AkdenizTürkiye

Finike Mağaralı Koy

Finike Mağaralı Koy Antalya Finike – Demre karayolu üzerinde bulunan saklı kalmış el değmemiş bakir bir cennet. Öyle ki burayı yerliler dışında pek bilen yok son zamanlara kadar. Kendiliğinden oluşan küçük bir mağarası ve mağara içerinde çakıl ve kumdan oluşan ufak, egzotik bir plajı var. Mağaradan dolayı buraya yerliler Mağaralı Koy ismini vermiştir. Mağaraya ulaşmak için kara bağlantısı yoktur. 100 metre kadar yüzmeniz ve ya ufak bir tekne yardımıyla ulaşmanız gerekmektedir. Mağaraya ulaştığınızda turkuaz rengi denizi, bembeyaz taşlarıyla sizi büyüleyici bir atmosfer bekliyor olacak. Yüzmesi çok keyifli bir yer.

Mağaralı Koy’a tekne ve kıyıdan yüzerek ulaşmanız mümkün. Son zamanlarda tekneler burayı keşfettiği için bazen tekneler yanaşabiliyor. Sessiz sakin zamanda gitmenizi öneririm. Etrafta herhangi bir işletme bulunmadığından tamamen ücretsizdir. Kamp atmak için uygun bir yer. Çadırınızı kurup kamp atacaklar en büyük sıkıntısı gölgelik yer bulma sorunudur. Etrafta çeşme, wc, yiyecek satan hiç bir işletme yoktur. Havlunuzu, şemsiyenizi alıp yüzebilirsiniz.

Saklı Cennet Finike Mağaralı Koy – Antalya

Finike Mağaralı Koy Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağaralı Koy; Antalya ili Finike- Demre karayolu üzerinde Finike sınırları içerisinde bulunan bir koydur. Aracınızı yukarıda yol üstünde bırakıp koya inebilirsiniz.

Antalya Finike ilçesine bağlı Mağaralı Koy’a gitmek için navigasyona “Finike Mağaralı Koy” yazarsanız navigasyonda çıkmaz. Finike “Mağralı Koy” yazmanız gerekmektedir. Birileri zamanında mağralı yazmış ve navigasyonda öyle kayıtlı kalmış. Antalya merkeze yaklaşık 125 km mesafede olup ortalama 2 saat yol sürmektedir.

Mağaralı Koy Antalya
Mağaralı Koy’da sabah böyle güzel manzaraya uyanabilirsiniz.

Finike Mağaralı Koy Yol Tarifi

Şahsi Araçla ile Gelecekler;
Antalya yönünden geldiğinizde Finike ilçe merkezini geçince virajlı sahil yolunda ilerleyeceksiniz. Bu virajlı yolun en keskin virajlı olanında Mağaralı Koyu görebilirsiniz. Aracınızı müsait bir yere bırakıp aşağıda bulunan koya inebilirsiniz. Değerli eşyalarınızı arabada bırakmayın levhası görebilirsiniz. Zamanında demek ki bu tarz olumsuzluklar olmuş. Dikkat etmekte fayda var.

Toplu Ulaşım ile Gelecekler;
Kaş ilçesine giden minibüslere binip Finike ilçe merkezini geçtikten sonra keskin virajda ineceksiniz. Minibüs şoförüne söyleyin o sizi Mağaralı Koyda indirecektir.

Finike Mağaralı Koy yol tarifi için aşağıya harita bırakıyorum.

Mağaralı Koy Kamp

Burası tamamen bakir bir yer olduğu için hiç bir işletmede yoktur. Kamp atmak isteyenler ücretsiz şekilde kamp yapabilirler. Mis gibi doğaya karşı çadırınızı kurup keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz. Kamp inceleme notlarımızı sıralayacak olursak;

  • Kamp yapmak ücretsizdir.
  • Kamp atacağınız yerde gölgelik olmadığı için şemsiye almanızda fayda var.
  • Çeşme yok. Suyunuzu İlçe merkezlerden ya da gelmeden yanınıza almanız gerekmektedir.
  • Restoran, büfe hiç bir işletme yok. Yiyecekleri gelmeden temin etmelisiniz.
  • Tuvalet, duş yok.
  • Telefon çekmemektedir.

Finike Mağaralı Koya gidecekseniz erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Erken gittiğinizde rahat şekilde bol bol şahane fotoğraflar çekebilirsiniz. Ve koyda yalnız olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Antalya Serik ilçesinde bulunan Etler Şelalesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

3 thoughts on “Finike Mağaralı Koy

Bir Cevap Yazın