EgeTürkiye

Akyaka Azmak Nehri

8 Mart 2020 de 3-5 arkadaş ani verilmiş bir kararla sabahın ilk ışıklarında Muğla Akyaka yolunu tuttuk. Neyle karşılaşacağımızı, nereyi gezeceğimizi bilmeden doğaçlama bir gezi yaptık. Biraz tedirgin ve oldukça heyecanlıydık. Muğla sınırına girer girmez asla pişman olmayacağımızı tüm kalbimizle hissettik. Daha yoldayken bile gördüğümüz manzara inanılmazdı… (Telefonunuzu bol bol şarj etmeye ihtiyacınız olacaktır çünkü daha arabadayken bile fotoğraf çekmeye başlayacaksınız.) İnanın beklediğimizin çok çok üstünde ve bize daha önce aklımız neredeydi de gelmedik dedirten sayılı gezilerden biriydi. Akyaka denilince akla ilk tabi ki de “Azmak Nehri” gelir. Bizimde ilk durağımız orası oldu. Tabi ki nehri sadece yandan izlemek olmazdı. Hemen kendimizi bir tekneye attık ve yarım saatlik bir turla birlikte suda dans edercesine nehrin üstünde etrafta ki güzellikleri izleye izleye gezdik. İnanılmaz bir nehir ve inanılmaz bir güzellikle karşı karşıyaydık. Yaptığımız yarım saatlik bir tekne turu bizi bu dünyadan resmen hayal dünyasına götürdü.

El emeği göz nuru bir sürü hediyelik eşyanın olduğu Akyaka çarşısını es geçmeden olmaz. Birbirinden güzel işlemeli, boncuklu kolyeler, bileklikler, süsler ve daha niceleri… Gördüklerimiz, görmeye doyamadıklarımız, bir daha görmek için can attığımız… Herkesin mutlaka hayatında bir defa da olsa gezmesi ve görmesi gereken bir yer. Doğanın güzelliği, suyun ritmi, sesi, nehri geçerken etrafta ki tüm güzellikler adeta muazzamdı. Mutlaka gidin ve görün… Sizin için gezilmesi gereken yerleri yapılması gerekenleri anlatan bu sayfanın paylaşımlarını da lütfen kaçırmayın…

Ayrıca Bakınız; Akyaka Orman Kampı

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

3 thoughts on “Akyaka Azmak Nehri

Bir Cevap Yazın