EgeTürkiye

Clandras Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir

Clandras Köprüsü Uşak ilinin Karahanlı ilçesinde yer alıyor. Yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Frigyalılar ya da Lidyalılar tarafından su kemeri olarak yapıldığı düşünülmekte. Köprü 2. yüzyılda Pepuza Antik Kentine su taşımak amacıyla Banaz Çayı üzerinde inşa edildi. Köprü her iki ayağı dağ kayalığına dayandırılmış şekilde. Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, genişliği 1,75 metredir. Osmanlı zamanında köprü restore ediliyor. Günümüzde 2012 yılında kilit taşlarından birinin yerinden oynaması nedeniyle tekrar restore edilerek yenilenmiştir. Resmi Kaynaklarda Cılandıras Köprüsü olarak geçmektedir. Sevgili seyyahlar bu yazımızın devamında Uşak Clandras Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir ve Clandras Köprüsü Hakkında Bilgi gibi sorulara yanıt arayacağız.

Clandras Köprüsü Hakkında Bilgi

Clandras Köprüsü, Uşak’ın Karahallı ilçesi sınırlarında yer alan kentin en önemli tarihi sembol yapılarından biri. Yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edilen köprü halen sapa sağlam ayakta. Clandras Köprüsü’nün hemen yanında Türkiye’nin ilk hidroelektrik santrali olan Karahallı Elektrik Santrali var. 1960 yılında kurulan bu santral halen aktif. Köprünün yanında ki Karahallı Elektrik santralinden boşaltılan su kanal vasıtasıyla hemen köprünün yanından 17 metre yükseklikten dökülerek şelale görüntüsü andırıyor. Buraya Clandras Şelalesi olarak da bilinmektedir.

Clanras Köprüsü Hikayesi
Tarihi Cılandıras Köprüsü

Su kemeri olarak, yaklaşık 1 km uzaklıktaki Pepuza Antik Kentine su taşıyan kanalların başlangıcında inşa edilen köprü, daha sonraki yıllarda Banaz Çayı üzerinde karşıdan karşıya geçmek amacına hizmet etmiştir.  Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, genişliği 1,75 metredir.

Köprünün yakınında daha çok bölge halkının piknik yapmak amacıyla kullandığı mesire alanı vardır. Dileyenler burada piknik yapıp, Clandras Köprüsünün sunduğu muhteşem görüntüye karşı fotoğraf çektirebilirsiniz.

Ayrıca Uşak‘a kadar geldiyseniz dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Uşak Ulubey Kanyonu‘nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bunun yanında Uşak Arkeoloji Müzesi, Taşyaran vadisini de es geçmemek gerekir. Diğer önemli bir nokta ise Kapadokya‘yı aratmayan ve Uşak iline yakın olan Manisa Kuladokya Peri Bacalarını‘da görmelisiniz.

Clandras Şelalesi
Clandras Şelalesi olarak geçen Hidroelektrik santaralinden boşalan su.

Clandras Köprüsü Piknik Alanı

Köprünün hemen yanında yöre halkı tarafından kullanılan piknik alanı var. Clandras Köprüsü Piknik Alanı olarak tercih ediliyor. Bir çok masa var. ve Clandras Köprü manzaralı piknik masaları var. Bunlardan birine oturduysanız deme keyfinize. Ayrıca Piknik alanında büfe ve restoran var. Piknik alanında yüzme havuzu mevcut olup giriş ücreti 15 TL’dir.

Clandras Köprüsü Nerede

Cılandıras Köprüsü; Uşak’ın Karahallı ilçesi Paşalar Köyü yakınında yer alıyor. Karahallı ilçesine 13 km, Uşak merkeze 37 km uzaklıkta yer almaktadır. Aşağıda google haritasını bırakıyorum. Konumu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Clandras Köprüsü Nasıl Gidilir

Köprü Uşak’ın Karahallı ilçesi Karayakuplu Köyü yakınlarında yer almakta. Birçok büyük kentten özel araçla rahatlıkla ulaşılabilen köprü, Karahallı’ya 13 km, Uşak’a 37, Antalya‘ya 277, İzmir‘e 245, Ankara‘ya 401, İstanbul’a ise 501 km uzaklıkta.

Uşak İl merkezinden Çivril yönüne doğru D595 karayolu üzerinden Avgan tabelası gördüğünüzde Avgan-Karahallı köy yoluna girerek ilerleyiniz. Yolun 30. km’sinde köprüye ulaşacaksınız.

Cılandıras Köprüsü Uşak’ın tarihi simgelerinden biridir. Burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Yorumlar kısmına duygu ve düşüncelerinizi bırakmayı unutmayın.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

One thought on “Clandras Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir

Bir Cevap Yazın