KampMarmara

Esenceli Köyü Kamp Alanı – İstanbul Kamp Alanları

Esenceli Köyü, Şile ilçe sınırları içinde yer alan doğal güzelliğini koruyabilen ve sakin bir kamp alanı. Esenceli Köyü Ömerli barajı, Hacıllı Köyü arasında gizliliğini korumuş ve çok kişi tarafından bilinmeyen bir yer. Özellikle hafta sonu Hacıllı Köyü ve Ömerli Barajı kalabalıklaşırken Esenceli Köyü daha az bilindiği için daha sessiz ve sakindir. Alternatif rota arayanlar için kesinlikle Esenceli Köyü biçilmiş kaftan. Burada balık tutabilir, çadırınızı kurup göl etrafında kamp yapabilirsiniz. Esenceli Köyü Kamp Alanı – İstanbul Kamp Alanları içinde en sessiz ve huzurlu rotalardan biridir. Bu yazımızda Esenceli Köyü Kamp Alanı, Esenceli Köyüne Nasıl Gidilir? Esenceli Köyünde Neler yapılır? konularını ele alacağız.

Esenceli Köyü Kamp Alanı – Ömerli Barajı

Esenceli Köyü İstanbul Şile‘de bulunan yaklaşık 25 haneli bir köydür. Bu nedenle oldukça küçük olan bu köyde huzuru, sakinliği ve doğanın güzelliğini bir arada barındıran bir kamp alanı. Başlıktan anlaşılacağı üzere Esenceli Köyü Ömerli Barajı kıyısında yer almakta. Hem göl etrafında olsun, hem doğa ile iç içe bir yer olsun hem de sessiz sakin olsun diyenler için harika bir yer. Burada kamp atmak için herhangi bir tesis ve işletme yok. Çadırınızı uygun bulduğunuz herhangi bir yere kurabilirsiniz. Ek olarak ilk kez kamp yapacaklar için orta derece kamp alanıdır. Kamp alanı hakkında kısa bilgiler ise şöyle;

esenceli köyü kamp
Esenceli Köyü Kamp
 • Kamp atmak ücretsizdir.
 • Tesis ve herhangi bir işetme bulunmamaktadır.
 • Elektrik yok.
 • Wc, Duş imkanı yok.
 • Tesis olmadığı için ayrıca markette bulunmamaktadır. Tedarikli gelmekte fayda var.
 • Kamp ateşinizi yakabilirsiniz.
 • Etrafta odun bulacağınız alanlar bulunmaktadır. Odun sıkıntısı yoktur.
 • Aracınızla kamp alanına kadar ulaşabiliyorsunuz.
 • Telefon bazı noktalar dışında çekmemektedir.
 • Temiz su kaynağı sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
 • Gölde kurbağa seslerinden rahatsız olmanız muhtemel. Buna hazırlıklı olun.
 • Akşamları kamp alanını çakal ve domuz tarzı hayvanlar ziyaret edebilir. Gerekli önlemleri almakta fayda var.
 • Geceleri soğuk oluyor.
 • İstanbula oldukça yakın bir konumda.

Esenceli Köyünde Neler Yapılır?

Esenceli Köyünde yapılacaklar kısıtlı olsa da kamp severler için ideal bir nokta. Ömerli Barajında balıkçılık, doğa yürüyüşleri ve kamp için elverişlidir. Bazı kişiler baraj gölünde yüzmektedir. Fakat tehlikelidir. Tavsiye etmiyorum.

Esenceli Köyü Kamp

Esenceli Köyünde yapılacak en güzel aktivite sanırım kamp yapmaktadır. Sessiz doğası ve güzelliğiyle, İstanbula yakın konumu sayesinde oldukça güzel bir yer. Üstelik ücretsiz. İstanbul’da ücretsiz kamp arayanlar için ideal.

esenceli köyü kamp alanı
Kamp Ateşimiz

Esenceli Köyü Balık Tutmak

Hem kamp yapmak hem balık tutmak için güzel bir yer. Ömerli barajında bol miktarda balık var. Balıklarınızı yakalayıp ızgaranızı yakıp keyif sürebilirsiniz.

Esenceli Köyü Doğa Yürüşüyüşü

Sakin bir doğa yürüyüşü için harika bir rota. Sonbaharda doğada ki renk cümbüşü içinde köy ve etrafında doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yürüyüş esnasında karşınıza yabani hayvan çıkma olasılığı var. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.

Esenceli Köyü Yüzme

Köy ömerli barajı etrafında yer aldığı için kimi zaman insanlar serinlemek için baraj gölüne girebilmektedir. Fakat kesinlikle tavsiye etmiyorum. Baraj gölü altında balçık var ve oldukça tehlikelidir. Can güvenliğiniz için girilmemesini tavsiye ederim.

Esenceli Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul Şile ilçesine bağlı bir köy olan Esenceli bağlı olduğu ilçeye yaklaşık 45 km uzaklıktadır. İstanbul Anadolu yakasında buraya gitmek için ortalama 45 km, avrupa yakasından ise yaklaşık 80 km mesafe gitmek gerekiyor.

Esenceli köyüne ulaşmak için Şile otobanına çıkmanız gerekmektedir. Şile otobanı üzerinde Avcıkoru Tabiat Parkını geçtikten hemen sonra Kömürlük yolunu takip ediniz. Kömürlüğü geçtikten sonra Kervansaray Mahallesi gelecektir. Kervansaray Mahallesi muhtarlığını biraz geçtikten sonra sağ tarafta Esenceli köyüne doğru giden bir yol göreceksiniz.

Esenceli Köyüne otobüsle ulaşım maalesef yok. Özel aracınızla son 1 km ye kadar yollar oldukça düzgün fakat son 1 km si toprak ve kötü bir yol maalesef. Her ihtimale karşı google maps haritasını yerleştiriyorum. Konumu takip ederek ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak bu lokasyonda kamp yapmak oldukça keyifli.

Ayrıca İstanbul’da bulunan diğer kamp alanları linkini bırakıyorum.
Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp Alanı
Danamandıra Tabiat Parkı Kamp Alanı
Çilingoz Tabiat Parkı Kamp
Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Esenceli Köyü Kamp Alanı – İstanbul Kamp Alanları

Bir Cevap Yazın