MarmaraTürkiye

Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul’un Gizli Cenneti

Ayvat Bendi Tabiat Parkı, İstanbul’da yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek, kuş seslileri eşliğinde piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz eşsiz bir yer.  İstanbul’un içinde fakat tüm karmaşadan uzak bu yeşil alan arayanlar için harika bir yer. Tabiatın en güzel fotoğraflarını çekeceğiniz Ayvat Bendi Tabiat Parkı yazımız hakkında detaylar aşağıda yer almakta.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Ayvat Bendi İstanbul Belgrad Ormanında yer alan 9 tabiat parkından biri. İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da yer alıyor. Ayvat Bendi 2011 yılı itibarıyla milli park ilan edildi. Adını Ayvat Deresi üzerinde kurulmuş olan tarihi bentten almış. Özellikle instagram fotoğrafları için harika kareler çekmek mümkün.

Kanûnî Sultan Süleyman zamanında yaptırılarak 1563 yılında hizmete giren Kırkçeşme tesislerinin batı kolu üzerinde III. Mustafa tarafından 1765’te inşa edildi. İnşa edilirken fazla suyun depolanması amaçlanmıştır. Bent Kağıthane deresi üzerinde yer alan kollardan biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Yaklaşık 50 hektarlık alan üzerine kurulu. Günübirlik piknik ve dinlenme alanı olarak kullanılan bölgede doğa yürüyüş parkurları bulunmakta ve bisiklet gezisi de yapılmakta.

Meşe ve gürgen ağaçlarının hakim olduğu tabiat parkında yaban hayatı halen canlılığını koruyor. Ayrıca Kayın, kızılağaç, çakal eriği ve anadolu kestanesi gibi ağaç türleri de var. Bir çok yaban hayvanı yaban domuzu, çakal, tilki, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, saka, yabani tavşan ve sincap türlerine rastlamak mümkün.

Ayvat Bendi’de Yapılacaklar

Tabiat parkı içerisinde günübirlik gezi, piknik alanı olanağı sağlar. Ayrıca alanda kır lokantası, çocuk oyun alanları ve büfe mevcut. Tabiat parkı içerisinde patika yollar, yürüyüş parkuru var. Bu nedenle burada koşu ve yürüyüşlerinizi yapıp, bol oksijenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca bisiklet sürmesi oldukça keyifli bir yer. Milli Park içerisine bulunan Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri içinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çektirmeye uygun. Ağaçların suya yansımasını yakalayarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Tabiat parkı girişi ücretli olup fiyat tarifesi aşağıda yer almakta.

Şahıs: 6 TL
Bisiklet: 6 TL
Motorsiklet – Atv: 9 TL
Otomobil: 18 TL
Minibüs: 54 TL
Midibüs: 90 TL
Otobüs: 162 TL

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede?

Bent İstanbul İli Eyüp ilçesi sınırları içinde yer almakta. Kemerburgaz mahallesinde yer alan bent, Belgrad Ormanı içerisinde tabiat parkı statüsünde bir yerdir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ve özel aracınızla ulaşmak oldukça kolaydır. Özel aracınızla Mecidiyeköy’den yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Toplu taşıma ile gitmek için, Mecidiyeköy’den önce 48 sonra 48C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız gerekiyor. Diğer bir yöntem de YenikapıHacıosman metro hattında İTÜ Ayazağa durağında inip 48 L ve 48 C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız.

Hususi araçla ulaşım, Belgrad ormanına Kemerburgaz’dan giriş yaptıktan sonra Kemerburgaz – Kurtkemeri güzergahından; Bahçeköy’den girildikten sonra Kemerburgaz yolu üzerinden alana ulaşım sağlanır.

Ayrıca İstanbul En İyi Kamp Alanları yazımızı okumak için tıklayın.

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın