giresun

Kuzalan Şelalesi

Giresun’un Dereli İlçesine 19 kilometre uzaklıkta, Kuzalan Tabiat Parkı‘nın harikalarından biri olan şelalenin yüksekliği yaklaşık 20 metredir. Karşısına seyir terası kurulmuş olan şelale; görüntüsü, sesi ve çevresiyle oluşturduğu harikulade manzarası ile mutlaka görülmeye değer. Direkt yolun kenarında olan şelalenin ulaşım problemi yok yolu gayet düzgün.

Yeşillikler içinde göreni adeta büyüleyen güzellikteki şelale, dökülürken etrafa yayılan su damlacıklarına yansıyan güneş ışıklarıyla gök kuşağı görüntüleri de sunabiliyor.

Şelalenin hemen sağından aşağı inen yola doğru inip aracınızı park edebilirsiniz. Aynı yolu yukarı doğru devam ettiğinizde bir Alabalık tesisi var. Kırmızı benekli alabalıkları gerçekten çok lezzetliydi eğer acıkırsanız mutlaka değerlendirin.

Alabalık tesisinin arka tarafında ise orman içerisinden yukarı devam eden patika yolu takip ederseniz küçük bir kaç şelale daha var.

Kuzalan Şelalesinin girişi ücretsiz.

Kuzalan Şelalesi
Kuzalan Şelalesi Giresun’da Gezilecek Yerler listesine eklemeyi unutmayın.

Giresun’da üçüncü durağımız ise yine Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde bulunan ve Giresun’da gezilecek yerler denince ilk akla gelen

Giresun Mavi Göl

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Mavi Göl‘ü, o efsane mavi rengiyle görebilmek tamamen şans işi.

Eğer gittiğiniz gün ya da bir kaç gün öncesinde yağmur yağmış ise mavi yerine ne yazık ki çamur halinde görmeniz olası. Bunu göz önüne alarak gideceğiniz tarihlerde hava durumunu kontrol etmenizde fayda var. Unutmayın ki burası Karadeniz hava durumu anlık olarak değişebiliyor. Benim ziyaret ettiğim günün sabahında bir miktar yağmur yağmıştı bu yüzden biraz daha yeşile çalan bir renkte görebildim ama bu haliyle bile oldukça güzeldi.

Giresun Dereli Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde bulunan Mavi Göl, yöre halkı tarafından sodalı göl olarak da anılıyor.

3 tane gölün birleşiminden meydana gelen Sodalı Göl, Karadeniz bölgesinde dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı göldür. Bu nedenle önemli daha da büyüktür.

Mavi Göl‘ün suyu, kireç taşları ve Karadeniz’in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi’nin etkisiyle özellikle yaz aylarında turkuaz rengini alarak eşsiz manzaralar sunuyor.

Giriş ücreti yok. Yolu gayet düzgün Giresun Dereli ilçesine geldiğinizde Kuzalan Tabiat Parkı tabelalarını takip etmeniz yeterli. Yakınında otopark da mevcut.

Giresun'da Gezilecek Yerler
Mavi Göl Giresun

Gelelim Giresun’da ki dördüncü ve son durağımıza

Göksu Travertenleri Giresun

Travertenler sadece Pamukkale’de var sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü artık Giresun’da da var.

Artık diyorum çünkü burası yaklaşık 3-4 yıllık bir çalışma ile oluşturulan yapay Travertenler.

Kuzalan Tabiat Parkına yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Pınarlar Köyü‘nde yer alan Göksu travertenleri, bir proje ile oluşturulan teras şeklinde büyüklü küçüklü göletleri, turkuaz ve beyaz renkleriyle mini Pamukkale’yi andırıyor. Travertenler, mineral değeri yüksek sodalı su ile oluşuyor.

Hali hazırda akan sodalı suyun akış yoluna özel olarak yapılan setlerin, sudaki kireç ile traverten haline gelmesi yaklaşık 3-4 yılı almış.

Aslında hala tam olarak hazır değil etrafında çalışmalar devam etmekte ancak traverten görünümü almaya başladığından beri ilgi çekmesi ve duyulması ile ziyaretçi sayısı artmış. Gelenler henüz tesis tamamlanmadığı için hiçbir uyarı ile karşılaşmadığından ayakkabılarıyla gezmeye ve zarar vermeye başlayınca, belediye tarafından girişe bir güvenlik görevlisi yerleştirilmiş ve 10 TL gibi cüzi bir giriş ücreti konulmuş ki bence çok yerinde bir karar olmuş.

Çalışmalar bittikten sonra Yaklaşık 500 hektar alana sahip Kuzalan Tabiat Parkı’nın içinde yer alan, 1800 metrelik bir alanı kaplayarak, dünyada ABD‘deki Yellowstone Ulusal Parkı‘ndan sonra orman içinde oluşmuş ikinci büyük traverten bölgesi olması hedefleniyor.

Göksu Travertenleri
Göksu Travertenleri

Güzel Giresun’da daha gezilecek görülecek çok yer var biz bir günde bu kadarını gezebildik. 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Ayrıca Karadeniz’e turu düşünenler için Rize Yaylaları Gezi Rehberi yazımıza göz atmayı unutmayın.

Giresun’da Gezilecek Yerler yazımız hakkında yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.
Yazarımızın instagram adresi için @bedobedi kullanıcı adıyla takibe alabilirsiniz.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Giresun’da Gezilecek Yerler – Giresun Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın