KampMarmara

Çilingoz Tabiat Parkı Kamp Alanı Çatalca

Çilingoz Tabiat Parkı Kamp Alanı İstanbul Çatalca ilçesinde yer alan bir doğal tabiat parkıdır. 2005 yılında doğal yaşam alanı ilan edilen, avlanmanın yasak olduğu bu bölgede doğada huzur bulmak isteyenler için cennetten bir köşe. Arkanızda orman, önünüzde deniz, solunuzda kayalıklar arasında doğal bir göl, sağınız ise ormanlık daha ne olsun? diyecem ama maalesef Çilingoz Tabiat Parkı Kamp alanı için güzel şeyler söyleyemeyeceğim. Yazının detaylarında bu kadar kötü işletme ve bu kadar apaçinin bir araya toplandığı nadir yerlerden biri. Ama olsun size Çilingöz tabiat parkına 1 km kala cennetten bir köşe olan Bal Ormanı isminde gizli bir gölden bahsedeceğim. Gerçekten kamp için mükemmel bir yer. Gelin detaylara göz atalım.

Çilingoz Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Çilingoz‘e gelenlerin çoğunluk yüzme aktivitesi için geliyorlar Fakat denizi dalgalı ve tehlikeli yüzerken çok açılmamak gerekir. Can kurtaranlar var. Dip akıntısı fazla.

Çilingoz Plajı

80 metrelik plaja sahip bir koydur. Aynı zamanda plajın kumu ince ve insanın vücuduna yapışıyor. Her şeyden para alan işletmesi maalesef plajı temizlemekten yoksunlar. Pek temiz bir plaj sayılmaz. Denizi dalga olmadığı zamanlarda temiz ve berraktır. Karadeniz olduğu için dikkat etmekte fayda var. Plajın hemen sol tarafında kayalık kısmın tarafından deniz ile derenin birleştiği bir yer var.

Çilingoz Piknik Alanı

Piknik alanı kamp alanı ile iç içe. Bu büyük rahatsızlık yaratmaktadır. Maalesef gece yarısı hatta sabahlara kadar son ses müzik dinleyen hatta arabalarla karşılıklı ses yarıştıran tipler çok var. Her yerde mangal yakıldığı için temiz hava almak pek mümkün olmuyor. Ormanın üzerini duman kaplıyor resmen.

Çilingoz Tabiat Parkı Kamp Alanı Çatalca
Çilingoz’e giderken orman yolundan geçiyoruz.

Çilingoz Deresi

Plajın hemen yanında bulunan bu dere muhteşem manzaralar yaratmaktadır. Derede oltanızla balık avlayabilirsiniz. Kefal ve sazan türleri var derede. Derenin etrafı sazlıklarla kaplı ve güzel bir manzara sunmaktadır.
İsteyenler deniz bisikleti ve ya tekne kiralayıp derede bakir ormana doğru yol alabilir.

Çilingöz’de Treeking Yapabilirsiniz

Bol bol ormanın olduğu Çilingöz’de bir çok treeking rotası bulunmaktadır. İnsanlardan uzaklaşıp doğa anaya kendinizi teslim etmek için güzel rotalar var.

Çilingoz Kamp Alanı

Çilingoz’da kamp yapabilirsiniz. Kamp atmak hakkında aşağıda kamp başlığında detaylı değineceğim.

Bungalov Evler

Çadır dışında konaklama arıyorsanuz Bungalov evleri var. Fakat bu bungalovlar Binkılıç Beldesi Çilingoz Bölgesi Güzelleştirme ve Yaşatma derneğine ait. Sadece bu dernek üyelerine açık.

Çilingoz At Binme Parkuru

Çocuklar ve ebeveynler için güzel bir aktivite alanı. Atlara binme fırsatınız var. Fakat ücretlerini sormadım.

Not: Alanlar gelmeden önce alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü alandaki büfe oldukça pahalıdır.

Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingoz Tabiat Parkı Kamping alanı girişi ve tesis içerisinde yapılacaklar.

Çilingöz Tabiat Parkı Kamp Alanı

Çilingoz Tabiat Parkı Kamping alanında kendi çadırınızı alıp kamp atabilirsiniz. Kamp alanı ile piknik alanı iç içe olduğu için çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. O kadar çok dengesiz var ki kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü kamping severler doğa da huzur ve sakinliği sever. Etrafta apaçi ve kendini bilmez türlü türlü insanlar buraya gelmektedir. Özellikle hafta sonları kesinlikle kamp için gitmeyin. Çok kalabalık ve günübirlikçiler ile dolup taşıyor. Kampa gideceğim derken zehir zemberek bir gün geçirirsiniz. Bir ara o kadar sinirlendim ki 156 jandarmayı arayacaktım ama telefon çekmediği için arayamadım. Sabaha kadar uyutmadılar bizleri.

Kamp alanında ateş yakabilirsiniz. Fakat yerde ateş yakmak yasaktır. Cezası var.

Çilingoz Tabiat Parkı Nerede?

İstanbul’a yaklaşık 125 km uzaklıkta Çatalca ilçesine bağlı Yalıköy sınırları içinde yer almaktadır. Çatalca merkeze 62 km mesafededir. İstanbul Beşikteş- Beyoğlu taradından yaklaşık 2 saat sürmektedir. Konumu için tıklayın.

Çilingoz Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 125 km uzaklıkta Çatalca ilçesine bağlı Çilingoz tabiat parkı gözünüzü korkutabilir. Fakat Büyükcekmece, Beylikdüzü tarafından gidenler için 90 km mesafededir. Tabiat parkına ulaşmak için toplu taşıma maalesef bulunmamaktadır. Toplu taşıma ile en yakın Karacaköye kadar gelebilirsiniz. Sonrası ancak otostopla gidilebilir. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz bir çok güzergah mevcut hepsi hemen hemen aynı mesafede yer almaktadır. Tabiat parkına kadar araçla giriş yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler; tabiat parkına giderken çift yönlü tek şerit yolda seyahat edeceksiniz ve kamyonlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Giderken ve dönerken de resmen trafik canavarı gibi kamyon sürenler karşılaştık. Tehlike yaratabilirler.

Bu arada hiç mi Çilingöz de sessiz sakin kafa dinleyeceğim ve kamp yapacağım yer yok derseniz birazdan sizlere şahane bir yerden bahsedeceğim.

Bal Ormanı ve Haritada Gözükmeyen Adını Öğrenemediğim Göl

Bu arada Çilingöz‘e giderken yaklaşık 1 km kala sol tarafta kamp için muhteşem bir göl yer almaktadır. Girişinde hiç bir isim tabelası yok ve yola 50 metre mesafede fakat dışarıdan göl olduğu anlaşılmıyor. Tesadüfen bulduk burayı. İçeri girmemiz ve aşağıda ki manzarayla karşılaşmamız bizleri çok mutlu etti.

Bahsettiğim gibi gölün ismini öğrenemedim. Haritadan baktım durduğumuz yeri göl değil ormanlık alan olarak gösteriyordu. Girişinde yol üstünde sadece Yalıköy Bal Ormanı tabelası var. Fakat Bal Ormanı olarak yine haritada bir yer gözükmüyor.

Gölün suyu o kadar temiz ve berrak ki balıkları rahatlıkla seçebilirsiniz. Balık tutabilirsiniz. Çok fazla düzlük yok ama 5-6 çadır gördüm etrafta burayı bilenler varmış demek ki. Muhteşem göl manzarasına karşı çadırınızı kurabilirsiniz. Sessiz, sakin tamamen doğal bir ortam. Hiç bir işletme insan yapısı yoktu etrafında. Üstelik ücretsiz. İstanbul ücretsiz kamp alanı arayanlar için uygun bir yer.

Gölde serinlemek için atlayan bir kaç kişi vardı. Fakat yüzmek için ne kadar güvenli orası belirsiz.

Çilingoz Bal ormanı
Yalıköy Bal Ormanı tabelası olan fakat gölet ismi yazmayan cenneten bir köşe.

Çilingoz Tabiat Parkı Artı ve Eksi Yönleri

Çilingoz Tabiat Parkı Artı Yönleri

 • Tuvalet ve çeşme mevcuttur.
 • Fiyatı uygun denecek seviyededir.
 • İçerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve benzeri yerler mevcuttur.
 • Treeking faliyetleri yapabileceğiniz yerler çoktur.
 • Aile kamp arayanlar için uygun bir yerdir.
 • Balık tutma aktiviteleri yapabileceğiniz bir yerdir.
 • İstanbul deniz kenarı kamp yapmak için uygundur.

Çilingoz Tabiat Parkı Eksi Yönleri

 • Yaz ve Bahar aylarında oldukça yoğun ve kalabalıkdır.
 • Geceleri son ses müzik açıp sizi rahatsız edenler çoktur.
 • İstanbul’ merkez ve Anadolu yakasına oldukça uzaktır.
 • Maalesef günübirlikçiler çok gelmektedir.
 • Mangal dumanın akşamları üzerinize bir bulut gibi çöker.
 • Plajı pek temiz sayılmaz.
 • İşletme sahipleri ilgisiz ve para odaklı çalışırlar.
 • Telefonlar çekmemektedir.
Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingöz deresinin denizle buluştuğu nokta.

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

İlk girişte sizleri güvenlik karşılamaktadır. İçerisinde bir çok aktivite var. Hatırladıklarımın fiyatları aşağıda liste şeklindedir.

 • Giriş ücreti araba başı (4 kişiye kadar) 75 TL dir.
 • Çadır kurmak ünite başı 60 TL (4 kişiye kadar)
 • Wc, Duş gibi ortak kullanım ücretleri 15 TL
 • Tek kişilik yaya girişi : 8 TL
 • Karavan ile giriş 45 TL
 • Kafeterya çay fiyatı 2 TL

Sonuç olarak Çilingoz Tabiat Parkı gezimin deneyimlerini sizlerle objektif olarak paylaşmaya çalıştım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmına bırakmayı unutmayın. Başka yazılarda görüşmek üzere. Hoşça kalın, sağlıkla kalın…

Ayrıca İstanbul’da kamp alanları olan;
Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı
Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp
Yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

4 thoughts on “Çilingoz Tabiat Parkı Kamp Alanı Çatalca

Bir Cevap Yazın