Erikli Yaylası ve Çifte Şelale Kamp Alanı

Yalova Çınarcık ilçesine bağlı olan Erikli Yaylası doğa, kamp ve piknik amaçlı kullanılan doğa ile iç içe bir yer. Yayla çevresinde dereler, ormanlar, göller ve patikalar hepsi yayla ismiyle anılmaktadır. Yayla Çifte şelale, dipsiz gölü içinde barındırıyor. Dipsiz gölü ise ayrı bir yazıda kaleme aldık. Linkini en altta bulabilirsiniz.

Erikli Yaylası ve Kamp Hakkında

Erikli yaylasına ulaştığınızda işletmeler tarafında işletilen kamp alanları mevcuttur. Bu işletmelerde çadır kiralayabilirsiniz. Fakat çadır kurma ücretli ve 25 TL dir. Alanda elektirik, wc, duş ve restoran bulunmaktadır. Ancak hepsi işletme tarafından ücretlidir. Telefon çekmemekle birlikte işletmeler de ücretli olarak wi-fi hizmeti mevcuttur. Hafta sonları maalesef kalabalık ve günübirlikçiler çok oluyor. Bu yüzden oldukça kalabalık oluyor. Daha sessiz bir yere kamp atmak istiyorsanız Büyük dipsiz göl, küçük dipsiz göl civarına ücretsiz kamp atabilirsiniz.

Erikli yaylasında muhteşem bir ırmak akıyor. Yanında hemen kamp atabilirsiniz. Yürüyüş parkurları, seyir terasları, buz gibi tatlı su kaynakları mevcuttur.

Erikli Yaylası Çifte şelaleye yürürken..
Erikli Yaylası Çifte şelaleye yürürken

Erikli Yaylası Kamp Tavsiyeleri

  1. Kamp atmayı düşünüyorsanız mutlaka organizasyonların olmadığı ve hafta içlerini tercih etmenizi öneririm. Bu sebeple kafa dinlemek isterken hiçte hoş olmayan kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.
  2. Erikli yaylası doğal yaşam alanıdır. Fakat gayet güvenli bir yer. Onun dışında bir kaç kez tilkiye rastladım. onlarda zararsız.
  3. Ateş yakmak serbest ve alanda bolca odun bulabilirsiniz. Fakat ateş yakarken daha önce ateş yakılmış alanları tercih etmenizi öneririm.
  4. Şelaleler oldukça meşhurdur. Çifte şelalelerde yukarıda bulunan yani erikli şelalesi adeta doğal bir jakuzi. Oluşturduğu küçük gölete girebilir, buz gibi şelalenin altında serinleyebilirsiniz. Yanınıza mutlaka şortunuzu alınız.
  5. Erikli yaylasında sabah erken kalkıp doğa yürüyüşü yapmanızı öneririm. Mis gibi temiz havada, kuş sesleri eşliğinde muhteşem bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
  6. Sağa sola atılan çöpler sizi rahatsız etse de işletme her gün temizlik yapıyor. Lütfen yanınıza çöp torbası almayı unutmayın.
  7. Geceleri oldukça soğuk oluyor ve oldukça nemli. Çadırınızın içi nemlenebilir.O yüzden tedarikli gidiniz.
Çifte Şelale doğal bir jakuzi görevi görüyor.
Çifte Şelale doğal bir jakuzi görevi görüyor.

Erikli Şelaleleri Özellikleri

Erikli Yaylasına ulaştığınızda sizleri; ilk olarak Teşvikiye Kent Ormanı karşılayacak daha sonra Çifte Şelale, Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl karşılamaktadır.

Çifte Şelale; huzuru doğa ananın kollarında hissedebileceğiniz, oksijen patlaması yaşayacağınız mükemmel bir yer. Kesinlikle seyir terasları da bol bol şelaleleri izlemeli, fotoğraf çektirip, buz gibi suya girip keyfini çıkarmalısınız.

Küçük Dipsiz ve Büyük Dipsiz Göl; bu göllerin etrafına kamp yapıp, kuş sesleri ve doğanın sessizliğinde harika zaman geçirebilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp doğanın sesini dinleyin.

Erikli Yaylası kamp ateşimiz
Erikli yaylasında ateş yakmak için odun rahatlıkla bulunabilir.

Erikli Yaylası Nerede? Nasıl Gidilir?

Yalova Erikli Şelalesi Yalova – Çınarcık ilçesi Teşvikiye köyüne 6 km uzaklıkta, denizden 600 metre yükseklikte bir yayladır. Teşvikiyeden sonra virajlı, dar bir yol sizleri beklemektedir. Toplu ulaşımla Çınarcık İdo iskelesinin hemen yanında Teşvikiye minibüsleri kalkmaktadır. Ücret olarak 7.5 TL ile sizi Erikli yaylasına ulaştırırlar.

Erikli Yaylası Çifte Şelale Giriş Ücreti

Yalova Çınarcıkta bulunan Erikli Yaylası giriş ücreti tarifesi aşağıda ki gibidir.

Erikli Şelalesi halka açık olup giriş ücreti alınmamaktadır. Fakat kamp ücreti kişi başı 35 TL’dir. Ahşap platform için de ekstra 20 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Tuvaletler de ücrete tabidir.

Acil Durum İrtibat Numaraları

Çınarcık İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 226 245 10 98

Jandarma İmdat Hattı: 156

Harita bilgi aşağıdadır.

Ayrıca Erikli Yaylasının 3 km yukarısında bulunan Dipsiz Göl Kamp Yeri incelemesi için tıklayınız. Başka bir gezi rehberinde görüşmek dileğiyle.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

5 thoughts on “Erikli Yaylası ve Çifte Şelale Kamp Alanı

Bir Cevap Yazın