EgeTürkiye

Deveboynu Feneri

Bu yazıda sizlere Deveboynu Feneri nerede? Nasıl gidilir? Hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Eğer yolunuz’ya düşerse burayı görmeden geçmeyiniz derim. Gün batımı harika kareler yakalamanızı sağlayacaktır.

Deveboynu Feneri Nerede?

Datça yarımadasının şüphesiz ki en özel ve en güzel yeri deveboynu feneri. Datça merkezden yaklaşık yarım saat mesafede olan bu muazzam yer Datça yarımadasının en uç noktasında. Sizleri önce Knidos Antik Kenti karşılıyor buraya tam 7.5 TL öğrenci 5 TL ücret ödeyerek girebilirsiniz. Ardından 20 dakika kadar patika bir yol takip ederek ulaşabilirsiniz Patika yolda fenere çıkan siyah bir boru var bu boruyu takip etmezseniz yolu bulamıyorsunuz.

DeveboynuFeneri Hakkında Bilgi

Datça mevkinde bulunan yer 1931 yılında inşa edilmiştir. Akdeniz’in en uç noktasında bulunmaktadır. Bulunduğu yerin coğrafi şekli deveyi andırdığı için Deveboynu Feneri ismi verilmiştir. Deniz seviyesinden 104 metre yükselikte bulunur. Kulenin boyu ise 9 metredir. Buraya ulaşım çok sık olmadığı için ve Palamutbükü‘nden sonra market bulunmadığı için gitmeden gün batımı için yanınıza yiyecek içecek almalısınız . Antik kentin içinde kaldığı için kamp atmak yasak. Antik kentin içerisinde bir adet restaurant var fiyatlar biraz pahalı. Deveboynu fenerinde gün batımı sonsuzluğu andırıyor. Fotoğraftaki kapı aslında yeni bir yapı ve özünde bir kapı değil lakin antik bir hava katıyor. Adeta Afrodit‘in yüzdüğü bu sulara bu kapıdan geçerek portallar arası bir geçiş yapacakmış havası katıyor.

Karşısında hemen Yunan adaları olduğu için telefon Yunan hattına geçiyor. O yüzden gitmeden mobil veriyi kapatmanızı müziğinizi ayarlamanızı tavsiye ediyorum.

deveboynu feneri
Kulenin yükseliği 9 Metredir.

Yazar : Yusuf Çakır

İnstegram: @lostgezgin

https://www.instagram.com/lostgezgin/?hl=tr

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın