EgeKamp

Buldan (Süleymanlı) Yayla Gölü Kamp Alanı – Denizli

Buldan (Süleymanlı) Yayla Gölü Kamp Alanı – Denizli; Buldan yaylası Denizli ilinin Buldan ilçesinde yer alan Denizli’nin en güzel doğa alanlarından biridir. Asıl ismi Süleymanlı yaylası olarak bilinmekte. Yöre halkı tarafından Süleymanlı olarak anılmakta. 1155 rakıma sahip Süleymanlı Gölü 50 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Sizlere bu bölge hakkında detaylı bilgi verip nasıl gidebileceğinizi yazacağım.

Buldan Yaylası Gölü Hakkında Bilgi

Denizli Buldan ilçesine bağlıdır. 1. derece sit alanı ve sulak alan olarak koruma altına alınmıştır. Bölgede bir çok bitki ve hayvan türü barınmakta. Göçmen kuşların kısa süre konaklama alanı. Aynı zamanda gölde sazan ve yayın balığı bulunur. Göl etrafında yabani tavşan, domuz, oklu kirpi, porsuk, yeşilbaş ördek, ak pelikan, sakar meke gibi hayvanlar sıklıkla görülür. Gölde Nilüfer çiçeği de görebilirsiniz.

Gölde yaklaşık 95 bitki türü bulunmakta. Bunlardan 2 si endemik bitki türleridir. (Endemik: Sadece belli bir bölgede yaşayan bitki türü) Bu sebeple asla bitkilere zarar vermemeniz gerekmektedir.

Buldan Süleymanlı Yaylası Kamp

Bölge doğal sit alanı ve aynı zamanda turistik kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Buldan yaylası yüksek bir yayla çukurunda yağmur suları birikmesi sonucu meydana gelmiştir. Bu sebeple gölü besleyen sürekli bir kaynak yok. Mevsimsel şartlara bağlı olarak suyun debisi düşüp yükselmektedir.

Buldan Yayla Gölü Kamp Alanı

Denizli Buldan yaylası kamp alanı hakkında bilgiler aşağıda

  • Buldan yaylası ücretsiz kamp alanıdır.
  • Herhangi bir işletme yok
  • Elektrik, tuvalet imkanı yok
  • Ateş kesinlikle yakılmasına karşıyım. Doğal sit alanı olduğu için bitkilere zarar verebilirsiniz. Fakat yakanlar vardı.
  • Göl size harika bir manzara sunmakta.
  • Sessiz sakin bir yer.
Buldan Mahallesi Köyü
Buldan Denizli Evleri

Denizli Buldan Yaylası Gölüne Nasıl Gidilir?

Öncelikle belirtelim yaylaya giden herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Otostop ve ya kendi aracınızla gitmelisiniz. Fakat ulaşımı zor olmayan bir yer.

Otostopla gelecekler için bölge halkı buraya sıklıkla gitmektedir. Mutlaka biri sizi alıp Buldan yaylasına getirecektir.

Kendi aracıyla gelecekler için Denizli Salihli Yolu/D585 üzerinden yaklaşık 50 km gittiğinizde Denizli’nin Buldan ilçesine varabilirsiniz.

Ayrıca buraya kadar gelmişken Denizli’nin Saklı Cenneti Uçarı Göleti‘ne uğramayı unutmayın.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın