AkdenizTürkiye

Antalya Etler Şelalesi

Saklı Cennet Antalya Etler Şelalesi, Şelale’ye bazı kaynaklarda Uçansu olarak rastlamak mümkün. Bölgede sular sarp kayalıklardan uçuruma doğru döküldüğü için Su uçtu, Uçansu isimleriyle anılmaktadır. Fakat doğa seveler Etler köyünde bulunduğu için bu şelaleye Etler Şelalesi diyorlar, köylüler ise Uçansu diyor. Antalya’nın keşfedilmemiş cennetten bir köşe. Şelalenin serin sularında yüzebilir, manzaraya doyabilirsiniz. Şelaleyi debisi yüksek olarak görmek isterseniz Haziran Temmuz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Yazın ortasında su debisi azalmış oluyor.

Etler Şelalesine Nasıl Gidilir?

Antalya Etler şelalesi Serik ilçesi Gebiz Beldesi Etler Köyü’nde yer almaktadır. Antalya merkeze ortlama 60 Km, Serik ilçesine ise 27 km uzaklıktadır. Serik ilçesinden Gökçepınar üzerinden Etler köyüne ulaşabilirsiniz. Orman yolundan ulaşılan şelaleye 500 m kadar yürümeniz gerekmektedir. Doğa içinde bu yürüyüşün sonunda göreceli olarak zorlu bir iniş süreci beklemektedir. Zorlu bir yürüş sizleri bekleyeceği için iyi bir yürüyüş ayakkabısı giymek iyi olacaktır. Spor ayakkabıyla zorluk yaşarsınız. Bu zorlu yürüyüşten sonra erişeceğiniz güzellik ise kesinlikle sizi sizden alacaktır.

Etler şelalesinde Neler Yapılır?

  • Kamp yapılacak kamping alanları yoktur. Fakat bakir bir doğa olduğu için çadırınızı kursanız kimse karışmayacaktır. Etrafta in cin top oynuyor desek yeri.
  • Buz gibi şelalede yüzebilirsiniz.
  • Harika doğa fotoğrafları çekmenize olanak sağlayan bir çok yer vardır.
  • Trekking rotanızı oluşturup muhteşem doğada yürüş yapabilirsiniz. Rotanıza Akbaş göleti, zeytintaş mağarası ekleyerek farklı ve doğa ile iç içe bir parkur oluşturabilirsiniz.
  • Sizlerde bu gizli kalmış cenneti keşfetmek için yola çıkın. Etler Şelalesi sizleri bekliyor.
  • Giderken lütfen doğaya çöplerinizi bırakmayınız.

Kral Havuzu – Kings Pool

Buraya gitmişken Kral Havuzu – Kings Pool gitmeyi unutmayın. Kral Havuzu; çam ağaçlarının arasında 70 metreden dökülen Yukarı Uçansu ile 51 metre yükseklikten dökülen Aşağı Uçansu şelaleleri ile şelalelerin üstündeki derinliği 1,5 ila 4 metre arasında değişen doğal havuz Antalya Serik tarafındadır.  Kayalıklar arasında muhteşem bir doğal havuz. Tırmanmayı göze alıyorsanız burayı keşfetmeden dönmeyiniz. Yaklaşık 1.5 kilometre dar ve zorlu bir patikayı geçmek gerekir.

Antalya Kral Havuzu – Kings Pool

Yeşili sevelim doğayı koruyalım.
Sorularınız ve görüşlerinizi aşağıda ki yorum kısmında bırakmayı unutmayınız.

Ayrıca Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp
Erikli Yaylası ve Çifte Şelale Kamp

İzmir Balaban Göleti Kamp Yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

2 thoughts on “Antalya Etler Şelalesi

Bir Cevap Yazın