MarmaraTürkiye

Beylikdüzü Yakuplu Kent Ormanı

İstanbul’da yaşayanların en çok yakındığı noktalardan olan şehrin keşmekeşinden kurutulup nefes alacakları yeşil ve dinlenme alanlarının yoksunluğudur. Bu bağlamda Beylikdüzü Yakuplu Kent Ormanı yoğun şehir yaşamından kaçış için kurgulanmış yeşil bir alan. 2020 yılında Beylikdüzü’nün kalbine açılan ve E5 üzerinde bulunan bu güzel ve doğa ile iç içe olan Beylikdüzü Yakuplu Kent Ormanını birlikte inceleyelim.

Yakuplu Kent Ormanı Hakkında Bilgi

İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan bu yeni yeşil alan 2020 yılında 53 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Meşe ağaçlarının yoğun olduğu bu kent ormanında çimlere basabilir, hatta uzanabilirsiniz. Özellikle panolarda belirtilmiş amaç insanların stresini atmasını sağlamak. Yakuplu Kent Ormanı, çocuk seslerinin kuş seslerine karıştığı ve doğayla iç içe bir sosyal donatı alanı olarak İstanbul’lulara hizmet içi kapılarını açtı. Ahşap malzemelerle yapılan çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları, fitness aletleri, piknik alanları, 300 kişilik amfi tiyatrosu var.

Mangal yakmadan yani dumansız piknik yapmak serbest. Fakat mangal yakmak yasak.

Yakuplu Kent Ormanı girişinde hemen sosyal tesis mevcuttur. Burada oturup çayınızı, kahvenizi ve yemeğinizi yiyebilirsiniz. İbb tarafından işletilen sosyal tesiste uygun fiyatlara yeme içme keyfi yaşayın.

Yakuplu Kent Ormanı Amfitiyatro

Kent ormanında 1600 metrelik parkurda yürüyüş ve spor yapma imkanı da var.

Bir çok ahşap malzemeden yapılan çocuk oyun alanları var. Çocuklarınız burada eğlenirken sizde çimlerde uzanmanın keyfini yaşayın. Ayrıca çocuklarınız burayı çok sevecek.

Yapılabilecek Aktiviteler

Yakuplu Kent Ormanı, Beylikdüzü’nde yaklaşık 53 dönümlük alan içerisinde otopark alanı, kır lokantası, yürüyüş yolu, çocuk oyun alanı, festival alanı gibi daha birçok aktivite alanı ile ziyaretçilerin kaliteli vakit geçirebilecekleri bir ortam sunmaka. Hem çocuk hem yetişkinler için aktiviteler mevcut.

Doğa ile İç İçe Çocuk Parkları; Doğanın dokusunu bozmadan uyum içinde çocuklar için ahşaptan yapılma parklar mevcut. Çocuğunuz bu alanda oynarken yaralanmalara karşı özel önlemler alınmış durumda. Hem doğanın hem eğlenmenin tadını çıkarmak isteyenler için çocuklarını buraya götürmelerini tavsiye ederim.

Yakuplu Kent Ormanı Çocuk Parkı

Piknik; mevcut tarihi 224 ağaç korunarak ayrıca bir o kadar ağaç daha koruluğa eklenmiştir. Bu ağaçlara zarar vermeden çimlerle her yer kaplanmıştır. Bu çimlerde piknik yapabiliri, sevdiklerinizle ahşap masalarda oturarak sohbet edebilirsiniz. Fakat mangal ve ateş yakmanın yasak olduğunu belirtelim.

İBB Beltur Kafeterya: Yakuplu koruluğunda İbb’ye ait kafeterya var. Bu kafeterya da oturup yeme – içme faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Otopark: Ayrıca koruluğa araçlarıyla gelen vatandaşların arabalarını park edebilecekleri otopark mevcuttur. Ayrıca güvenlik ve kamera sistemiyle yeşil alan izlenip her daim güvenlik sağlanmaktadır.

MescitWc; kent ormanında wc ve namaz kılmak isteyen vatandaşlarımız için mescit alanı var. Ayrıca Wc fiyatları 1 tl gibi cüzi bir fiyatı var.

Beylikdüzü Yakuplu Kent Ormanı Yapılacaklar

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Günün her saati misafirlerine açık bir alandır. Özel güvenlikle korunmasından dolayı her saatte güvenli bir yer.

Giriş Ücreti: Yakuplu Koruluğu herhangi bir giriş ücreti yok. Vatandaşların ücretsiz bir şekilde giriş yapabilecekleri bu mekânda diledikleri gibi zaman geçirebilirler.

Yakuplu Kent Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakası Beylikdüzü ilçesi Yakuplu Mahhalesinde yer almaktadır. E5 üzerinde yer alan koruluk ulaşımı oldukça kolaydır.

Metrobüsle gelecekler hem Haramidere hem Güzelyurt metrobüs duraklarından inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz. İki durağa da uzaklığı hemen hemen aynı. Haramidere durağında inecekseniz sağ tarafa geçip biraz yukarı çıkmanız gerekiyor. Güzelyurt durağında inecekseniz aşağı yönünde biraz ilerledikten sonra kent ormanı girişine varırsınız.

Ayrıca özel araçınızla gelecekseniz aşağıya konum bırakıyorum. Takip ederek gelebilirsiniz.

Adres: Yakuplu, Mehmet Akif Ersoy Cd., 34524 Beylikdüzü Osb – Beylikdüzü / İstanbul

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın