AkdenizTürkiye

Gazipaşa Doğal Havuzları ve Koru Plajı

Sevgili Seyyahlar bu yazımız da sizlere Gazipaşa Doğal Havuzları ve Koru Plajı hakkında bilgi vereceğiz.

Gazipaşa Doğal Havuzları ve Koru Plajı Hakkında Bilgi

Antalya‘nın şirin bir o kadar doğal ilçesi Gazipaşa, Toros dağlarının karstik yapısı sayesinde dünya da eşi benzeri az rastlanır doğa harikalarına ev sahipliği yapıyor. Koru Plajı ve Doğal Havuzlar Koyu Antalya‘nın Gazipaşa ilçesinde yer almaktadır. Deniz ile kıyı arasında bir set gibi duran kayalar, çok uzun bir süreç içinde dalgalar tarafından oyularak birer havuza dönüşmüş durumda. Kıyıya vuran her dalga, bu noktada doğal havuzların içini suyla dolduruyor. Aynı su daha sonra kayaların arasından yeniden denize karışıyor. Ayrıca bu plajda deniz kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahiptir. Üç doğal havuzu vardır. Bunlar iki tanesi yüzme öğrenmek isteyenler için bulunmaz nimet. Hafta içi daha sakin olan bölge hafta sonu yöre halkı için tercih edilip bu nedenle kalabalık olabiliyor. Özellikle çocuklu aileler çocukları bu havuzlarda oynadığı için fazlaca rağbet görüyor.

Halk arasında kayalıklara “Yalı Taşı” da deniliyor. Koru Plajı, Caretta Carettaların Akdeniz’de yumurtalarını bıraktığı 17 merkezden biri olarak ön plana çıkıyor.

Gazipaşa Doğal Havuzları

Gazipaşa Doğal Havuzları Neler Yapılır?

  • Doğal Havuzlar yüzmek için tercih edildiği gibi plaj ve piknik yapmak için de kullanılmaktadır.
  • Çocuklu aileler için denize girme alanı uygundur.
  • Tüplü dalış için uygun alan olma özelliğine sahiptir.
  • Fotoğraf çektirmeyi sevenler için çok uygun bir yerdir.
  • Doğal havuzların hemen yanında küçük işletmeler mevcut. Burada çayınızı içerken gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.
    Doğal havuzlar sıcak yaz günlerinde farklı bir ortamda denize girmek, doğal jakuzi etkisi yaşatmak isteyenler için en doğru adres.

Not: Denizi çok seviyorum ama dalga sevmiyorum diyorsanız burası tam size göre.

Gazipaşa Doğal Havuzları ve Koru Plajı Kamp

Gazipaşa da kamp yapılan bir kaç işletme mevcuttur. İsteyenler Koru plajına yürüme mesafesinde ki kamp alanlarını tercih ederek konaklayabilir. Ayrıca bungalov evler de konaklamakta mümkündür.

Gazipaşa Doğal Havuzları – Koru Plajı Nerede?

Gazipaşa Doğal Havuzları – Koru Plajı ilçe merkezine yakın olduğu için ulaşımı da oldukça kolaydır. Otobüs ve minibüsle ulaşım mümkündür. Ayrıca ilçe merkezine 5.5 km uzaklıkta olup, Alanya – Gazipaşa Havalanına 8.5 km mesafededir.

Gazipaşa (Antalya- Mersin karayolu üzeri) heykelini göbekten yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Uğur Mumcu caddesinden sahile doğru inerken (Selinus tabelasından) sapıp dümdüz ilerleyiniz. Yolun sonunda sağa sahile döndüğünüzde Doğal Havuza ulaşacaksınız. Google maps haritası.

Ayrıca yazarın diğer yazısı Gizli Cennet Göksu Şelalesi yazısı için tıklayınız.

Ülkü yüksel

Merhaba Ülkü ben Süleyman Demirel üniversitesi hemşirelik mezunuyum. Halen Alanya da hemşire olarak çalışıyorum Dogma büyüme Gazipaşa , iş Alanya olunca tam bir Akdeniz liyiz Doğa , yayla ve deniz bizim vazgeçilmezlerimiz. Ben ve oğlum Melih Birlikte gezerek keşfederek ve doya doya yaşayarak tadını çıkarıyoruz. En güzel an'larımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

2 thoughts on “Gazipaşa Doğal Havuzları ve Koru Plajı

Bir Cevap Yazın