KampMarmara

Danamandıra Tabiat Parkı Piknik ve Kamp Alanı

Danamandıra İstanbul ili Silivri ilçesi Danamandıra köyünde bulunan meşe ormanları ve sazlıklarla kaplı bir piknik ve mesire alanıdır. Özellikle hafta sonları İstanbul’luların nefes aldığı bir tabiat parkıdır. Henüz fazla bilinmeyen bu doğa harikası geleceğin Abant Gölü olarak nitelendirilmektedir. Gelmeden önce Danamandıra Tabiat Parkı Piknik Alanı, giriş ücreti, nasıl gidilir? gibi soruları detaylı derledik.

Danamandıra Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Damandıra; göleti, nilüfer çiçekleri, sazlıklar ve göçmen kuşlarıyla son zamanlarda bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmıştır. Gölet üzerinde ahşaptan bir iskele bulunmaktadır. Esenyurt Belediyesi tarafından kiralanan ve işletilen Danamandıra Gölü doğanın eşsiz güzelliklerini sizlere sunan, piknik, doğa yürüyüşü yapmanıza olanak sağlayan İstanbul’un güzelliklerinden biridir.

Tabiat Paklar genel müdürlüğü tarafından 2015 yılında tabiat parkı ilan edildi. yaklaşık 381 hektarlık alan üzerine kurulu. Doğal sit alanıdır. Göçmen kuşların uğrak noktalarından biri. Planlaması tabiat parklar genel müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Danamandıra Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Danamandıra Gölü, günü birlik piknik – mangal yakmak için ilk sırada yer alıyor. Ateş yakabileceğiniz alanlar olduğu için piknik alanı olarak tercih ediliyor. Piknik alanında bol miktarda çeşme bulunmakta, tuvalet (wc), masalar yer almaktadır. Sizler piknik yaparak doğanın keyfini sürerken çocuklarınız çimlerde koşuşturup oyun alanında keyifli zamanlar geçirebilmektedir. Gölet üzerinde bulunan ahşap platformda güzel fotoğraflar çekebilir, gölet etrafında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Gölete balık tutmak yasaktır. Ayrıca Sibirya – Rusya’dan göç eden göçmen kuşların güzergahında bulunduğu için kuş gözlemciliği için uygun.

Danamandıra tabiat parkı sazlık

Danamandıra Tabiat Parkı Kamp

Tabiat parkında kamp yapmak maalesef yasaklandı. Eskiden kamp yapılıyordu fakat sonradan yasaklandı.

Danamandıra Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Danamandıra Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 yılına ait güncel fiyatlardır.

 • Şahıs 21₺
 • İndirimli 11₺
 • Bisiklet ile giriş ücreti: 21₺
 • ATV ve Motorsiklet ile giriş ücreti: 45₺
 • Kamyonet, otomobil ve pickup ile giriş ücreti: 65₺
 • Minibüs ile giriş ücreti: 190₺
 • Midibüs ile giriş ücreti: 315₺
 • Otobüs ile giriş ücreti: 630₺

Not: Fiyatlar 2023 yılı güncel fiyatlarıdır.

Danamandıra Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tabiat Parkı İstanbul ili Silivri ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Silivri İlçesinden Gelecekler; Silivri – Alipaşa yolunda hareket ettiğinizde sırasıyla Fenerli – Sinekli – Danamandıra güzergahı yolunu takip ettiğinizde yönlendirici tabelalar ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çatalca’dan Gelecekler; Eski İstanbul Kırklareli yolunda gittiğinizde Gümüşpınar mevkini geçince Danamandıra dönüş tabelasını göreceksiniz. Danamandıra dönüş tabelasından dönünce yönlendirici tabelaları takip etmeniz sizi tabiat parkına ulaştıracaktır.

DanamandıraSilivri arası ortalama 45 km, İstanbul’a 70 km, Çatalca ilçesine 35 km, Tekirdağ‘a 100 km uzaklıktadır.

Henüz keşfedilmemiş bu doğal güzellik hakkında soru ve önerilerinizi yorum kısmına bırakmayı unutmayınız. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

5 thoughts on “Danamandıra Tabiat Parkı Piknik ve Kamp Alanı

 • Geri bildirim: Esenceli Köyü Kamp Alanı - İstanbul Kamp Alanları » Yol Günlüğü

 • Geri bildirim: İstanbul Kamp Alanları / İstanbul En İyi Kamp Alanları » Yol Günlüğü

 • Karlijn

  Danamadira tabiat parkı diye birsey kalmadı. Sakin gitmeyin. Büyük hayal kırıklığı. Esenyurt belediyesi bu park düğün yer olarak kiralıyor. İğrenç müzikten kaçacak yer yoktur. Kro dolu.
  Kamp yasak, balık tutmak yasak.. güncel fiyatları degil . Türk milletimiz her yer batırıyor maalesef.

  Yanıtla
  • Danamandıra tabiat parkı fiyat listemiz 2021 yılı fiyat listesidir. 2022 yılı açıklanır açıklanmaz yayınlanacaktır. Kamp yapmak maalesef yasaklandı. Balık tutmakta yasaklanmış.. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sayenizde yazımızı güncelledik.

   Yanıtla
 • Ersin

  65 tl verdigim binek araba giris ucretine ragmen icerdeki tuvaletlerdende kullanim ucreti aliyorlar.yer orman mudurlugune ait esenyurt belediyesinin kiralamasi ile isletilen tuvalatlerde koyluler tarafindan kiralandigi iddaa edilip birde tuvalet ucreti odeniyor.belediye kendi otobusleriyle taşıdı yandaslarini piknik alanina doldurmus ve her noktasinda yandas koy derneklerinin davul zurna gurultusunun oldugu nezih bir yerin içine edildigi km lerce yol katedip gittigim ve 65 tl giris ucreti verdigim deymeyecek bir yer.emin olun esenyurt belediyesi kendi yandaslarini bes kurus almadan bu bolgeye getiriyordur.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın