AkdenizKampÖne Çıkan Yazılar

Eğrigöl Yaylası – Antalya’nın Alpleri

Eğrigöl Yaylası – Antalya’nın Alp‘leri; Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesinde ,Toroslar’ın Geyik Dağları eteklerinde bir rota. Taşeli Platosu’nda yaklaşık 2.350 m rakımdaki Eğrigöl, Haziran ve Temmuz aylarında doğa ve fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez destinasyonu konumunda. Halk arasında başka bir deyişle Söbüçimen Yaylası olarak ta isimlendirilmekte. El değmemiş doğası, barındırdığı endemik bitki türleri, rengarenk çiğdemler, zikzak çizerek göle akan çaylar adeta görsel bir şölen oluşturmaktadır. Göle karşı dağlarda oluşan damarlı kar manzarasının göle yansıması ise insanı büyülüyor. Karlı manzarayı ve yansımayı görmek isteyenler erken saatlerde orada olmaları lazım çünkü sabah 10 gibi yansıma yavaştan kayboluyor. Kamp ve piknik yapmaya gelen doğa severlerin uğradığı şahane bir yer.

Eğrigöl Yaylası kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Kışın kar kütleleri hakim olduğu yaylada bu sebeple Antalya’nın Alp‘leri olarak nitelendirilmektedir. Kış aylarında ulaşım zorluğuna rağmen, kışın gezilecek destinasyonlardan biridir. Aynı şekilde Toros Dağları‘nın zengin biyoçeşitliliği ve el değmemiş doğasıyla fotoğraf tutkunları içinde görsel bir sunum oluşturuyor.

Eğrigöl Yaylası Antalya
Eğrigöl kışın seyrine doyum olmayan manzaralar…

Eğrigöl Yaylasında Neler Yapılır?

 • Kamp için oldukça müsait, göl etrafında çadır kurabilirsiniz.
 • Piknik için uygun bir alan,
 • Doğa fotoğrafçılığı için oldukça renkli kareler sunmakta.
 • Dağ bisikletçileri için uygun bir parkur.
 • Olta balıkçılığı yapabilirsiniz.
 • Kanonuz varsa gölde kano keyfi yapabilirsiniz.
 • Dağcılık ve tırmanış aktiviteleri için uygundur.
 • Barındırdığı endemik bitki ve biyoçeşitlilik sayesinde doğa gözlemciliği faliyetleri yürütmek mümkün

Lütfen doğada ayak iziniz dışında bir şey bırakmayınız. Bu doğal güzelliğe sahip çıkalım.

Eğrigöl Yaylasına Ne zaman Gidilir?

Her mevsim ayrı güzel olan yaylaya fotoğraflarda ki manzarayı görmek isteyenler mayıs ayında gitmeleri gerekmektedir. Kış aylarında karlı yollar ve sert iklimi sebebiyle profesyonel kamp malzemeleriyle gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca Haziran ve Temmuz aylarında ise daha yeşil ve rengarenk bir doğa için tercih edilmelidir.

Eğrigöl Yaylası Kamp alanı
Kamp Alanı seyirlik manzaralar sunuyor.

Eğrigöl Yaylası Kamp Alanı

Eğrigöl Yaylası Kamp doğa severler için harika bir kamp alanıdır. Kalabalıktan uzaklaşıp, doğada huzur arayanların adresidir. Bu kadar güzel bir yerin dezavantajları da yok değil. Aşağıda kamp alanı hakkında bilgi vereceğiz.

 • Öncelikle kamp alanında bir tesis bulunmadığını belirtelim. O yüzden tüm hazırlıklarınızı Gündoğmuş’ta tamamlayıp gelmeniz gerekiyor.
 • Göl etrafında ücretsiz çadırınızı kurup manzaranın keyfini sürebilirsiniz.
 • Kamp alanında çeşme bulunmaktadır. Su sorunu yoktur.
 • Telefonlar çekmemektedir.
 • Yaz aylarında bile bölge akşamları oldukça soğuk olabilmekte o sebeple hazırlıklı gelmekte fayda var. Gündüzleri ise güneşin yakıcı etkisine maruz kalmamak için güneş kremi bulundurulması gerekir.
 • 2 bin 300 metre yükselikte bulunan Eğrigöl Yaylasında gölgelik ağaç bulunmamaktadır.
 • Odunlarınızı kendiniz getirmeniz gerekmektedir. Lütfen doğayı korumak adına önceden ateş yakılan yerlerde ateşinizi yakmaya özen gösterin.
 • Gölde olta balıkçılığı yapabilirsiniz.
 • Şemsiye yada tente gibi aparatınız varsa yanınıza alabilirsiniz, çok işe yarayacaktır.
 • Ayrıca Gölün etrafında, koyun ve yaban keçileriyle birlikte boz ayılarla karşılaşma ihtimaliniz düşükte olsa var.

Kamp ya da piknik için gidecek arkadaşlar yanlarında çöp poşetlerini götürüp dönüşte yanlarına alıp çöpe atmaları rica olur. Bu doğa güzelliğine sahip çıkalım.

Eğrigöl Yaylası Söbüçimen yaylası

Antalya Eğrigöl Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Eğrigöl Yaylası Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesinin sınırları içinde yer almaktadır. Konya iliyle sınır olmakla birlikte yakın bir mesafededir.

Eğrigöl Yaylası yol tarifi ve nasıl gidilir sorusuna cevap verecek olursak; Antalya – Alanya yolunda Manavgat ilçesini geçtikten sonra Kızılağaç mevkinde büyük bir kavşak var ondan sonra bu kavşaktan Gündoğmuş istikametine devam etmeniz gerekir. Kavşak ve Gündoğmuş arası yaklaşık 54 km’dir. Gündoğmuş ilçesine varınca navigasyona Eğrigöl yazınca rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gündoğmuş ile Eğrigöl Yaylası yolu asfalt olmakla birlikte oldukça virajlıdır ve 45 km mesafededir.

Eğrigöl YaylasıGündoğmuş yaklaşık 45 km,
Anta
lya – Eğrigöl Yaylası 180 km‘dir.
Alanya
Eğrigöl Yaylası arası 120 km uzaklıkta,
Konya
Eğrigöl Yaylası arası 175 km uzaklıktadır.

Not: Gündoğmuş’tan sonra yolda telefon şebekesi çekmiyor. Ona göre hazırlıklı olun. Muhakkak yol tarifi ve GPS kullanımı konusunda kullanacağınız offline harita uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Antalya’da bulunan Etler Şelalesi yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Ayrıca Yukarıda gördüğünüz görseller Tezcan Uysal aittir. Fotoğraf sahibinin instagram adresi için tıklayınız.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın