Erikli Yaylası ve Çifte Şelale Kamp

Erikli Yaylası – Şelale – Kamp alanına nasıl gidilir?

Erikli Yaylası Ulaşım

Erikli Yaylası Yalova – Çınarcık ilçesi Teşvikiye köyüne 6 km uzaklıkta, denizden 600 metre yükseklikte bir yayladır. Teşvikiyeden sonra virajlı, dar bir yol sizleri beklemektedir. Toplu ulaşımla Çınarcık İdo iskelesinin hemen yanında Teşvikiye minibüsleri kalkmaktadır. Ücret olarak 7.5 TL ile sizi Erikli yaylasına ulaştırırlar.

Erikli Yaylası ve Kamp Hakkında

Erikli yaylasına ulaştığınızda işletmeler tarafında işletilen kamp alanları mevcuttur. Bu işletmelerde çadır kiralayabilirsiniz. Çadır kurma ücretli ve 20 TL dir. Alanda elektirik, wc, duş ve restoran bulunmaktadır. Telefon çekmemekle birlikte işletmelerfde ücretli olarak wi-fi hizmeti mevcuttur. Hafta sonları malesef kalabalık ve günübirlikçiler çok oluyor. Daha sessiz bir yere kamp atmak istiyorsanız Büyük dipsiz göl, küçük dipsiz göl çivarına ücretsiz kamp atabilirsiniz.

Erikli yaylasında muhteşem bir ırmak akıyor. Yanında hemen kamp atabilirsiniz. Yürüyüş parkurları, seyir terasları, buz gibi tatlı su kaynakları mevcuttur.

Erikli Yaylası Çifte şelaleye yürürken..
Erikli Yaylası Çifte şelaleye yürürken

Kamp Atacaklara Önemli Tavsiyeler

  1. Erikli yaylasında kamp atmayı düşünüyorsanız mutlaka organizasyonların olmadığı ve hafta içlerini tercih etmenizi öneriririm. Aksi takdirde kafa dinlemek isterken hiçte hoş olmayan kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.
  2. Erikli yaylası doğal yaşam alanıdır. Fakat gayet güvenli bir yer. Çadırınızın yanına inekler gelip sizi rahatsız edebilir. Onun dışında bir kaç kez tilkiye rastladım. onlarda zararsız.
  3. Ateş yakmak serbest ve alanda bolca odun bulabilirsiniz. Fakat ateş yakarken daha önce ateş yakılmış alanları tercih etmenizi öneririm.
  4. Şelaleler oldukça meşhurdur. Çifte şelalelerde yukarıda bulunan yani erikli şelalesi adeta doğal bir jakuzi. Oluşturduğu küçük gölete girebilir, buz gibi şelalenin altında serinleyebilirsiniz. Yanınıza mutlaka şortunuzu alınız.
  5. Erikli yaylasında sabah erken kalkıp doğa yürüyüşü yapmanızı öneririm. Mis gibi temiz havada, kuş sesleri eşliğinde muhteşem bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
  6. Sağa sola atılmış çöpler sizi rahatsız edebilir. Lütfen yanınıza çöp torbası almayı unutmayın.
  7. Geceleri oldukça soğuk oluyor. Neyden bilinmez fakat nem oranı yüksek. Çadırınızın içi nemlenebilir. o sebepten tedarikli gidiniz.
Çifte Şelale doğal bir jakuzi görevi görüyor.
Çifte Şelale doğal bir jakuzi görevi görüyor.

Erikli Yaylası ve Şelaleleri Özellikleri

Erikli Yaylasına ulaştığınızda sizleri; Teşvikiye Kent Ormanı, Çifte Şelale, Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl karşılamaktadır.

Çifte Şelale; Huzuru doğa ananın kollarında hisedebileceğiniz, oksijen patlaması yaşayacağınız mükemmel bir yer. Seyir teraslarında bol bol şelaleri izleyebilir, fotoğraf çektirip, buz gibi suya girip keyfini çıkarabilirsiniz.

Küçük Dipsiz ve Büyük Dipsiz Göl; bu göllerin etrafına kamp atabilir, kuş sesleri ve doğanın sessizliğinde harika zaman geçirebilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp doğanın sesini dinleyin.

Başka bir gezi rehberinde görüşmek dileğiyle.

Erikli Yaylası kamp ateşimiz
Erikli yaylasında ateş yakmak için odun rahatlıkla bulunabilir.

Acil Durum İrtibat Numaraları

Çınarcık İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 226 245 10 98

Jandarma İmdat Hattı: 156

Harita bilgi aşağıdadır.

Ayrıca Erikli Yaylasının 3 km yukarısında bulunan Dipsiz Göl Kamp Yeri incelemesi için tıklayınız.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

4 thoughts on “Erikli Yaylası ve Çifte Şelale Kamp

Bir Cevap Yazın