AkdenizTürkiye

Dim Çayı Milli Parkı ve Dim Mağarası

Dim Çayı, Antalya‘nın Alanya ilçesi sınırları içinde bulunan, Toros Dağlarından kaynağını alan 60 km boyunca uzanıp Akdeniz‘e dökülen su kaynaklarından biri. Sahip olduğu soğuk suyu nedeniyle özellikle yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin uğradığı bir nokta. Çevresinde çok sayıda piknik alanı, Dim Çayı içerisine atılan masa sandalyelerden oluşan kır gazinoları bulunmakta.
Üst taraflarında rafting parkuru olan, harika bir doğal güzelliğe sahip Dim Mağarası, zengin yaban hayatı ile Tarım ve Orman Bakanlığının tarafından Milli Park statüsünde koruma altına aldığı bir yer. Bu yazımız da Dim Çayı Milli Parkı ve Dim Mağarası bilgiler vereceğiz.

Dim Çayı tabiat parkı

Dim Çayı Milli Parkı ve Barajı

Dim Çayı Alanya’ya 20 km uzaklıktadır. Toroslardan doğan bu yemyeşil çay 60 km’lik bir yol izliyor. Kesinlikle Akdeniz’in en huzur verici yerleri arasındadır. Giriş ücreti yoktur. Dim Çayı‘nın baraj üstünde kalan kısmında zorluk derecesi düşük rafting yapılmaktadır. Hem sessiz bir ortamda sadece doğanın sesini dinleyip hem de yeni heyecanlar yaşayacağınız Dim Çayı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Bölgede çok sayıda piknik alanı var. Yani restorant tarzında ama piknik alanı diye geçiyor. İsterseniz buz gibi suyun içine yerleştirilmiş masalara oturabilirsiniz. Ama bacaklar bir süre sonra hissizleşiyor.

 Menüde seçenek çok, kahvaltıları meşhur fakat ücretler biraz pahalı. Bizim gibi fotoğraf tutkunları için bazı piknik işletmelerinde su içinde süslenmiş dekore edilmiş salıncaklar mevcut. Kafa detoksu için baya ideal bir bölge. Ha bir de üşenmeyin çay boyunca Piknik alanı restorantlarına ulaştıktan sonra yol boyunca devam edin yaklaşık 7 km sonra Dim Barajına ulaşacaksınız. Buraya kadar gelmişken görmeden dönmeyin.

Manzarası çok güzel.

Dim Çayı piknik Alanı

Dim Mağarası Hakkında Bilgi

Dim Mağarası Alanya merkeze yaklaşık 13 km mesafede Cebeli Reis Dağının yamacında yer alıyor. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır. Bir milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Toplam uzunluğu 410 metredir. 50 metre ve 150 metre olmak üzere 2 ayrı parkur var. İçeride muhteşem sarkıt, dikit ve travertenler ziyaretçilere görsel şölen sunmakta. Kesinlikle büyülene büyülene gezeceksiniz. En etkileyici mağaralardan biri desek hiç abartmış olmayız.

Mağara içi hafif loş ışıklandırılmış. Enlemesine uzun bir mağara ve yol boyu yürüme platformu var. Ara ara dinlenmek için oturaklar mevcut.

Mağaranın sonunda ufak bir gölet bulunmakta. Dim Çayı ziyareti ile mutlaka birleştirilmeli, arası 15km. Ancak yolun çok kötü olduğunu belirtelim. Dağa çıkarken sol taraf alabildiğine uçurum, yol dar ve virajlı fakat yol boyu manzara görülmeye değer. Uçurum korkusu olan ben bile gidebildiysem gidersiniz çok ta dert etmeyin.

Kesinlikle dışarda terastan izleyeceğiniz Dim Çayı vadisi manzarası, içeride göreceğiniz görsel şölen buna değiyor. Mağaranın içi serin. Tedbir açısından yanınıza ince bir ceket alabilirsiniz. Ufak bir cafe var. Manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yol boyunca da yöresel ürünler saten amcalar, teyzeler var.

Dim Mağarası hakkında detaylı fotoğrafları @gezgin_gezenim hesabından bakabilirsiniz.

Kıyas yapacak olursak Damlataş Mağarası‘nın 2-3 kat  büyüğünü düşünün. Gerçekten Alanya taraflarında iseniz burayı görmeden dönmeniz büyük kayıp olur.

Dim Mağarası Giriş Ücreti

Dim Mağarası Giriş Ücreti 2023 yılı güncel fiyatları aşağıdadır. Mağaraya ulaştığınızda aracınızı otoparka koyuyorsunuz. Otopark ücreti 5 TL‘dir. Biraz daha yol  alıp girişte ise

Tam Bilet 60 TL

Öğrenci 20 TL

Engelli 10 TL

Öğretmen 30 TL

Ne yazık ki müze kart geçmiyor.

Dim Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Dim Mağarası Antalya ili Alanya ilçesinde yer almakta. Alanya ilçesi Kestel Beldesi üzerinden tabelaları takip ederek bireysel aracınızla mağaraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Alanya şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile de gidebilirsiniz.

Alanya-Dim Mağarası arası 14 km
Antalya-Dim Mağarası
arası 145 km

Dim Mağarası Ziyaret Saatleri

Dim Mağarası Ziyaret Saatleri aşağıda ki gibidir.

Yaz Dönemi: 09:00-18:30
Kış Dönemi: 09:00-16:30

Ayrıca Alanya’da bulunan Sapadare Kanyonu‘nu gezmek için yazı linki bırakıyorum.

gezgin_gezegenim

İngilizce ögretmeniyim. Mesleğimi çok seviyorum. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak beni çok iyi hissettiriyor. Deneyimlediğim her yeni yerde yeni bir ben oluyorum. Yaşayarak, görerek öğrenmenin gücüne inanıyorum. Gezdiğim yerleri, gördüğüm kültürleri, keşfettiğim yolları paylaşmak beni mutlu ediyor. Bu aşkı öğrencilerime de aşılamaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın