AkdenizÖne Çıkan YazılarTürkiye

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası) Fethiye

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası) Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Ölüdeniz’in batısında, yaklaşık Gemiler Plajına 1 km mesafededir. Fethiye de gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ada günübirlik ve Mavi Tur yolculuğuna çıkmış tur teknelerinin uğrak noktalarında biri. Günümüzde ören yeri olarak geçen ada Bizans döneminden kalma 11 kilise bulunmaktadır. Ayrıca sarnıçlar, mezar, şapel ve depolar bulunmaktadır. Bu sebeple adanın doğal güzelliklerinin yanında Din turizmi de yaygındır.

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası) Tarihi

Gemiler Adası (Aya Nikola Adası) Hakkında Bilgi verecek olursak. Birincisi Ölüdeniz havzası içinde yer alan Gemile yada Aya Nikola adası 5.yy dan itibaren dini yerleşimlerinin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Her şeyden önce Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinin ticaret ve seyahat gemilerinin uğrak yeri haline gelmiş ve bir hac merkezi olmuştur.

Adanın ismiyle ilgili bazı rivayetler vardır. Örneğin; adanın en yüksek noktasındaki Noel Baba kilisesinin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği ortaçağ dönemine ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir. Gemile adası çevresi, Hristiyanlık alemi için çok önemli bir merkez olarak görülmektedir aynı zamanda Adada dini yapıların dışında çalışan ve yaşayan insanların barınakları olan evlerde bulunmaktadır. Adanın kayalık olması nedeniyle kilise ve evlerin temelleri kaya içine oyularak yerleştirilmiştir. Ayrıca adanın tamamını gezmeniz 1 gününüzü almaktadır.

Bu arada tepedeki doğu-batı uç noktalarında iki kilise yer alıyor ve depremden yıkılmış kiliselerin duvarlarında bulunan freskler ve mozaikle kaplı tabanlar tahribe uğramış.

Gemiler Adası Fethiye
Gemiler Adası (Aya Nikola Adası) Fethiye

Gemile Adası Kamp Alanı

Gemile Adası Kamp Alanı, kamp yapmak için ideal bir yer. Küçük bir ada olması sebebiyle yürüyerek her yeri gezmek mümkün. Ayrıca eşsiz tepeleriyle seyirlik manzaraları gözler önüne sermektedir. Gemile adasında kamp yapmak için uygun alan mevcuttur. fakat biraz profesyonel kampçılara hitap eden bir yer.  Birinci derece koruma alanı olması sebebiyle tuvalet, çeşme, elektrik ve duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak sizin imkanlarınız dahilinde olacaktır. Bu sebeple Konfor arayanlar için pek ideal bir kamp alanı değildir.

Gemiler Adası Nerede

Gemiler Adası Nerede, Gemile ya da Gemiler adası Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney uçunda, Fethiye’ye 9 km mesafededir. Adaya sadece tekneyle ulaşım sağlanmaktadır.  Müze kart geçerlidir. Aksi halde 12 TL giriş ücreti alınmaktadır.

Gemiler Koyu
Gemiler Koyu Fethiye

Gemiler Adasına Yol Tarifi

Ada Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney uçunda ve Fethiye’ye 9 km mesafededir. Adaya sadece tekneyle ulaşım sağlanmaktadır.  Gemiler adasına giden tekneler Ölüdeniz mevkisinde kalkan teknelerle kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Gemile or Aya Nikola Island Fethiye (English)

It is located in Fethiye district of Muğla. It is located in the west of Oludeniz, approximately 1 km from Gemiler Beach. The island is one of the stopping points of tour boats on a daily and Blue Tour voyage. The island, which is known as a ruin today, has 11 churches, cisterns, graves, chapels and warehouses from the Byzantine period. Besides the natural beauties of the island, religious tourism is also common.

Information about Gemile or Aya Nikola Island

Gemile or Aya Nikola Island, located in the Ölüdeniz basin. Has played an important role in the formation of religious settlements since the 5th century. It became a center of pilgrimage, becoming a frequent destination for trade and cruise ships of European and Eastern Mediterranean countries.

There are some rumors about the name of the island. For example; It is known that the church at the highest point of the island is dedicated to St. Nicholas in a maritime guide from the medieval period. Gemile Island is seen as a very important center for the Christian world. It is located in houses where people working and living outside of religious buildings on the island are shelters. Since the island is rocky, the foundations of churches and houses are carved into the rock. It takes you 1 day to visit the whole island.

By the way it is only accessible by boat. The museum card is valid. Otherwise, 12 TL entrance fee is charged.

In Which Location is Gemile or Aya Nikola Island

Gemile Island is located in Fethiye district of Muğla. It is at the southern tip of Fethiye district, 9 km from Fethiye. Access to the island is provided only by boat. Boats going to Gemiler Island can be easily reached by boats departing from Ölüdeniz location.

Ayrıca Gizlikent Şelalesi Fethiye yazımızı inceleyebilirsiniz.

Melisa Gündoğdu Karakaya

Merhabalar, Ben Melisa. 1991 Adana doğumluyum. Afyon Kocatepe üniversitesi büro yönetimi eğitimimi yarıda bıraktım. Şuan Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet bölümü öğrencisiyim. Satış ve pazarlama uzmanıyım. Evliyim. Ankara'daki yaşamımızı bırakıp aşığı olduğumuz Antalya'ya taşındık. Ben gezgin, antik tarih hastası, amatör fotoğrafçı, gönülden bağlı doğa sever birisiyim. Plansız gezilerin insanıyım. Deneyimlerimi sizlere sunmak için bende bu platformdayım.

Bir Cevap Yazın