Yurtdışı

Brugge Gezi Rehberi

Brugge gitmeden önce en çok merak ettiğim kentlerden biri olmuştu. Sanırım Orta Çağa da merakımdan kaynaklanıyor. Öyle ki adım attığımız an itibari ile gözümü boyayan yeşili, şekilli rengarenk evlerine bakmaktan  kendimi alamıyordum. Masalda mıydım acaba biblo gibi bir şehir vardı önümde Hadi öyleyse birlikte biraz şehri tanıyalım istiyorum;

Gotik Mimariye sahip olan Brugge İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmemiş ve “Unesco Kültür Mirası” listesin de yer almış ayrıca Köprüler Şehri olarak bilinen “İlk Turistik Şehir” ünvanına sahip olmuştur.

Brugge Belçika’nın üçe ayrılan bölgesinden Flaman  Bölgesin de bulunur. Dar sokakları, kanalları, Grote Markt (Büyük Pazar) meydanın da  eski orta çağ kokan at arabaları beni benden almıştı. Ayrıca bu meydanda ki atmosfer hareketlilik cafeler renkli ve şekilli binalarına bakarken keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Meydan da Jan Breydel ve Pieter de Coninck heykellerini göreceksiniz bu kişiler Fransızlara karşı ayaklanan Flaman halkına öncülük eden kişilerdir.

Brugge Kanalları

Kanallarda ki sandal turu ile meşhur olan bu şehre küçük Venedik (Kuzey’in Venediği) de diyebilirsiniz. Bölge de Flemenkçe resmi dil olduğu için Flemenkçe ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Yine de gezerken dil açısından İngilizce de konuşulduğu için zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bir çok ticari gemiler zamanında Avrupa’nın her yerinde değerli yük ve eşya taşımak için bu kanalları kullanıyorlarmış. Sonra nehrin ağzının kapanması ile liman özelliğini kaybetmiş ancak en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş.

Belfry Çan Kulesi

Yangın gözetleme merkezi olarak kullanılan 366 basamak merdiveni çıkmak isteyenler için 1240 yılında yapılan Belfry (Brugge Çan Kulesi) ziyaret edilebilir şehri buradan panoramik olarak seyredebilirsiniz. Seyir terasının küçük ve dar olması sebebi ile ortalama her seferde 65-70 kişi alınıyor. 47 Çan aynı anda çalmaktadır.

Kutsal Kan Bazilikası

Kutsal Kan Bazilikası 20.yy da yapımı tamamlanmış. Bazilika’nın ismi Haçlı Seferleri sırasında Brugges Şovalyeleri tarafından Kudüs’ten getirilen  Hz.İsa’nın kanının bir damlasının bezinin saklandığı yer olmasıdır. Bu bez Bazilika’nın içerisinde üstü altın iplikle sarılmış altın cam silindirde kırmızı mumla kapatılmış ve melek figürleri ile süslenmiştir. Bu kutsal emaneti ziyaret etmek için sadece Cuma günlerini tercih etmelisiniz çünkü sadece o zaman açık oluyor. Ayrıca senede bir defa kutsal emanet Ağustos ayında rahipler tarafından şehrin için de gezdirerek sergiliyorlar. Bu zamanda Hristiyanlar bölgeye akın ediyorlar.

Şehri gezmek için bir gününüzü ayırmanız yeterli ve tadını çıkarmak için yürüyerek gezmeyi tercih etmelisiniz. At arabalı faytonlar için ise resim çektirerek güzel anı olarak kalabilirler.

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde ki Kutsal Kan Bazilikası

Brugge’de Gezilecek Yerler

Tabi burada çok fazla 13. ve 16. yy arasında yapılan mimariler karşınıza çıkacak. Yukarıda bahsettiğim Belfry (Çan Kulesi), Belediye Sarayı, Mahşerin Dört Atlısı Heykeli, Özgürlük Sarayı, Kutsal Kan Bazilikası, Piskopatlar Sarayı, Bira Müzesi, Romantik Tuğla Köprü, Bakire Meryem Kilisesi, Belediye Sarayı görülmesi gereken  yerler arasındadır.

Belçika Çikolataları

Orta Çağ ile beraber herkesin en sevdiği çikolatalar aklımın hep bir köşesindeydi şehre adım atar atmaz en iyi çikolataları nereden alacağımızı sormuştuk rehberimize. Gezmeye başlamadan önce bize enerji vereceğini düşündüğümüzden ilk olarak çikolata dükkanlarına koşmuştuk. Biliyordum ki en kaliteli çikolata çekirdeklerini kullanıyorlar içleri dolu dolu elini korkak alıştırmadan yapılan o enfes çikolatalar. Ben bu yaşıma kadar ki en iyi çikolatayı yemiştim. Lezzeti kadar görsellerine de özen gösteriyorlar. Sanki oyuncak dükkanlarını geziyor gibi şekilli ve renkli çikolatalar diyarında çok mutluydum.

Brugge Belçika

Dantelleri ile de meşhur bir şehir Brugge. İnce ince işlenmiş el emeği göz nuru danteller her camekanda gözünüze çarpacak. Ama bence bizim annelerimiz bu konuda daha başarılı J Almayı düşünürken bence biraz düşüneceksiniz çünkü oldukça pahalı.

Yazarın NOTRE DAME KATEDRALİ, STRAZBURG yazısı için tıklayınız.

Gamze Demir

Gamze DEMİR, 18.09.1988 Aydın doğumluyum. Adnan Menderes Üniversitesi Muhasebe bölümü mezunuyum, 2007 Şuana kadar 14 ülke görmek nasip oldu ve Türkiye'nin dört bir yanını gezdim. Umarım sizlere de bu keyfi yaşatarak biz nebze de olsa teşvik de bulunuruz.

3 thoughts on “Brugge Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın