Danamandıra Tabiat Parkı Piknik ve Kamp Alanı

Danamandıra Tabiat Parkı İstanbul ili Silivri ilçesi Danamandıra köyünde bulunan meşe ormanları ve sazlıklarla kaplı bir piknik ve kamp alanıdır. Özellikle hafta sonları İstanbul’luların nefes aldığı bir tabiat parkıdır. Henüz fazla bilinmeyen bu doğa harikası geleceğin Abant Gölü olarak nitelendirilmektedir. Gelmeden önce Danamandıra Tabiat Parkı Piknik ve Kamp Alanı, giriş ücreti, nasıl gidilir? gibi soruları detaylı derledik.

Damandıra; göleti, nilüfer çiçekleri, sazlıklar ve göçmen kuşlarıyla son zamanlarda bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmıştır. Gölet üzerinde ahşaptan bir iskele bulunmaktadır. Balık tutmayı sevenler için bu iskele üzerinde olta ile Kızılkanat ve Kefal balıkçılığı yapabilirsiniz. Esenyurt Belediyesi tarafından kiralanan ve işletilen Danamandıra Gölü doğanın eşsiz güzelliklerini sizlere sunan, kamp ve piknik yapmanıza olanak sağlayan İstanbul’un güzelliklerinden biridir.

Danamandıra Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Danamandıra Gölü, günü birlik piknik – mangal yakmak için ilk sırada yer alıyor. Ateş yakabileceğiniz alanlar olduğu için piknik alanı olarak tercih ediliyor. Piknik alanında bol miktarda çeşme bulunmakta, tuvalet (wc), masalar yer almaktadır. Sizler piknik yaparak doğanın keyfini sürerken çocuklarınız çimlerde koşuşturup oyun alanında keyifli zamanlar geçirebilmektedir. Gölet üzerinde bulunan ahşap platformda güzel fotoğraflar çekebilir, gölet etrafında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Oltanız yanınızdaysa gölette ahşap iskelede balık tutmak mümkündür. Ayrıca Sibirya – Rusya’dan göç eden göçmen kuşların güzergahında bulunduğu için kuş gözlemciliğide yapabilirsiniz.

Danamandıra tabiat parkı sazlık

Danamandıra Tabiat Parkı Kamp Alanı

Tabiat parkında göl etrafında ve nilüfer çiçekleri arasında kamp yapmayı kim istemez ki. Meşe ağaçları altında keyifli kamp yapmak mümkün. Hafta sonu günübirlikçiler çok olduğu için kamp yapmak isteyenlerin göl etrafından uzak bir yerde kamp yapabilirlerse daha huzurlu bir kamp geçirebilirsiniz. Kamp alanı hakkında;

  • Kamp alanında ateş yakılacak alanlar mevcuttur.
  • Her 100 metrede bir çeşme vardır.
  • Masalar ve tuvalet bulunmaktadır.
  • Telefonlar çekiyor.
  • Tesis ve büfe yok. Köye inmeniz gerekmektedir ya da her şeyinizi gelmeden tedarik etmelisiniz.
  • Kamp ücreti bulunmamaktadır.

Danamandıra Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Danamandıra Tabiat Parkı giriş ücreti 15 TL’dir. Kamp yapmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Danamandıra Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tabiat Parkı İstanbul ili Silivri ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Silivri İlçesinden Gelecekler; Silivri – Alipaşa yolunda hareket ettiğinizde sırasıyla Fenerli – Sinekli – Danamandıra güzergahı yolunu takip ettiğinizde yönlendirici tabelalar ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çatalca’dan Gelecekler; Eski İstanbul Kırklareli yolunda gittiğinizde Gümüşpınar mevkini geçince Danamandıra dönüş tabelasını göreceksiniz. Danamandıra dönüş tabelasından dönünce yönlendirici tabelaları takip etmeniz sizi tabiat parkına ulaştıracaktır.

Danamandıra Tabiat Parkı – Silivri arası ortalama 45 km, İstanbul’a 70 km, Çatalca ilçesine 35 km, Tekirdağ’a 100 km uzaklıktadır.

Henüz keşfedilmemiş bu doğal güzellik hakkında soru ve önerilerinizi yorum kısmına bırakmayı unutmayınız. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

One thought on “Danamandıra Tabiat Parkı Piknik ve Kamp Alanı

Bir Cevap Yazın