EgeTürkiye

Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi) ve Ece Çağlayanı

İzmir‘in Dikili ilçesi Nebiler köyünde bulunan Aşıklar Şelalesi, İzmir rotanızda mutlaka bulunması gereken harika bir lokasyon.

Ulaşımı oldukça kolay. Aracınızı park ettikten sonra bir restorana giriyorsunuz. Restoranda sizi çok sevimli çalışanlar karşılıyor. Eğer ilk kez geliyorsanız sizi şelale hakkında bilgilendiriyor, mağaraya ve çağlayanda nasıl ulaşmanız gerektiğini detaylıca anlatıyorlar. Sonrasında yaklaşık 86 ahşap basamak inerek Aşıklar Şelalesi‘ne ulaşıyorsunuz. Şelalenin döküldüğü göletin derinliği yaz aylarında 1 metreyi geçmiyor ve dibi balçık. Burada yüzmenizi pek tavsiye etmem. (Yüzmek isteyenler Ece Çağlayanı bekleyin)

Aşıklar Şelalesi Hikayesi

Şelalenin ismi Aşıklar Şelalesi olur da fantastik hikayesi olmaz mı hiç?

Peri padişahı(?)nın kızı Sümeyra ve köylü Yörük Ali, birbirlerine aşık olur. Bu aşkı öğrenen peri padişahı da ölümlü olan Yörük Ali’yi damat olarak istemez ve kızına bu aşktan vazgeçmesini söyler. Ancak, iki âşık bu uyarıyı dinlemez ve Nebiler Vadisi’nde yer alan koca çınarın altında gizli gizli görüşürler. Her görüştüklerinde saatlerce ağlayan âşıkları, bir gün askerler bulur. Askerler Yörük Ali’yi öldürecek iken koca çınar yarılır ve âşıkları içlerine alır. Peri padişahının da bu mucizeye tanık olması sonucunda askerler geriye çekilir. Ancak, iki aşığın Tanrı’ya o an ettikleri “sonsuza kadar sürmek, hiç ayrılmamak” dilekleri kabul olur. Tanrı, iki aşığı da kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. Ancak, kızını sonsuza dek kaybeden peri padişahı, bu durum karşısında üzülür ve yukarda bulunan mağaraya kendini kapatır. Bu mağaraya da ise “Ağlayan Mağara” denir.

Ağlayan Mağara
Ağlayan Mağara

Şelalede fotoğraflarınızı çekip manzaraya karşı közde kahvenizi yudumladıysanız Ağlayan Mağara‘ya geçelim.

Ağlayan Mağara

Öncelikle tabi Şelaleye gelirken indiğimiz 86 basamağı tekrar yukarı çıkıyoruz. Sağ taraftan yaklaşık 10 dk yürüyerek devam ettiğinizde Ağlayan Mağara karşınıza çıkıyor. Mağaradan içeri girdiğinizde çok etkileneceğinize eminim. Sarkıtlarında göz yaşına benzeyen damlacıklar gerçekten çok etkileyici bir manzara ortaya çıkarıyor. Özellikle macera ve keşif tutkunlarına tavsiyem, buraya gelirken yanınızda mutlaka su içinde yürüyebileceğiniz bir ayakkabı ya da sandalet ve mutlaka bir kafa feneri bulundurun. Zira mağara derin ve oldukça karanlık. Yürüyerek içinde akan şelaleye ulaşabilirsiniz arka taraftan da bir çıkışı varmış. Ama bizde fener olmadığı için ışığın tamamen yok olduğu yerden ileriye gidemedik ama çok merak ettik. İçeride oldukça fazla sayıda yarasa ve yengeçler olduğunu da belirtmek isterim. Zifiri karanlıktan gelen akan su ve yarasa sesleri oldukça ürperticiydi.

Ece Çağlayanı
Ece Çağlayanı

Ece Çağlayanı

Mağaramızı da gezdikten sonra patikadan taşların üzerine çizilmiş ok işaretlerini takip ederek yaklaşık 30-40 dakikalık müthiş manzaralar eşliğinde bir doğa yürüyüşü ile Ece Çağlayanı‘na ulaşabilirsiniz. Şelalede yüzmeyi sevenler için burası biçilmiş kaftan. Üstelik diğer bir çok şelaleye nazaran su sıcaklığı da keyifle yüzmek için gayet ideal. Ece Çağlayanı deniz seviyesinden 900 mt yukarıda ve 1300 metrede ise Sümeyra Şelalesi varmış. Ama buraya gidiş için elverişli bir yol yok. Eğer gitmek isterseniz trekking ayakkabısı ve pantolonu mutlaka olmalı. Kaybolma tehlikesine karşı mutlaka yanınızda buraları bilen birisi olsun telefonların da bu konumda çekmediğini belirtelim.

Aşıklar Şelalesi Nebiler Nasıl Gidilir?

Nebiler Aşıklar Şelalesi‘ne ulaşım oldukça kolay navigasyonla doğrudan konuma kadar ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile İzmir – Dikili Ayvalık karayolu üzerinden Nebiler ve Gökçeağıl köyü tabelasından sağa dönüp 3 km ilerledikten sonra şelale tabelasını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Nebiler Aşıklar Şelalesi Giriş Ücreti 2022

Şelaleye giriş ücretsiz araçla giderseniz otopark için araç başına 20 tl ödüyorsunuz.

Her gün ziyaret edebileceğiniz Aşıklar Şelalesi ziyaret saati 08.00 – 19.00 arasıdır.

Ayrıca İzmir’de bulunan Bergama (Pergamon) Akropol Antik Kenti yazımıza göz atmak için tıklayın.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi) ve Ece Çağlayanı

Bir Cevap Yazın