KaradenizTürkiye

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Doğa Harikası Borçka Karagöl Tabiat Parkı gezi rehberi , Artvin ilinin Borçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan, muhteşem doğası, zengin florası, yemyeşil dokusu, piknik ve kamp alanlarıyla belkide Türkiye’nin en güzel bakir kalmış doğal güzelliklerinden biridir. Heyelan sonucu oluşmuş bu doğal set gölü 2002 yılında tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. Tabiat parkının toplam 368 hektarlık bir alana sahiptir.

Karagöl ülkemizin en kuzeydoğusunda yer alan göllerden biri olsa dahi ulaşımı o kadar zor değil. Böyle bir güzelliğe ulaşmak için gittiğiniz her km hakkını veriyor. Artvin kent merkezine 57 km uzaklıkta, Borçka ilçesine 25 km uzaklıkta bulunur. Hadi birlikte bu güzel yeri keşfedelim.

Borçka Karagöl Hakkında Bilgi

Artvin ilinin Borçka ilçesinde yer alan bu doğal güzellik 19. yüzyıl başlarında bugünkü Klaskur (Aralık) yaylasının yakınlarında bulunan bir tepenin heyelana uğraması sonucu Klaskur (Aralık) Deresi‘nin önünü kapanarak Karagöl meydana gelmiştir. Ülkemizde bulunan doğal set göllerden biridir. Oldukça zengin bir flora ve faunaya sahiptir.

2002 yılında tabiat parkı ilan edilmesinden sonra koruma altına alınmıştır. Yaklaşık olarak 898 bitki ve hayvan türü barındıran bu özel gölümüzde 11 tane de endemik (endemik: sadece bir bölgede yetişen veya yaşayan hayvan veya bitki.) tür bulunmaktadır. Oldukça zengin bir yaban hayatına sahip Borçka Karagöl‘de kamp alanıyla son zamanlarda sosyal platformlarda isminden sıkça bahsedilmektedir.

Borçka Karagöl’de doğanın her tonunu görmek mümkün..

Yılın hemen hemen her mevsiminde yağış alan bu bölge de gelirken mutlaka yanınıza bir yağmurluk almanızı tavsiye ederiz. Yağmur ormanları benzeri bir ekosisteme sahip sahiptir. Etrafında ki yüksek dağlar hem göl ekosistemini zenginleştiriyor hem sis bulutu oluşmasına sebep oluyor.

Tabiat parkının hemen ilerisinde yürüyüşle 5 dakikada gidebileceğiniz birde küçük göl vardır. Bu küçük hem daha sakin hem herkes burayı bilmediği için çok daha sessiz ve rahatça fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Borçka Karagöl Yapılacak Aktiviteler

 • Burada kamp kurup konaklama yapabilirsiniz. Kendi çadırınız yoksa çadır kiralamak mümkündür.
 • Sandal kiralayıp göle açılıp harika manzara eşliğinde doğanın keyfini yaşayabilirsiniz.
 • Doğa Yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Büyük gölün hemen ilerisinde küçük Karagöl bulunmaktadır. Buraya yürüyüş yapıp şahane kareler yakalayabilirsiniz.
 • Oltanızı alıp olta balıkçılığı yapabilirsiniz.
 • Kuş gözlemciliği yapmak için oldukça elverişli ve bir çok tür mevcuttur.
 • Fotoğrafçılık; fotoğraf makinanızı mutlaka yanınıza alın. Yoksa bu güzellik karşısında çok pişman olursunuz.

Borçka Karagöl Kamp

Artvin Borçka Karagöl Tabiat Parkı kamp yapmak mümkün. Eskiden göl etrafında kamp yapmaya izin verilirken son zamanlarda kamp alanı gölden biraz yukarıya taşınmış durumda. Kamp ücreti bulunmaktadır. Karagöl Kamp Tavsiyeleri;

 • Çadır yeri günlük 33 TL dir.
 • 2 kişi çadır kiralama günlük 60 TL
 • 3 kişi çadır kiralama günlük 80 TL
 • Kamp alanında ateş yakabilirsiniz.
 • Tabiat parkında çeşme ve wc bulunmaktadır.
 • Yeme içme ihtiyaçlarınız için gölün yukarısında tesis bulunmaktadır. Yine de alana gelmeden önce alışverişinizi Borçka ilçesinde tamamlamanızı tavsiye ederiz.
 • Telefon şebekesi çekmektedir.
 • Borçka Karagöl Tabiat Park olma özelliği taşıdığı için yaban hayatı var. Yiyeceklerinizi çadırınızdan uzak bir yerde muhafaza ediniz.
 • Geceleri oldukça soğuk olacaktır. Mat ve uyku tulumunuzu almayı unutmayınız.
artvin borçka karagöl tabiat parkı
Borçka Karagöl’de birbirinden güzel fotoğraflar çekme imkanınız var.

Borçka Karagöl Konaklama

Tabiat parkında kamp yapabileceğiniz gibi göle yakın 5-10 km uzaklıkta ki pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Dere PansiyonLamaziLaperaMeroli ve Yeşilvadi göle yakın pansiyonlardan bazıları. Pansiyon olarak Lamazi pansiyonu tavsiye edebilirim.

Borçka Karagöle Nerede

Göl Artvin iline bağlı Borçka ilçesine bağlı. Artvin il merkezine 57 km, Borçka ilçe merkezine 25 km mesafededir. Ulaşımı oldukça rahattır. Yolun büyük çoğunluğu asfalttır. Son 6 kilometresi taş döşenmiştir.

Binek araçla rahatlık ulaşım sağlanabilir. Toplu ulaşım imkanı var.

Borçka Karagöl Nasıl Gidilir

Hopa ve Artvin’den Borçka’ya düzenli olarak her saat minibüsler kalkıyor. Borçka’dan ise dolmuşlarla Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla gideceksiniz eğer Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek ulaşmak oldukça kolaydır. Borçka sapağına vardığınızda Karagöl tabelasını takip ederek 6 km sonra göle varabilirsiniz.

Borçka’dan Karagöl’e Nasıl Gidilir: Borçka merkezden Karagöl’e toplu ulaşım ile Petrol Ofisi’den hareket eden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karagöl Giriş Ücreti

Borçka Karagöl giriş ücretleri;
Şahıs: 4 TL
İndirimli Şahıs: 2 TL
Motosiklet, ATV: 6 TL
Otomobil, Kamyonet, Pickup: 12 TL
Minibüs: 36 TL
Midibüs: 60 TL
Otobüs: 108 TL
Karavan Yeri Günlük: 33 TL
Çadır Yeri Günlük 33 TL
Misafirhane günlük: 65 TL’dir.

Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü

Tel: 0466 212 1445

Borçka Karagöl Tabiat Parkı sizlere benzersiz bir atmosfer yaratacaktır. Türkiye’nin en güzel göllerinden biri olmak özelliği taşıyor.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın